Jak předcházet urologickým potížím? Pomohou i bylinky...

Bolesti v podbřišku a v bedrech, ale především časté návštěvy toalety, které vás obtěžují i v noci, mohou ukazovat na zdravotní problém. U žen jde obvykle o záněty močových cest, u mužů například o zvětšenou prostatu. To jsou potíže, které jsou v podstatě normální a lze je poměrně snadno řešit, pokud se podchytí včas. Rozhodně tyto signály není radno podceňovat! Může jít i o vážnější stav, jako je například onemocnění ledvin, zhoubný nádor prostaty či močového měchýře. Kdy je čas navštívit lékaře a kdy ještě postačí domácí léčba?
6 RAD PRO ZDRAVÍ
1. Pozor na prochladnutí
Kromě zakrytých beder a podbřišku si dejte pozor na sezení venku, a to jak na studených lavičkách, tak na zemi. „Podbřišek a ledviny není třeba přehřívat, ale chránit před odkrytím,“ radí MUDr. Monika Purmová.
2. Pitný režim
V chladnějším počasí často nemáme takový pocit žízně, přesto bychom měli dostatečně pít, a to dle konstituce a fyzické aktivity. Vhodné jsou bylinné čaje, ale především voda. Omezit bychom měli kávu a černý čaj. Alkohol se do pitného režimu také nepočítá.
3. Nezadržovat moč
Díky pravidelnému močení zabráníme usazování choroboplodných zárodků na stěně močového měchýře a pomnožení bakterií E coli. Jestliže moč zadržíme na dlouhou dobu, zvyšuje se tím riziko vzniku infekce močového ústrojí. Ideální je močit vždy, když pocítíme potřebu, nebo nejméně jednou za tři hodiny.
4. Strava
Důležitý je dostatečný podíl vitaminu C, který je nezbytný pro celkovou obranyschopnost organismu a také pro zdraví močových cest. „Vitamin C totiž pomáhá okyselit moč a močový měchýř potom není vhodným prostředím pro výskyt bakterií, které zánět močového měchýře způsobují,“ vysvětluje MUDr. Purmová. Dostatek tohoto vitaminu je např. v citrusech, kiwi, černém rybízu, zelí, kapustě, květáku, brokolici nebo paprice.
5. Hygiena
Každodenní hygiena zevního genitálu by měla být samozřejmostí u žen i mužů. „Na toaletě by se ženy měly vždy utírat směrem dozadu a při menstruaci si pravidelně vyměňovat tampony a vložky,“ radí MUDr. Purmová. Nezbytná je také vyšší hygiena během menstruace a před pohlavním stykem i po něm. Lékaři často doporučují ženám, aby si po pohlavním styku odskočily na toaletu „Moč zdravého člověka je sterilní a pomůže vyplavit bakterie,“ objasňuje lékařka. Z hygienických důvodů je rovněž vhodné nenosit kalhotky typu tanga. Jejich nošení může napomáhat vzniku infekce. „Úzký proužek na jejich zadní části snadno zachytává bakterie z okolí konečníku. Ty se potom mohou přesunout až do močové trubice a způsobit zánět močových cest,“ vysvětluje uroložka.
6. K lékaři včas
To platí jak pro ženy, tak pro muže. Objeví-li se jakékoliv potíže při močení, vyhledejte lékaře.
POMOC Z PŘÍRODY
* Sadec nachový: Jinak štěrkový kořen má schopnost rozpouštět ledvinové kameny. Čaj ze 2 lžiček byliny a 250 ml vroucí vody užívejte 3x denně jako prevenci.
* Petržel: Je výborné diuretikum, a tak pomáhá léčit ledvinové kamey a otoky.
* Pampeliška: Čaj ze smetánky lékařské působí močopudně, čímž usnadňuje vypuzení kamenů z ledvin. Dvě lžičky sušené pampelišky zalijte 250 ml vroucí vody a nechte 10 minut louhovat.
* Urologický čaj: Každé dvě hodiny vypijte šálek teplého čaje, který je kombinací několika bylin a jé volně dostupný v lékárnách.
* Brusinky, borůvky: Látky obsažené v těchto bobulích brání bakteriím, aby se pevně přichytily ke sliznici močových cest. Mimo to brusinky a borůvky obsahuji velké množství antioxidantů, které pomáhají při zvládání infekce a zánětu.
* Ananas: Obsahuje enzym bromelin, který má protizánětlivé účinky a pomáhá i při zánětech močových cest. Každý den snězte kousek čerstvého ananasu.
* Aloe vera: Užívejte čerstvě vymačkanou šťávu z listů aloe vera. Působí protizánětlivě a pomáhá rozpouštět vápenaté soli v ledvinách.
* Barosma berlina: Jedná se o bylinu s výrazně močopudnými účinky. Odvar si připravte z poloviny čajové lžičky byliny a 250 ml horké vody. Pijte jej 3x denně.
* Zlatobýl: Působí močopudně a protizánětlivě. Čerstvý nálev pijte 2x denně.
* Jalovec obecný: Působí jako přírodní diuretikum a je prospěšný pro detoxikaci ledvin, rovněž ulevuje od bolesti.
* Lichořeřišnice: Tato chutná bylina dokáže silně antibioticky působit na široké spektrum bakterií a zároveň pomáhá stáhnout svaly močové trubice. Listy, lodyhy i květy jsou skvělé například v salátech. Preparáty s jejím obsahem jsou také volně dostupné v lékárnách.
* Medvědice lékařská: Působí močopudně, čistí močové cesty a předchází vzniku ledvinových kamenů. Je součástí urologických čajů.
Více o urologických potížích v tištěném APŽ číslo 9.