S chlupáčem na dovolenou: Na toto si dejte pozor

Doba dovolených se blíží. Přemýšlíte, komu dát čtyřnožce na hlídání? A co ho třeba letos vzít s sebou? Jde to. Jen je třeba se pořádně připravit.
Létání je jednoduché
Třeba u Smartwings se musí přeprava nahlásit 48 hodin před odletem. Jde to v prodyšných přepravkách s nepromokavým dnem, dostatečně velkých, aby se v ní zvíře postavilo a otočilo. Přepravku může zapůjčit i aerolinka. Malá zvířata do 8 kg stojí 100 eur (2500 Kč) a mohou cestovat na palubě letadla, větší ve speciální klimatizované části nákladního prostoru za 200 eur (5000 Kč).
Autem jen připoutaní
Buď se pásají speciálními kšíry do spony na pásy, nebo se vozí v přepravkách na podlaze nebo na sedačkách připoutaných ke sponám pásů. „Během cest nezapomínejte u pejska na pitný režim. Pravidelně zastavujte a dávejte mu napít (alespoň každé dvě hodiny). Těsně před cestou také pejskovi nedávejte krmivo, mohly by nastat žaludeční potíže. Psa během cesty ani nekrmte pamlsky,“ říká odborník na výživu psů Jiří Švihálek z Yoggies. cz. Naopak je dobré dát do pelíšku zvířeti jeho oblíbenou hračku či deku, na kterou je zvyklý a při cestě i na dovolené ho bude uklidňovat.
Tady zvířata milují
Podle serveru Tripadvisor je nejlepší zemí pro pobyt se psem Francie. Psi tu mohou téměř kamkoliv s výjimkou muzeí. Také v Itálii nebo Chorvatsku najdete v populárních turistických letoviscích psí pláže, kde se mohou psi koupat i vysprchovat. Zvířata tu mohou do řady restaurací, hotelů, a dokonce i na některé památky.
Můžete se pojistit
I svému chlupáčovi můžete pořídit cestovní pojištění na dobu výletu jako součást vašeho cestovního pojištění. Zahrnuje obvykle jak veterinární péči, tak případné škody způsobené mazlíčkem.
Nebezpeční červi
Prakticky ve všech zemích na jih od nás můžete narazit na nebezpečnou nemoc psů, srdeční červivost. Nejčastěji v Itálii, Rakousku, Španělsku, Chorvatsku, ale i Maďarsku nebo na Slovensku. Před odjezdem proto nezapomeňte na antiparazitika, která chrání i před touto nemocí.
Francie
Platí zde přísný zákaz psů bez průkazu původu, jako jsou stafordšírský teriér, mastif nebo tosa. Mohou vám psa zabavit a utratit. Povinné je krátké vodítko a náhubek.
Polsko
Všichni psi musejí na veřejnosti nosit náhubek a vodítko.
Německo
U některých bull plemen či rotvajlerů jsou vyžadovány průkaz původu, vodítko a náhubek. Může se lišit podle spolkových zemí. Je zakázáno stát s autem se staženým okénkem.
Chorvatsko
Pro bull plemena (např. pitbulteriér, stafordšírský bulteriér) je nutný průkaz původu.
Rakousko
Platí přísné pokuty za neuklízení po svém psu.