Zdravotní rádce Aha! Bezpečné koupání bez infekcí

Je to neoddiskutovatelný fakt. Během letních měsíců stoupá výskyt gynekologických infekcí až o 50 %.
Podle odborníků trápí během letních měsíců 4 z 10 žen některý z problémů spojených s koupáním. Mezi nejčastější patří zánět močových cest a vaginální mykóza. „Tu podle statistik zažije kolem 75 procent žen jednou za život, u některých se ale opakuje i několikrát ročně. Rizikové jsou bazény a rybníky, kde je voda studenější a může být znečištěná. Naopak moře je z hlediska rizika vzniku infekcí výrazně vhodnější,“ vysvětluje Elena Sudarikova, gynekoložka kliniky Venova.
Chlor, moč, sinice
Při rozborech vody z veřejných bazénů a koupališť není výjimkou výskyt lidské moči. Problematická je i vyšší koncentrace chlóru. Nebezpečí v rybnících zase představují sinice. „Chlór narušuje přirozené pH a mikroflóru pochvy, čímž se zvyšuje riziko přemnožení kvasinek nebo bakterií. Před koupáním i po něm je důležité se vysprchovat, to je sice v pravidlech bazénů uváděno, v reálu to ale málokdo dodržuje. Zcela nevhodné je koupání ve vodě s výskytem sinic nebo jiným znečištěním. Sinice způsobují záněty močové trubice, vyrážky i žaludeční potíže,“ řekla Elena Sudarikova.
Pomoci mohou čípky!
Svědění, pálení, výtok. To je jasný signál vaginální infekce, jejímž spouštěčem jsou kvasinky nebo bakterie. Smutné je, že většina žen nejde s těmito potížemi k lékaři. Podle gynekoložky MUDr. Petry Strakové, odborné garantky Gyntima, sice lékárny poskytují dostatek vhodných produktů a v určitých případech umí opravdu dobře poradit i lékárník. „Ale při chronických nebo opakujících se problémech doporučuji konzultaci s gynekologem, který poskytne specializovanou léčebnou strategii.“ Pokud se tedy léčíte samy, je třeba cílit na příčinu bakteriální i kvasinkové vaginózy. „Ženy by měly používat přírodní vaginální čípky obsahující prebiotický komplex, tedy kombinaci látek, které potřebují laktobacily k rozmnožení a zachování zdravé vaginální flóry,“ přibližuje gynekoložka Straková.
Prevence? Mokré plavky dolů!
• Po koupání se osprchujte a převlečte do suchého prádla/plavek
• Pokud je to možné, choďte aspoň občas »naostro« (např. dole bez doma pod volné pyžamo, pod šaty na samotě u lesa, atd.)
• Noste prodyšné prádlo z bavlny, lnu, bambusu
• Oblékejte volnější střihy letních oděvů
• Myjte intimní partie speciálními gely či pěnami
• Užívejte prebiotika a probiotika.
• Užívejte betaglukany, pomáhají předcházet zánětům v těle