Další zásady pro zdraví nejen v zimě...

Chřipková sezóna je ve většině Česka v plném proudu. Svůj podíl na tom mají i výkyvy počasí, kdy je chvíli téměř jaro s deseti stupni nad nulou, ale druhý den se najednou vrátí zima a my musíme opět čelit mrazům. Takových změn jsme si v lednu užili víc než dost a je pravděpodobné, že nás čekají i v únoru. Abychom tyto výkyvy přečkali bez vážnější újmy na zdraví, zkusme dodržovat deset jednoduchých zásad, které posílí naši imunitu…
Méně stresu
Stres je nevyhnutelnou součástí života, jeho dlouhodobé působení ale může mít negativní dopad na zdraví. „Pokud je člověk neustále pod velkým tlakem, pracuje 12 a více hodin denně, nezbude mu na dodržování zdravého životního stylu žádný čas ani energie. Doporučil bych proto, aby se každý zkusil zamyslet nad tím, jak si může lépe naplánovat denní povinnosti, aby mu zůstal i přiměřený čas na kvalitní odpočinek,“ říká prof. Haluzík. Se zvládnutím stresu mohou pomoci různé relaxační techniky – hluboké dýchání či meditace. Často stačí zařadit do týdne také aktivity, které člověka těší, například poslech hudby, procházky v přírodě nebo kreativní činnosti.
Inhalace
Všichni známe nepříjemný pocit, kdy ještě nejsme úplně nemocní, ale tak říkajíc na nás něco leze. To se mimo jiné projevuje ucpaným nosem. Spolehlivá cesta, jak rychle, ale přitom přírodní a neinvazivní cestou uvolnit dutiny, je inhalace. Inhalovat můžeme po vzoru našich babiček pod dekou a nad hrncem s horkou vodou, anebo snadněji s použitím dýchacích inhalátorů. Účinnost spočívá v efektivní inhalaci látek, které se tak dostanou přímo do plic a pomáhají bojovat s počínajícím respiračním onemocněním i s rýmou. Použití inhalátoru bývá doporučováno i doktory a odborníky. Ideální pro inhalaci je např. Vincentka, nebo různé esenciální oleje jako např. eukalyptus a podobně, které zvlhčí a uvolní sliznice dýchacích cest. Pokud trpíte alergií či astmatem nebo se vám více vysušují sliznice dýchacích cest, měli byste inhalovat preventivně, i když vás netrápí rýma.
Konec zlozvykům
Nezdravé návyky, jako je kouření nebo nadměrné pití alkoholu, výrazně zvyšují riziko onemocnění, a to jak těch „obyčejných“ jako např. nachlazení, tak těch vážnějších. Dýchací cesty kuřáků jsou neustále drážděny, proto jsou více náchylné k průniku virů a bakterií. Přílišné pití alkoholu zas oslabuje střevní mikroflóru, která je rovněž důležitá pro imunitu. Problematické je i přejídání, zejména ve večerních hodinách. „Doporučuji zaměřit se na to, jak má člověk rozložené jídlo během dne, aby po něm nesahal hlavně večer. Dobrým tipem je plánování nákupů, tj. co si nekoupím, nemůžu sníst,“ doporučuje MUDr. Haluzík.
Oblečení
Nepodcenit oblečení je velmi důležité, a to i v případě, kdy je ráno venku sluníčko. Raději také zkontrolujte, kolik je stupňů a podle toho se oblékněte. Určitě není vhodné vyrazit v tenkém kabátu, když má odpoledne být deset stupňů, ale po ránu je venku kolem nuly. Chránit bychom si měli zejména hlavu. Hlava je oblast, která nejrychleji ztrácí teplo. Teplé čepice a čelenky na hlavu jsou nezbytnosti, které se dají označit jako prevence nachlazení. Proto pokrývku hlavy noste alespoň s sebou, aby byla připravena k použití.
Prevence
Důležité je nezapomínat na pravidelné prohlídky u praktického lékaře, zvlášť pokud jste často nemocní. Může to znamenat vážnější problém, než jen že jste se špatně vyspali nebo oblékli. „Základem je nechat si změřit krevní tlak, hladinu cukru v krvi, hodnoty cholesterolu a bílkoviny v moči a funkci ledvin pomocí jednoduchého krevního testu. Pokud odhalíme například cukrovku 2. typu nebo onemocnění ledvin v raném stadiu, dokážeme je velmi dobře léčit a předejít komplikacím,“ přibližuje prof. Haluzík.
Celý článek čtěte v tištěném APŽ číslo 7.