Nová pravidla u bouraček: Hlášení dopravních nehod od 200 tisíc Kč

Od zítřka začínají platit nová pravidla pro účastníky dopravních nehod. Pokud nevznikne škoda nad 200 tisíc korun, policii Češi volat vůbec nemusejí. Co naopak sami nevyřeší?
Novela zákona o provozu na pozemních komunikacích zvyšuje hranici škody pro povinné přivolání policie z dosavadních 100 na 200 tisíc korun. Tato částka platí pro jedno ze zúčastněných vozidel včetně přepravovaných věcí. Policii ovšem musí účastníci nehody přivolat v případech, kdy došlo ke zranění či usmrcení, byl poškozen majetek třetí osoby či komunikace anebo vznikne problém s průjezdností silnice.
Nespolupracuje?
„Pokud budete řešit nehodu sami, zůstává pro vás klíčová povinnost: Na požádání si navzájem prokázat totožnost a sdělit údaje o vozidle. To zahrnuje jméno, příjmení, datum narození a registrační značku vozidla. Doklad si můžete předložit fyzicky nebo elektronicky,“ vysvětluje pro Aha! policejní mluvčí Violeta Siřišťová. Potíž nastane, když druhý účastník odmítne údaje sdělit. „To pak volejte nás. Tímto se dopouští přestupkového jednání, které budeme řešit,“ doplňuje. Společný záznam o dopravní nehodě nově umožňuje nahradit náčrtek dopravní nehody fotodokumentací.
Elektronický záznam
Další plánovanou změnou bude možnost pořízení záznamu o nehodě elektronicky prostřednictvím uživatelského rozhraní/webové aplikace. I nadále ale bude možné využívat také papírový záznam o nehodě (Euroformulář). Co si policie od novinky slibuje? „Cílem je zrychlit odstranění následků dopravních nehod, které si účastníci mohou vyřešit mezi sebou,“ objasňuje Siřišťová s tím, že tato úprava reflektuje vývoj cen v automobilovém průmyslu a běžné náklady na opravy vozidel.
Dopravní expert: Má to své plusy i minusy...
„Plus je to, že je tam menší administrativní zátěž policistů, menší povinnost někde stát u škarpy a čekat, až přijede nějaká hlídka, která třeba řeší mezitím další podobné události,“ říká pro Aha! dopravní expert z Vize 0 Roman Budský. Problematické podle něj může být, že laik jen těžko odhadne výši škody. „Je potřeba opravdu si uvědomit, že na každém z těch vozidel, včetně přepravovaného nákladu, pokud nechceme volat policii, musí být škoda do 200 tisíc korun. Čili to je dobré opravdu důkladně zvážit, projít si kolem auta a uvědomit si, že i třeba prasklý nárazník může znamenat u moderního auta velmi vysokou škodu. Že jsou tam čidla, navíc ten náraz mohl jít třeba i do konstrukce vozidla. Pokud máme nějaké pochybnosti, je dobré to okamžitě konzultovat s pojišťovnou,“ radí.
Nahlášení SMSkou? Raději volat
S tísňovou linkou 158 mohou Češi komunikovat i skrze SMS zprávy. „To už funguje delší dobu. Ale mohu obecně říct za policii, my spíš upřednostňujeme komunikaci, je tedy lepší zavolat,“ komentoval zastupující šéf dopravní policie Michal Hodboď v pořadu Epicentrum. Podle něj právě v situaci, kdy dojde k dopravní nehodě, nejsou smsky úplně na místě. „Máme tady sluchově postižené a řadu lidí, na které se ta esemesková komunikace dá cílit, ale to je právě to, na koho bych to cílil. Pakliže máte nehodu, tak bych rozhodně nevyužil psaní esemesek a spíš bych volal,“ vysvětlil Hodboď.