Triky jak poznat, kde se svlažit, a kde radši ne: Koupák nebo bahňák?

Léto přeje výletům a koupání. Jenže ne všude v přírodě je křišťálově čistá voda, zvlášť ne teď, ke konci léta. A jinde zase voda čistá je, ale za koupel by vám hrozila pokuta.
Bazény a koupaliště
Na veřejných koupalištích, ať už umělých nebo přírodních, máte jistotu, že je voda v pořádku. Všude, kde se platí vstupné, musí pravidelně dělat rozbory vody a v případě nevyhovujících parametrů hned u vchodu varovat příchozí, že voda není ke koupání. A nesmí vás tam ani pustit.
Koupací vodní plochy
Jezera, přehrady a rybníky, které nejsou určeny ke koupání, ale které jsou k tomuto účelu často využívané, v průběhu sezony pravidelně kontrolují hygienické stanice. Informace o tom, jestli je voda ke koupání vhodná, najdete buď přímo na stránkách dané hygienické stanice, nebo souhrnně za celou republiku na stránkách koupacivody.cz.
Zdroje vody
Pozor si dávejte na vodní nádrže, kde je sice voda čisťounká, ale koupat se v nich nesmí, protože se z nich bere pitná voda. Největší a nejznámější jsou vodní nádrže Švihov, Šance, Kružberk, Vír nebo Římov. Je jich ale mnohem více a poznáte je podle cedulí označujících ochranné pásmo vodního zdroje. I jen za vstup k břehu vám hrozí pokuta 2000 korun.
Řeky
Proudící voda bývá čistější než stojatá. Neusazují se v ní totiž sinice a řasy. Na druhou stranu řeky bývají kalnější, protože jsou neustále zvířené, a také jsou výrazně chladnější než stojaté vody. Pozor si dávejte především poblíž měst či chatových osad, kde do řek mohou nelegálně vypouštět odpad.
Chráněná území
V chráněných krajinných oblastech najdete místa, kde se koupat dá, i kam nesmíte ani vkročit. Přečtěte si proto návštěvní řád anebo se řiďte jednoduchým pravidlem – tam, kde nesmíte opouštět turistické trasy, na koupání zapomeňte. Třeba na Šumavě se zákaz týká nejen ledovcových jezer, ale i některých úseků řek, nebo vodní nádrže Nýrsko. Naopak Lipno je ke koupání a vodním sportům jako stvořené.
Otestujte sinice
Koupání ve vodě zamořené sinicemi vás může ohrozit na zdraví. Jestli je zelená barva vody způsobená neškodnými řasami nebo nebezpečnými sinicemi můžete snadno otestovat. Naplňte průhlednou lahev do dvou třetin vodou z rybníka a nechte ji odstát 20 minut na sluníčku. Když zelené částečky vystoupají k hrdlu a zbytek se pročistí, jedná se o sinice a do vody raději vůbec nelezte. Jestli voda zůstane zeleně kalná v celém objemu, jsou to neškodné řasy. Pokud je ale řas tolik, že když stojíte ve vodě po kolena a nevidíte si špičky nohou, nekoupejte se ani tam, z množství řas hrozí alergické reakce.