Zdánlivě banální příznaky urologických potíží nepodceňujte!

Bolesti v podbřišku a v bedrech, ale především časté návštěvy toalety, které vás obtěžují i v noci, mohou ukazovat na zdravotní problém. U žen jde obvykle o záněty močových cest, u mužů například o zvětšenou prostatu. To jsou potíže, které jsou v podstatě normální a lze je poměrně snadno řešit, pokud se podchytí včas. Rozhodně tyto signály není radno podceňovat! Může jít i o vážnější stav, jako je například onemocnění ledvin, zhoubný nádor prostaty či močového měchýře. Kdy je čas navštívit lékaře a kdy ještě postačí domácí léčba?
Připomeňme si
Močové cesty se skládají z ledvin a vývodných močových cest. Takto souhrnně označujeme ledvinovou pánvičku, močovody, močový měchýř a močovou trubici, které na sebe navazují a starají se o odvod moči z organismu. Ledviny jsou párovým orgánem fazolovitého tvaru o velikosti 10 až 12 cm uloženém v oblasti beder. Přes ledvinové pánvičky navazují na močovody, které pak ústí do močového měchýře, který slouží jako rezervoár moči a navazuje na močovou trubici ukončenou svěračem, přes kterou je moč vylučována z těla ven. Zdravé ledviny mají v těle řadu funkcí, a to vylučování zplodin látkové výměny, podíl na krvetvorbě, řízení krevního tlaku, regulace množství vody a některých minerálních látek v těle, aktivace vitaminu D atd.
CO HROZÍ?
Zánět močových cest
Je poměrně častým onemocněním, některé zdroje uvádějí, že se s ním setkalo 50 až 70 % žen, které na záněty trpí více než muži. Ženy mají oproti mužům kratší močovou trubici a její vyústění se nachází blízko konečníku, který je zdrojem bakterií Escherichia coli (E coli, až z 85 %), ale i jiných. Některé záněty jsou způsobeny také streptokoky a stafylokoky. Pokud se dostanou do močové trubice a odtud do měchýře, mohou se pomnožit a vyvolat zánět. Ve vyšším věku jsou ale záněty častým problémem i u mužů. „I u mužů může dojít k zánětu po prochladnutí, nicméně vzhledem k tomu, že mají jinou anatomii než ženy, je příčina infekcí mnohem složitější. Mužská populace netrpí na infekce močových cest tak často jako ženská. Situace se dorovnává ve vyšším věku mužů, kdy k zánětům dochází z důvodu zvětšené prostaty,“ vysvětluje MUDr. Monika Purmová z pražské urologické kliniky UroKlinikum. Původcem nemoci jsou bakterie. Rizikovým faktorem pro množení bakterií jsou nedostatečná hygiena na toaletě nebo při nechráněném pohlavním styku, dále zadržování moči či prochladnutí. Zánět se zpočátku se může projevovat častým nutkáním na močení, i když je třeba močový měchýř prázdný. Obtěžující je časté močení během dne i noci. Dalším příznakem je bolest v podbřišku nebo za stydkou kostí v oblasti močové trubice. Obvyklé je i pálení, řezání či bolest při močení, změna barvy moči, která je zakalená s příměsí krve. Může se objevit i zvýšená teplota a únava. Neléčený zánět vývodných močových cest může vyústit až v zánět ledvin, jehož léčba je mnohem náročnější. Pokud se infekce vrací více než dvakrát za půl roku, lze hovořit o chronické formě zánětu. V takovém případě se pátrá po příčině, může to být např. horší průchodnost močové trubice či pohlavně přenosné onemocnění, jako chlamydie či kapavka, u starších mužů může být příčinou zvětšená prostata. „Urologické obtíže patří, bohužel, stále mezi témata, o kterých se lidé stydí otevřeně hovořit. Často proto záněty přecházejí, a to rozhodně není správné. Může dojít až k závažným komplikacím, jako je například poškození ledvin,“ varuje prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc., lékař pražské urologické kliniky UroKlinikum. Léčba zánětu močových cest patří do rukou lékaře, obvykle se léčí antibiotiky.
