Letní rádce Aha! Jak se vypořádat s vedrem! I bez klimatizace

Vlny veder nebo i dovolená v rozpálené exotice. Vedro zažíváme čím dál intenzivněji a musíme se na něj připravit. Především starší lidé a ti, kdo nemají doma klimatizaci. Nejenom že se ve vedru nevyspíme, jsme unavení a nemůžeme se soustředit, ale jde doslova o zdraví.
1. Pozor na slunce
Nevycházejte přes poledne. Pokud musíte, používejte opalovací krém, vzdušné oblečení a pokrývku hlavy.
2. Vlhkost pomáhá
Stejně jako zchlazuje pocení, pomůže proti vedru zvlhčit si oblečení. Nejrychleji ochlazuje namočit si chodidla, krk, zápěstí. Skvělá je vlažná sprcha.
3. Pijte
Hodně pijte, ale vyhněte se alkoholu a kofeinu. Ideální je neslazená voda, případně sportovní izotonické nápoje, které doplní vypocené minerály.
4. Nevařte
Jezte lehká jídla a nevařte doma. Pro teplé jídlo si zajděte do restaurace a vyhněte se zapínání sporáku anebo trouby.
5. Sportujte za šera
Sportovní aktivity si naplánujte na brzké ranní nebo pozdní odpolední hodiny. Při aktivitě na přímém slunci hrozí dehydratace, vyčerpání a úpal.
6. Větrejte chytře
Využívejte okolní teploty. Větrejte, když je doma větší vedro než venku, tedy v noci, večer a ráno. Otevřete okna na protilehlých stranách bytu a vytvořte průvan, který pomůže vyměnit rychle vzduch v bytě. Přes den okna zavírejte.
7. Stiňte byt
Braňte slunci, aby neohřívalo interiér i přes zavřená okna. Pomůže mít přes den zatažené závěsy, žaluzie. Pokud je nemáte, pověste do okna prostěradlo.
8. Větrák ochladí
Větrák rozproudí vzduch, snižuje pocitovou teplotu a pomáhá tak tělu se ochlazovat. Musíte ale přemýšlet a směrovat jej tak, aby nasával vzduch ve studenější části bytu a usměrňoval jej do teplejší. Účinek zvýší, když před něj dáte vlhkou utěrku nebo PET lahev se zmraženou vodou.
9. Využívejte přízemí
Spěte v přízemních částech domu, je tam chladněji. V bytech si pro spánek vybírejte místnosti s okny orientovanými na sever, kde bývá největší chlad.
10. Vypínejte přístroje
Přístroje jako televize, počítač, monitor a další produkují při provozu teplo. Dokonce i v pohotovostním režimu. Používejte je co nejméně a vypínejte k nim přívod elektřiny nebo je vyndávejte ze zásuvky. Pokud máte ve čtecí lampě klasickou žárovku, vyměňte ji za led – produkuje několikanásobně méně tepla.
11. Zchlaďte si ponožky
Dejte si prádlo do lednice a vezměte si ho těsně před usnutím. Ideálně ponožky, trenýrky, pyžama nebo i povlaky na polštáře. Skvělá je i plochá pryžová termolahev.
12. Zkuste hamaku
Jestli se nemůžete vyspat, zkuste si natáhnout do zahrady či na terasu houpací síť a spěte v ní. Vzduch proudí ze všech stran i zespodu kolem vás, a tím je v ní chladněji než na posteli umístěné na stejném místě.
13. Hlídejte si materiály
Pro oblečení a ložní prádlo volte ověřené přírodní materiály, jako je lehká bavlna perkál, hedvábí, len či bambus. Případně technické materiály jako coolmax, které slibují vzdušnost a rychlý odvod potu.
Tip Aha! Vzdejte to včas
Boj s teplotou doma přes den nepřehánějte a raději zavčas utečte do stínu k rybníku, ve městě do akvaparku či klimatizovaného nákupního centra. Je lepší sedět na lavičce v obchoďáku než se v komfortu domova zalknout vedrem.