Některé nemoci se mohou celá léta schovávat...

Existuje celá řada onemocnění, jejichž zákeřnost tkví v tom, že se dlouhá léta nemusejí nijak výrazně projevovat. V dnešní době je každý občas unavený nebo ho něco bolí. Je to dáno rychlým životním tempem a velkým množstvím nároků, které jsou na jednotlivce kladeny. Některá závažná onemocnění se zprvu ohlašují právě jen zvýšenou únavou nebo nespecifickou bolestí, která brzy odezní. Tyto příznaky obvykle neřešíme a k lékaři jdeme, až když se objeví i další potíže, které už nás omezují v každodenním životě. To už ale může být pozdě, protože naše zdraví je nenávratně poškozeno. O jakých nemocech nemusíme léta vědět a v čem jsou nebezpečné, rozebereme společně s odborníky.
ONEMOCNĚNÍ LEDVIN
Chronické selhání ledvin je o dlouhý a obvykle pomalý proces, v jehož průběhu ledviny postupně ztrácejí svou funkci. Zpočátku si člověk nemusí všimnout, že je s jeho ledvinami něco v nepořádku. Může ztratit až 90 % funkce ledvin, aniž by měl jakékoliv příznaky. Chronické selhání ledvin postihuje 10 až 12 % populace, trpí jím 1 z 5 mužů a 1 ze 4 žen ve věku 65 až 74 let a je také jednou z chronických komplikací diabetu 1. i 2. typu. Úzce souvisí zejména s cukrovkou, a to až ve 40 % případů, zhruba u 10 % nemocných jde o vrozené autoimunitní onemocnění. Nemocné ledviny nebolí, což je nejrizikovější. „Selhání ledvin nijak nebolí, odhadem 5 až 10 let se rozvíjí a člověk to nijak nepocítí. Když ano, tak je téměř pozdě. Stačí přitom chodit na preventivní prohlídky k praktickému lékaři, kde se měří hladina kreatininu v krvi a nejlépe i bílkovina v moči, a ty jasně odhalí, zda je s ledvinami vše v pořádku, nebo ne,“ shrnuje MUDr. Michal Krčma, Ph.D., vedoucí lékař diabetologického centra FN Plzeň.
Kdy zpozornět: Pokud u sebe pozorujete například bušení srdce, bezdůvodný neklid a nervozitu, mohlo by to znamenat, že se u vás rozvíjí vysoký krevní tlak. Ten bývá jedním z prvních příznaků onemocnění ledvin. Dalším, co můžete pozorovat sami, jsou například otoky končetin, zadržování vody nebo krev v moči. Zejména pokud trpíte cukrovkou, je nezbytné kontrolovat výskyt bílkoviny v moči a pravidelně kontrolovat hladinu krevního cukru.
Poškození ledvin totiž může zajít tak daleko, že ledviny začnou úplně selhávat. „Pacientovi pak nezbývá nic jiného než podstoupit transplantaci ledvin. V Česku jich provedeme každoročně asi 500. Pro transplantaci však nejsou vhodní všichni pacienti, ať už z důvodu věku, nebo jejich celkového zdravotního stavu, a ti jsou pak odkázáni na dialýzu. Pravidelně na ni chodí přibližně 6500 lidí, z toho asi 35 % kvůli cukrovce,“ říká prof. MUDr. Romana Ryšavá, CSc., členka výboru České nefrologické společnosti. Díky pokroku v technologiích se zvyšuje počet pacientů, kteří si dialýzu sami provádí doma.
DIABETES 2. TYPU
V České republice žije více než 1 milion diabetiků, tj. prakticky každý desátý Čech téměř 10 % populace trpí cukrovkou. Více než v 90 % případů jde právě o cukrovku 2. typu. Je to metabolická porucha, které vzniká obvykle v dospělosti. Je pro ni typická zvýšená hladina glukózy v krvi a zároveň i rezistence na inzulin, tj. buňky v těle na působení inzulinu nedostatečně reagují. Na vzniku nemoci se podílí jak genetika, tak faktory vnějšího prostředí, jako jsou nedostatek pohybu, nezdravá strava a s tím spojená nadváha či obezita.
Kdy zpozornět: Pokud vás trápí neustálá žízeň, pocit hladu, i když normálně jíte, časté močení, větší únava, hubnutí bez zjevné příčiny, časté infekce močových cest, špatné hojení ran či zhoršení zraku. Hlavním rizikovým faktorem pro vznik cukrovky 2. typu je obezita, a to zejména, pokud máte toto onemocnění v rodině. „Více než 90 % diabetiků 2. typu má nadváhu či obezitu. Obezita je považována za primární příčinu diabetu 2. typu u osob, které mají k této chorobě dědičné dispozice. Genetickou příčinu sice neovlivníme, co ale ovlivnit můžeme je stravování, především vyváženost živin, snížení energetické hodnoty potravin, především snížení množství sacharidů a tuků v potravě, dále tělesná hmotnost a fyzická aktivita,“ upozorňuje MUDr. Zuzana Solarová z Centra diabetologie IKEM v Praze.
Příznaky diabetu 2. typu nastupují velmi pomalu, proto nemusejí být rozpoznány hned. Aby se nemoc potvrdila, je potřeba změřit hladinu krevního cukru.
V případě, že není onemocnění odhaleno včas, mohou vznikat komplikace, jako např. zhoršení funkce ledvin, zhoršení zraku, neuropatie, vysoký tlak, vysoká hladina cholesterolu v krvi, ischemická choroba srdeční a ischemie dolních končetin (zúžení nebo neprůchodnost cév v oblasti srdce, mozku i končetin), chronické záněty a špatné hojení ran či úbytek svalové hmoty. V první fázi nastupuje úprava životního stylu, tedy dieta, pohyb a užívání antidiabetik, jejichž dávky se mohou upravovat dle aktuálních potřeb pacienta. „Při poklesu hmotnosti se snižuje i inzulínová rezistence a normalizuje se metabolismus glukózy, a tudíž při redukci hmotnosti za dodržování vhodné diety je možné diabetes 2. typu zcela vyléčit nebo jeho vznik přinejmenším oddálit,“ doplňuje MUDr. Solarová. Pokud není po 6 měsících dosaženo snížení glykémie – hladiny krevního cukru, podává se jiný lék. Možná je i kombinovaná léčba za použití antidiabetik a inzulinu.
Více onemocnění a jak se chránit najdete v tištěném APŽ číslo 6.