Žádná bolest neznamená zdraví! Proto nepodceňujte prevenci...

Existuje celá řada onemocnění, jejichž zákeřnost tkví v tom, že se dlouhá léta nemusejí nijak výrazně projevovat. V dnešní době je každý občas unavený nebo ho něco bolí. Je to dáno rychlým životním tempem a velkým množstvím nároků, které jsou na jednotlivce kladeny. Některá závažná onemocnění se zprvu ohlašují právě jen zvýšenou únavou nebo nespecifickou bolestí, která brzy odezní. Tyto příznaky obvykle neřešíme a k lékaři jdeme, až když se objeví i další potíže, které už nás omezují v každodenním životě. To už ale může být pozdě, protože naše zdraví je nenávratně poškozeno. O jakých nemocech nemusíme léta vědět a v čem jsou nebezpečné, rozebereme společně s odborníky.
DIABETICKÁ RETINOPATIE
Jde o závažné onemocnění cév oční sítnice a nejčastější oční komplikaci při cukrovce. Pokud je cukrovka nedostatečně léčena nebo není léčena vůbec, dlouhodobě vysoká hladina cukru v krvi způsobuje ucpání a poškození drobných cév, kterými je sítnice protkána, a je tak narušeno její prokrvení. Velké množství pacientů s diabetem je postiženo i diabetickou retinopatií, která až 25x zvyšuje pravděpodobnost ztráty zraku, než je tomu u zdravé populace. Celosvětově jde o 3. hlavní příčinu slepoty.
Kdy zpozornět: Pokud trpíte cukrovkou a pociťujete zhoršení zraku. Pokud je onemocnění odhaleno včas při preventivním vyšetření, dá se jeho postup zastavit ještě v počátcích, aniž by hrozila ztráta zraku. Retinopatie má dvě formy, a to proliferující (rozrůstající se) nebo neproliferující (nerozrůstající se). U první formy cévy v sítnici prakticky netěsní, vytéká z nich tekutina, která způsobuje otok sítnice. Nedostatečné prokrvení i otok sítnice znemožňují vidění. Oko reaguje tvorbou nových cév. Ty jsou často nekvalitní a praskají, což může vést až k odchlípení sítnice. Diabetická retinopatie je nebezpečná tím, že se u ní dlouho, a to i po desetiletí, neprojevují žádné příznaky a k jejímu odhalení tak dochází až v pozdější fázi, kdy už ohrožuje zrak. „Pro každého diabetika jsou proto důležitá pravidelná vyšetření u očního lékaře, a to minimálně 1x ročně," upozorňuje MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky NeoVize Praha, kde také provádí screening diabetické retinopatie hrazený pojišťovnou.
Pokud je onemocnění v pokročilém stupni, nelze sice vidění zlepšit, ale díky laserovému zákroku nebo chirurgickému zákroku zvaném vitrektomie je možné progresi zpomalit. Tím se průběh onemocnění sítnice stabilizuje. Svou podstatou je zákrok podobný operaci křečových žil. „Cílem léčby je zajizvit neprokrvené části sítnice a zabránit prosakování z cév,“ vysvětluje primářka Valešová. Výsledkem léčby je zlepšení vidění, stabilizace nebo zpomalení průběhu onemocnění. Diabetikům jej plně hradí pojišťovna.
NEMOCI SRDCE A CÉV
Sem můžeme zařadit ischemickou chorobu srdeční, a to jak její chronickou formu anginu pectoris, tak akutní infarkt myokardu. V obou případech jde o nedostatečné zásobení srdce krví, které je zapříčiněno aterosklerotickým zúžením věnčitých tepen, které vedou krev k srdci. V tepnách se ukládají pláty tuku tvořené LDL cholesterolem a triglyceridy. Věnčité tepny se zužují, srdce je pak nedostatečně prokrveno, jeho část odumírá a celkově se funkce srdečního svalu snižuje.
Kdy zpozornět: Pokud se při stresu nebo fyzické námaze potýkáte s bolestí, tlakem či pálením na hrudi, které poté, co se uklidníte, brzy odezní. Na problémy může upozornit i častá únava, bušení srdce, zadýchávání. Než se začnou projevovat příznaky onemocnění, může to trvat léta. „Jednotlivé nemoci se tiše rozvíjí i 10 let, než pacient něco opravdu pocítí. Pokud chodí na preventivní prohlídky, může se zjistit včas, že se v těle děje něco nekalého. Pak je ale třeba pátrat i po dalších nemocech, které mohou s tou původní souviset. Když pacientovi začíná selhávat srdce, ovlivňuje to i funkci ledvin a naopak. Změny v organismu, které vedou k cukrovce 2. typu, často zároveň zvyšují krevní tlak, jenž škodí srdci i ledvinám,“ vysvětluje MUDr. Michal Krčma, Ph.D., vedoucí lékař diabetologického centra FN Plzeň. Podle specialistů trpí 60 % pacientů s chronicky poškozenými ledvinami zároveň kardiovaskulárním onemocněním. Přibližně u 1 ze 3 pacientů s cukrovkou 2. typu nefunguje srdce správně. Preventivné prohlídka u praktického lékaře odhalí např. začínající vyšší krevní tlak, zvýšenou hladinu cukru v krvi, vyšší cholesterol, tedy to, co vážným nemocem srdce předchází. Cílem léčby je zejména zabránit dalšímu rozvoji aterosklerózy. Toho lze dosáhnout pomocí léků nebo změnou životního stylu, popřípadě kombinací obojího. Pokud nejsou srdečně cévní onemocnění léčena, zvyšuje se riziko infarktu myokardu, tj. náhlého ucpání věnčité tepny, která vede krev k srdci.
Více např. o dlouho schovaných rakovinných nádorech a dalších nemocech čtěte v tištěném APŽ číslo 6.