Nová aplikace Bouračka: Nehodu vyřešíte bez tužky a papíru
Papírový formulář, tužka a zdlouhavé vypisování... Řidičům se na silnicích může v případě nehody ulevit. Využít mohou novou webovou aplikaci Bouračka, která účastníky celým procesem záznamu provede krok za krokem.
Aplikace Bouračka, kterou lze podobně jako papírový euroformulář použít u nehod do 200 tisíc korun, přináší moderní a rychlé řešení. „Každý, kdo někdy po nehodě vyplňoval papíry, ví, jak dlouho to trvá. V dnešní digitální době navíc u sebe většina lidí formulář ani tužku nemá, telefon naopak vždycky. Naším cílem je řidičům nepříjemnou situaci co nejvíce zjednodušit, urychlit a zároveň usnadnit vyřízení pojistné události,“ říká Jan Matoušek, výkonný ředitel České kanceláře pojistitelů (ČKP), která aplikaci spustila.
Účastníci nehody díky aplikaci budou vědět, co a jak zaznamenat. Uživatele aplikace provede celým vyplňováním. Nabízí funkce jako automatické rozpoznání SPZ, předvyplnění údajů z registrů, zaznamenání poškození pomocí fotografií, vyznačení situace na interaktivní mapě včetně GPS polohy a času nehody. Záznam lze pak elektronicky podepsat a okamžitě odeslat do systému ČKP a do příslušných pojišťoven.
Bez stažení a ZDARMA
Webová aplikace Bouračka je dostupná zdarma. Formulář je dostupný online bez stažení na www.bouracka.cz
Uleví se tím policii
Nový systém si pochvaluje i ministr dopravy Martin Kupka (49, ODS). „Dopravní nehoda je psychickou zátěží. Navíc je to nečekaná, často chaotická situace, ve které lidé potřebují jasné a srozumitelné řešení. Bouračka představuje důležitý krok, aby řidiči mohli jednoduše, bezpečně a přehledně zaznamenat údaje přímo na místě. Zároveň se tím uleví policii,“ uvedl ministr.
Zvýší bezpečnost
Díky rychlejšímu zaznamenání potřebných údajů se zvýší i bezpečnost na silnicích. „Očekáváme významný vliv v předcházení sekundárním dopravním nehodám, které vznikají při vyřizování administrativy na komunikaci,“ vysvětlil Jan Matoušek.
Kdy volat policii?
- Někdo z účastníků nehody je zraněný nebo došlo k úmrtí.
- Škoda na vozidle včetně věcí přesahuje 200 000 Kč.
- Škoda na majetku 3. osoby (u služebních či leasingových vozidel nemusíte).
- Je poškozené obecně prospěšné zařízení (semafor, značka, svodidla apod.).
- Účastníci nehody nejsou schopni zajistit plynulost provozu.
- Viník od nehody ujel nebo nespolupracuje.
- Došlo ke srážce se zvěří.
Nezapomeňte: Světla, vesta, trojúhelník
Pokud dojde k dopravní nehodě, je potřeba zapnout výstražná světla a obléknout si reflexní vestu, která je součástí povinné výbavy. Místo nehody je nutné také zabezpečit výstražným trojúhelníkem, a to ve vzdálenosti nejméně 50 metrů, na dálnici 100 metrů.
70 % šoférů tápe
Z výzkumu od STEM/MARK vyplývá, že lidé stále nevědí, co v situaci, kdy dojde k dopravní nehodě, dělat. Jen 31 % z nich by užilo stávající papírový formulář ve správných situacích, ostatní tápou. 70 % Čechů pak vítá možnost online euroformuláře.
Víte, že...
...počet nehod, při kterých lze online webovou aplikaci využít, stoupá? Od roku 2021 do loňska jejich počet vzrostl o 19 % na 172 000!