Detox jater - Pomohou bylinky i prevence!

Měsíc únor je již několik let zasvěcený akci Suchý únor. Ne všichni se ale do ní zapojí, obvykle je to 13 % populace. Na to, že všichni vědí, že alkohol tělu neprospívá a že Češi patří mezi největší konzumenty alkoholu ve světě, to není mnoho. Věděli jste, že půl milionu obyvatel ČR pije alkohol v míře, která ohrožuje fyzické i duševní zdraví? Navíc je u nás denně hospitalizováno 12 lidí s onemocněním jater způsobeným alkoholem a z toho 5 lidí nemoci podlehne. Už jen tato čísla by mohla být důvodem, proč vynechat alkohol a také stravou ulehčit svým játrům, a to nejen během února.
Zdraví podpoří bylinky
* Ostropestřec mariánský: Jeho semena obsahují sloučeniny silymarin, které podporují regeneraci jaterních buněk. Můžete je užívat při zánětech jater, rekonvalescenci po zánětech, při žlučníkových kamenech, cirhóze jater, nebo mononukleóze.
* Kustovnice čínská: Oranžovočervené plody působí proti ztučnění jater způsobených zejména přejídáním. Můžete si z nich připravit odvar nebo výluh, nebo je přidávat do jídel.
* Kořen pampelišky: Podporuje ochranu a regeneraci jater. Lidová medicína jej doporučuje při zánětech jater a žlučovodů.
* Čekanka obecná: Má podobné účinky jako pampeliška, tiší bolesti jater a žlučníku.
* Pýr plazivý: Oddenek se doporučuje užívat jako prevenci při dlouhodobém užívání léků, které zatěžují játra. Můžeme z něj připravit výluh a pít, nebo je přidávat do polévek nebo salátů.
Všeho s mírou
Jak tedy k alkoholu přistupovat? Obecně platí, že jeden drink pro ženu a dva pro muže představují přijatelné riziko, kterému se dospělí jedinec může denně vystavit. Velkou roli však hraje i to, jaký druh alkoholu pijete. Pokud je volba mezi pálenkou a například červeným vínem, je v tomto ohledu menším zlem víno. Obsahuje totiž alespoň malé množství pro tělo prospěšných látek v podobě antioxidantů a na rozdíl od tvrdého alkoholu nepřináší tak velkou zátěž pro játra i celý organismus. Nicméně odborníci upozorňují, že jakákoliv forma a množství alkoholu je pro tělo nežádoucí. Přestože se ethanolu člověk zbaví přibližně do jednoho dne, jeho dlouhodobé účinky na správnou funkci lidského organismu mohou přetrvávat týdny až měsíce. Pro příležitostné konzumenty alkoholu tak může být suchý únor ideální příležitostí, jak efektivně podpořit celou řadu vnitřních procesů a zregenerovat nejen neurotransmitery a střevní mikrobiom, ale i přetížená játra. Ačkoliv je pro člověka částečná abstinence přínosná, nejlepší je se alkoholu vyhnout úplně, a to hned z několika důvodů. „Abstinence prospívá nejen mozku, játrům, mikrobiomu, srdci a kůži, zároveň díky lepšímu spánku stabilnějším emocím a nižšímu výskytu zánětů v těle pozitivně ovlivňuje také psychiku člověka,“ dodává genetička Procházková. Změny můžeme pozorovat také na svém vzhledu. Mizí nežádoucí otoky v obličeji, kruhy pod očima i nedokonalosti pleti, zlepšuje se kvalita vlasů, hydratace pokožky a díky lepší regulaci metabolismu a hormonální rovnováze dochází také ke shazování přebytečných kil a ke zpevnění postavy.
A zase ta prevence…
Suchý únor může být ideální příležitost nejen pro detoxikaci, ale také pro prevenci, která hraje klíčovou roli v ochraně jater. Pokud konzumuje alkohol alespoň příležitostně, není na škodu zajít si ke svému praktickému lékaři a zjistit, jak vaše játra fungují. „Vyšetření jaterních funkcí je jednoduché, rychlé a dokáže včas odhalit problém, který by jinak zůstal skrytý, protože nemocná játra většinou nebolí. Je dobré ho zvážit, zejména pokud má člověk v rodině predispozici k onemocněním jater nebo pije alkohol častěji,“ doporučuje praktický lékař MUDr. Lazák. Vyšetření zahrnuje laboratorní analýzy krve, které sledují hodnoty jaterních enzymů, jejichž hladiny mohou signalizovat poškození jaterních buněk, ale také ultrazvuk, který odhalí změny ve velikosti jater, přítomnost tuku či strukturální změny spojené s onemocněními, jako jsou ztukovatění nebo zánět jater. Tato kontrola je důležitá zejména pro ty, kteří bojují s nadváhou, metabolickým syndromem, cukrovkou nebo jinými rizikovými faktory. Pokud se totiž problém zachytí včas, lze ho často zvládnout úpravou životního stylu.
Celý článek v tištěném APŽ číslo 8.