Mark Wahlberg (54) byl průšvihář, než se stal filmovou hvězdou...

Jeho cesta za slávou byla opravdu trnitá. Mark Wahlberg (54) se narodil do početné rodiny a pro průšvihy nikdy nešel daleko. Kradl, prodával i užíval drogy a nakonec skončil za mřížemi. To všechno stihl do svých šestnácti let. Přitom už ve třinácti letech začala jeho kariéra. Ne však ta herecká, ale pěvecká. Mark byl totiž členem legendární pěvecké skupiny New Kids on the Block. Později se z něj stal známý rapper Marky Mark. Nakonec ho zlákalo herectví a dnes má také vlastní produkční společnost.
Na svět přišel 5. června 1971 v americkém Bostonu jako nejmladší z devíti sourozenců. Pochází z dělnické a přísně katolické rodiny. Jeho táta pracoval jako řidič nákladního auta a maminka Alma byla bankovní úřednicí. Když se jeho rodiče rozváděli, Mark prožíval svoje nejhorší chvíle. Měl problémy ve škole, nedokončil ani střední, protože ho více bavilo krást a prát se. Když mu bylo dvanáct let, už kouřil marihuanu. Postupně přešel k tvrdším drogám a skončil na kokainu. Drogy dokonce prodával, a tak byl brzy v hledáčku bostonské policie, u které má 25 záznamů za nejrůznější přestupky. Když mu bylo patnáct, dostal se do party lumpů, kteří ho táhli ještě víc ke dnu. Přidal se ke skupině, která tíhla k rasismu. Pronásledoval s ní tři Afroameričanky, po kterých s celou partou házeli kameny s rasistickými pokřiky. Za tento útok byl uznán vinným za porušování lidských práv. Soud mu navíc udělil zákaz útočit, vyhrožovat nebo zastrašovat kohokoliv z důvodu rasy nebo národnosti. Ani to však mladého Marka nezastavilo a ještě přitvrdil. Ještě horší incident se odehrál o dva roky později, když Wahlberg pod vlivem drog zaútočil na dva vietnamské muže. Během útoku na ně pokřikoval rasistické nadávky a mlátil je dřevěnou holí. Jednoho z nich zbil do bezvědomí. V tomto případě byl Wahlberg obviněn z pokusu o vraždu. Soud ho však nakonec uznal vinným pouze z napadení. Vzhledem k předchozímu soudnímu zákazu jakkoliv atakovat jiné národnosti či rasy, byl celý incident brán jako pohrdání soudem. Výsledkem byl trest odnětí svobody na 2 roky. Wahlberg si však nakonec odseděl pouze 45 dní.
Od rapu k herectví
Mark už tehdy byl členem kapely New Kids on the Block, kde působil i se svým bratrem Donniem (55). On sám byl jedním z jejích zakládajících členů, ale v té době inklinoval spíše ke svým kriminálním aktivitám. Po návratu z vězení se ale vrátil k New Kids On The Block, které později opustil, a spolu se svými kamarády založil hip hopové seskupení Marky Mark and the Funky Bunch. Jejich debutové album zaznamenalo poměrně velký úspěch. Dostal se na první místo žebříčku Top Heatseekers a na 21. místo v Billboard 200. Tento úspěch doprovázela i videohra. Natočil také vlastní videoklip, kde ukázal svoje vypracované tělo. Díky své figuře dostal práci pro prestižního Calvina Kleina. Kariéra modela odhalila také Markovo malé tajemství. Má totiž tři bradavky a tu třetí mu museli z estetických důvodů odstranit z kampaňových fotek pomocí Photoshopu. O rok později se Marky Mark and the Funky Bunch snažili navázat na úspěch prvního alba. Vydali ale desku, která byla spíše zklamáním. Skupina se později rozpadla, což mladého Marka zavedlo k herectví. Debutoval v televizním filmu The Substitute v roce 1993. První velkou roli získal v roce 1997 ve filmu Hříšné noci, a hned následoval velký úspěch jak u diváků, tak i u odborné veřejnosti. Zahrál si tu roli pornoherce Dirka Digglera. Role ve filmech Big Hit a Válka gangů znamenaly, že se stal ikonou mladé divácké generace. V roce 1999 si zahrál ve snímku Tri králové a dočkal se ocenění filmové kritiky, kdy tento film odborná asociace kritiků dokonce označila za snímek roku. V roce 2006 si zahrál ve snímku Skrytá identita po boku Leonarda DiCapria (50), Matta Damona (54) a Jacka Nicholsona (88) pod taktovkou slavného režiséra Martina Scorseseho (82). Za svou roli byl nominován na Oscara i Zlatý glóbus. V roce 2011 se mu povedlo totéž s rolí ve snímku Fighter. Ale ani v jednom případě se mu nominaci na výhru nepovedlo proměnit. To, že dokáže zahrát cokoliv, pak předvedl v komedii Méďa nebo v Transformerech.
Celý článek čtěte v tištěném APŽ číslo 30.