Výkyvy počasí nahrávají respiračním onemocněním, únavě i psychické nepohodě…

Chřipková sezóna je ve většině Česka v plném proudu. Svůj podíl na tom mají i výkyvy počasí, kdy je chvíli téměř jaro s deseti stupni nad nulou, ale druhý den se najednou vrátí zima a my musíme opět čelit mrazům. Takových změn jsme si v lednu užili víc než dost a je pravděpodobné, že nás čekají i v únoru. Abychom tyto výkyvy přečkali bez vážnější újmy na zdraví, zkusme dodržovat deset jednoduchých zásad, které posílí naši imunitu…
1. Strava a pitný režim
Dobře vyvážená strava dodává tělu potřebnou energii a živiny. „V první řadě by si měl člověk nastavit takový jídelníček, u kterého zvládne vydržet i desítky let. Nejsem zastáncem vyhraněných diet. Základem je omezit, případně úplně vynechat nezdravé věci, které postupně nahradím kvalitnější alternativou,“ říká prof. MUDr. Martin Haluzík, DrSc., přednosta Centra diabetologie IKEM a předseda České obezitologické společnosti ČLS JEP. Obecně doporučuje navýšit příjem čerstvé zeleniny a ovoce, kvalitních bílkovin (libové maso, ryby, luštěniny, ořechy), jíst méně příloh a z pečiva vybírat spíše to celozrnné. Imunitu posílí například kysané zelí, jablka a jablečný ocet, šípky či kysané mléčné výrobky. Současně se vyplatí omezit solení, pití slazených a energetických nápojů i alkoholu. „Ideální je pít čistou vodu nebo neslazený čaj, určitě bych nedoporučil zavodňovat se kávou, pivem či jiným alkoholem,“ říká prof. Haluzík.
2. Pomoc z přírody
Vitaminy a minerály sice přijímáme především ve stravě, ale můžeme imunitu podpořit i pomocí bylinek a přírodních látek. Skvěle fungují bylinné čaje, například z echinacey, šalvěje, heřmánku, řepíku, šípku či rakytníku a mnoha dalších bylinek. Tyto čaje můžeme v období chřipek a nachlazení popíjet preventivně. Dodají tělu mnoho potřebných vitaminů a minerálů a navíc zahřejí. Skvělý je také kořen zázvoru, ať už čerstvý, nebo sušený. Na škodu není ani konzumace medu, ať už do čaje, nebo lžičku po ránu jen tak.
3. Pohyb
Pravidelná aktivita má na zdraví zásadní vliv. Navíc nemusí jít hned o intenzivní trénink. „Ze začátku doporučuji, aby lidé více chodili. Pokud člověk jezdí do práce autem, může zkusit městskou dopravu. Vystoupí o zastávku dříve a zbytek cesty dojde pěšky. Nebo místo výtahu použije schody. Jsou to drobnosti, které ale udělají hodně. Postupně lze navázat intenzivnějším cvičením – například jízdou na kole, posilováním či plaváním,“ popisuje prof. MUDr. Martin Haluzík. Zařazení pravidelného pohybu zlepší náladu, působí proti stresu, podpoří kardiovaskulární systém a posílí svaly i kosti. Zapomínat by na něj proto neměly ani starší ročníky.
4. Odpočinek
Jedna věc je pohyb a druhá je umět odpočívat. Platí zde známé pravidlo, že všeho moc škodí. Když příliš sportujete, může dojít k přetrénování a organismus je vyčerpaný a opět náchylnější k průniku infekce, a to zejména při výkyvech počasí. Odpočinkem se rozumí například masáž, sauna, relaxace s knihou nebo u dobrého filmu.
5. Spánek
To je důležitá forma odpočinku, nejen pro tělo, ale i pro mysl. Nedostatek spánku činí organismus mimo jiné náchylnější k infekcím. „Dlouhodobý nedostatek spánku vede k chronickému stresu, zvyšuje riziko obezity, deprese i srdečních chorob,“ upozorňuje dále prof. Haluzík. Dospělí by proto podle něj měli spát okolo 7 hodin denně.
Další zásady v tištěném APŽ číslo 7.