Ledvinové kameny
Onemocnění postihuje 5 až 15 % populace. Nejohroženější skupinou jsou muži nad 50 let, ale ani ženám se onemocnění nevyhýbá. U více než poloviny pacientů se močové kameny v průběhu života vracejí. Jde o minerální, většinou vápenaté, usazeniny vznikající v ledvinách nebo močovodech. Kameny mohou zůstávat a růst v ledvinových pánvičkách, nebo se uvolnit do močovodů či močového měchýře. Příčinou vzniku je nízký příjem tekutin, infekce močových cest, nadměrný příjem minerálů ve stravě nebo doplňcích či vrozené poruchy metabolismu. To, že trpíte ledvinovými kameny, se nemusí nijak projevit, i když signálem může být bolest při močení, krev nebo drobné úlomky kamenů v moči. Většinou problém poznáte až v okamžiku, kdy kámen přeroste velikost 2 až 3 mm, a tím například ucpe močovod, nebo se dá do pohybu, což se projeví bolestí na jedné straně beder. Bolest vzniká náhle a je ostrá, hovoříme o tzv. ledvinové kolice, neboť k bolesti se často přidává nevolnost a zvracení. Při těchto stavech navštivte lékaře, aby potvrdil, nebo vyvrátil močové kameny.
Léčba pak probíhá pomocí léků rozpouštějící usazeniny a dostatku tekutin v případě malých kamínků, v případě větších kamenů komplikovaných kolikou se přidávají léky proti bolesti a většinou se přistupuje k odstranění kamenů pomocí endoskopie, nebo chirurgického zákroku. Prevencí proti vzniku kamenů je dostatečný příjem tekutin, a to ve formě vody, neslazených čajů nebo ovocných šťáv. Dále je vhodné se pravidelně pohybovat a nepřejídat se. Omezit bychom měli potraviny s nadbytečným obsahem solí, jako například uzeniny a různé polotovary.
Inkontinence
Se samovolným únikem moči se potýká zhruba každá třetí žena po šedesátce a cca 20 % mužů. Stále častěji se ale tento problém týká i mladší generace žen, a to již od věku 15 let. Zhruba 60 % žen pak trápí nechtěný únik moči během těhotenství. Nejčastější je stresová inkontinence, která je způsobena poklesem pánevního dna, tj. povolením svalů a vazů, které pomáhají uzavírat močovou trubici. K tomu může dojít vlivem těhotenství, po porodu, po operaci či z důvodu nadváhy. Za únikem moči můžou stát i chronické choroby jako roztroušená skleróza či cukrovka. U mužů je častou příčino benigní hyperplazie prostaty, tj. její nezhoubné zvětšení. Obvykle k úniku moči dochází při zvýšení nitrobřišního tlaku při fyzické námaze, smíchu, kašli, případně zácpě dochází k samovolnému úniku moči. Při potížích je vždy nutné absolvovat vyšetření u urologa, který doporučí způsob léčby. Povolené svaly pánevního dna se ve většině případů dají vyřešit cviky na jeho posílení. „Ke konzervativním léčebným postupům patří změna životosprávy. Jde o úbytek na váze, stop kouření, pití kávy, omezení těžké fyzické aktivity, dále následuje rehabilitace a fyzikální léčba. Sem patří trénink močového svěrače, gymnastika svalů pánevního dna, elektrostimulace včetně vaginální elektrické stimulace svalů pánevního dna, překonávání nutkání na močení, nácvik na toaletu, neuromodulační a neurostimulační techniky a tak dále,“ vyjmenovává metody konzervativní léčby MUDr. Babjuk, CSc. Další možnosti je dodávání estrogenů u žen v období přechodu, které zlepšuje prokrvení, a tím i funkci tkání v oblasti močové trubice, pochvy a spodiny močového měchýře. V současnosti se inkontinence dá řešit i pomocí laseru, který zajistí zúžení, zpevnění a zvýšení pružnosti pochvy. Pokud metody konzervativní léčby nezaberou, doporučuje se operativní řešení inkontinence, které spočívá v pozvednutí močového měchýře.
Více potíží a jak na ně najdete v tištěném APŽ číslo 9.