Jak ochránit obroučky i skla před zničením: Brýlím škodí slunce i sůl

Prudké slunce, horko i dovolená můžou dát vašim brýlím pořádně zabrat. Přitom pořízení kvalitních dioptrických rozhodně není zanedbatelnou položkou rodinného rozpočtu. Deník Aha! zjišťoval, jak se o brýle starat, aby přežily nejen léto.
Potřebují pouzdro
Brýle ukládejte do pevného pouzdra, které ochrání před mechanickým poškozením a poškrábáním. „Investice do kvalitního pouzdra je zanedbatelná ve srovnání s náklady na opravy či výměnu poškozených skel či obrub,“ radí Martin Slaný, odborný garant Fokus Optik. Rada: Nejvhodnější je pouzdro, jehož velikost odpovídá velikosti brýlí, a zabraňuje tak jejich volnému pohybu uvnitř.
Čistěte jemně a pravidelně
Pravidelné čištění je základ. Usazený prach, mastnota z prstů nebo zbytky kosmetiky mohou nejen zhoršovat vidění, ale poškrábat čočky. Nejlepší je čištění pomocí speciálních čisticích sprejů a utěrek z mikrovlákna. Můžete je opláchnout pod vlažnou vodou a jemně utřít. Rada: Nešmudlejte brýle papírovými kapesníky, pomocí cípů oblečení nebo ručníků. Mohou skla poškrábat, zanechat na nich mastné stopy.
Pozor na extrémní teploty
Materiály, ze kterých jsou vyrobeny, mají své limity a nadměrné teplo může způsobit deformaci nebo změnu optických vlastností čoček. „Přímé a dlouhodobé vystavení teplotám nad 30 °C může snížit komfort při nošení a funkčnost brýlí,“ upozorňuje Slaný. Rada: Brýle nenechávejte v létě na palubní desce, na rozpáleném plážovém lehátku a opatrní buďte třeba i při fénování.
Opatrně s mořskou solí i kosmetikou
Slaná mořská voda může být pro brýle příliš agresivní, poškodit může především polarizační čočky. Brýlím škodí i laky na vlasy a kosmetika. Obsažené chemikálie můžou poškodit povrch čoček nebo obrub. Rada: Nenechávejte brýle mokré od mořské vody uschnout na slunci. Vždy je opláchněte obyčejnou vodou a utřete do sucha.
Nepodceňte kontrolu
Brýle si nechte pravidelně kontrolovat odborníky. Drobné opravy, jako je dotažení uvolněných šroubků, srovnání obrub nebo výměna nosních polštářků, mohou zlepšit komfort při nošení a prodloužit životnost. Rada: Preventivní kontroly u optika, včetně odborného vyčištění, jsou ideální zhruba jednou ročně.
Tip: Staré recyklujte
Starší brýle nemusí skončit v koši. Výměna poškrábaných čoček, důkladné profesionální vyčištění nebo drobné úpravy obrub mohou obnovit funkčnost. „Opětovné využití starých brýlí je nejen ekonomicky výhodné, ale i ekologické, protože snižuje množství odpadu,“ říká odborník.
Tip: Používejte obě ruce
Brýle sundávejte a nasazujte oběma rukama. Tahání za jednu stranici časem zdeformuje obruby.