Luhačovice - Letní dovolená bude ozdravnou kůrou pro tělo i duši...

Lázně už dávno nejsou jen místem, kam si jezdí nemocní léčit své neduhy, nebo kam se jezdíme zotavovat po úraze či operacích. Jsou destinací, kde to žije, a to zejména v létě, kdy je lázeňská sezóna v plném proudu. Ať už přijedete jako pacienti, kteří se chtějí zaměřit především na léčebné procedury, nebo jste se rozhodli si jen odpočinout, byla by škoda strávit pobyt jen v lázeňském areálu. Vedle procedur si tu můžete užít výlety v okolí, sportovní aktivity, navštívit koncerty, divadelní představení či festivaly. V lázních tedy prospějete svému zdraví jak po fyzické, tak po psychické stránce. Pojďme si představit pár tipů, kam vyrazit.
Pomocníci v léčbě
Léčivé prameny, jako např. Vincentka, Aloiska, Pramen Dr. Šťastného se zde využívají k uhličitým koupelím, inhalačním procedurám a pitné kúře. Léčí se tu nemoci pohybového aparátu, nervové soustavy, oběhové soustavy. „V našich lázních využíváme hlavně uhličité koupele s přírodní minerální vodou. Díky své vysoké koncentraci hydrogenuhličitanů a jódu mají výborný vliv na zlepšení prokrvení pohybového ústrojí, zlepšení vlastnosti pojivové tkáně, uvolnění svalového napětí a jsou vhodné i na rehabilitaci nervového aparátu. Nedílnou součástí je také fyzioterapie individuální i skupinová a v rámci léčebné rehabilitace spolupracujeme i s neurology,“ říká MUDr. Petr Pšenica, hlavní lékař společnosti Lázně Luhačovice, a. s. Pokud jde o pitné kúry, ty se využívají k léčbě trávicích potíží, zánětů žaludku a střev. Inhalační procedury jsou vhodné při léčbě dýchací soustavy, alergií, astmatu atd. „Proces inhalace začíná kloktáním a proléváním horních cest dýchacích Janovou vodou, pak se přistupuje k inhalaci medikamentů či minerální vody pomocí úst a nosu, na závěr je obvyklá inhalace olejová neboli medikamentózní,“ shrnuje MUDr. Pšenica
Sport a výlety
Během léta můžete absolvovat například výlet na Velehradské vinice spojený s degustací vína, nebo je možné doplavit se přes Baťův kanál na prohlídku Betléma v Rudicích. Ze Slunečních lázní můžete vyrazit po stopách Leoše Janáčka a dozvědět se více o místech spjatých s postavou tohoto skladatele, Luhačovice, jak je neznáte, zažijete při prohlídkách s průvodcem.
Značené turistické stezky směřují do chráněné oblasti Bílé Karpaty, v lázeňských hotelech lze zapůjčit hole pro nordic walking. Vyzkoušet můžete třeba Jurkovičovu alej vedoucí k přehradě. Zapůjčit si lze i kola, cyklotrasy vedou například podél přehrady, ale také do Bílých Karpat. Krytý plavecký bazén najdete v městských lázních. Kromě toho je tu koupaliště Duha a wellness bazény. V lázeňském areálu si zahrajete tenis na kurtech, kde se hrál i Davis Cup.
Za kulturou
Těšit se můžete i na pravidelně konané taneční večery, lázeňské divadlo, koncerty, muzikorelaxaci, slavné opery na Lázeňském náměstí, jazzové večery a mnoho dalšího. V Lázeňském divadle se můžete těšit mimo divadelní představení i na výstavu Hostina možností v rámci programu Divadelní Luhačovice.
Další skvělá místa najdete v tištěném APŽ číslo 29.