Jak inteligentní jsou hafani? Pes pozná lumpa na sto honů

Že vycvičení pejskové snadno dopadnou pachatele trestného činu, to asi každý dobře ví. Vždyť chlupatí miláčci mají tisícinásobně lepší čich než lidé! Bez nadsázky jde o jejich superschopnost, která ve spolupráci s mozkovými závity dokáže dokonce odhalit zlého člověka.
My lidé spoléháme na zrak, psiska na čich. A nikoli náhodou. V jejich nose se nachází 10 milionů pachových receptorů (člověk jich má jen 6 milionů). Dokážou rozeznat byť jen nepatrné množství vůně – kupříkladu 0,01 mikrolitru benzínu (a jeden mikrolitr je jedna miliontina litru). I proto je tak hojně využíváme. Nejen v kriminalistice, ale třeba i v lékařství při odhalování vážných nemocí nebo v ekologii, když dokážou v přírodě vyčmuchat silně ohrožené druhy.
Hlava má taky slovo
Není to ale pouze nos, který dokáže detekovat pachy. Při čenichání psi podle vědců zapojují ještě tři části mozku – amygdalu, čichový bulbus a hipokampus, přičemž amygdala je mimo jiné zodpovědná i za emoční reakce a podněty a hipokampus spoludotváří paměť. Odborníci se domnívají, že při zpracování každého pachového vjemu funguje u psů také emocionální složka. Při zachycení vůně se nějak cítí – podobně jako lidé.
Rexík je částečně ochrnutý, majitel ho zanedbal. V útulku ho teď dávají dohromady, chtějí pro něj i nový domov
A tak se kupříkladu při návštěvě veterinární ordinace zavánějící desinfekcí cítí nepříjemně. Vjem si přitom ukládají do paměti. A koho by nezajímalo, jaké mají naši čtyřnozí kamarádi při setkání s různými pachy pocity? Vědci proto vyvinuli speciální obojek, který bude ukazovat škálu emocí, již zrovna psíci prožívají. A to nejen při čichovém, ale i zrakovém vjemu.
Pozor na křiváky
Čich není jediným extrémně vytříbeným smyslem, kterým nás tato zvířata udivují. Tým z japonské univerzity v Kjótu přednedávnem provedl studii, jež zjišťovala, jestli (a jak) psi vědí, komu mají věřit a komu ne. Během experimentu ukázali chlupáčkům nejprve na misku plnou žrádla. Psi se k ní pochopitelně rozeběhli. Poté ukázali na prázdnou misku. Psi k ní došli a zjistili, že v ní nic není. A když pak potřetí vědci ukázali na misku plnou granulí, nedůvěřiví hafani už k ní odmítali jít.
Přestože se studie účastnilo pouze 34 psů, ukázala na to, že naši čtyřnozí přátelé mají skutečně problém s důvěrou. „Pokud psovi lžete, vytvoří si názor na to, že nemluvíte pravdu, a začne se podle toho chovat,“ uvádí vedoucí výzkumu Akiko Takaoku. „Psi mají sofistikovanější sociální inteligenci, než jsme si mysleli.“ Kromě toho dávají prý zvířata přednost předvídatelnosti. Pokud jsou gesta a povely páníčka nekonzistentní, pokaždé jiná, mají tendenci být vystresovaní a agresivní. Tak pozor na to, jak s nimi jednáte!