RAKOVINNÉ NÁDORY - Některé se navenek projeví až když je pozdě...

Existuje celá řada onemocnění, jejichž zákeřnost tkví v tom, že se dlouhá léta nemusejí nijak výrazně projevovat. V dnešní době je každý občas unavený nebo ho něco bolí. Je to dáno rychlým životním tempem a velkým množstvím nároků, které jsou na jednotlivce kladeny. Některá závažná onemocnění se zprvu ohlašují právě jen zvýšenou únavou nebo nespecifickou bolestí, která brzy odezní. Tyto příznaky obvykle neřešíme a k lékaři jdeme, až když se objeví i další potíže, které už nás omezují v každodenním životě. To už ale může být pozdě, protože naše zdraví je nenávratně poškozeno. O jakých nemocech nemusíme léta vědět a v čem jsou nebezpečné, rozebereme společně s odborníky.
1. Slinivka
Karcinom slinivky je jedno z nejagresivnějších rakovinných onemocnění ve vyspělých zemích. Vzniká většinou z vývodných buněk slinivky. Postihuje častěji muže. U pacientů s nádorem slinivky je obvyklá i porucha metabolismu glukózy. Některé studie jí proto dávají do souvislosti s cukrovkou. Ani toto onemocnění se velmi dlouhou dobu nijak neprojevuje a může se šířit do dalších životně důležitých orgánů, kterými je slinivka obklopena. Uvádí se, že doba od výskytu první nádorové buňky do prvních příznaků je 14 až 16 let. Jakmile se objeví potíže, nádor už je rozvinutý a rozšířil se nejčastěji do jater, lymfatických uzlin, žlučových cest a dvanáctníku.
Kdy zpozornět: Pokud často trpíte bolestmi břicha, nechutenstvím či nevolností. Varováním je i bezdůvodný úbytek hmotnosti, a to zejména u diabetiků, či svědění kůže, častý průjem, světlá stolice a tmavší moč. V pozdější fázi se může dostavit akutní bolest břicha a zežloutnutí kůže či očního bělma, což může být zpočátku zaměňováno se žlučníkovým záchvatem. Léčba bývá obtížná. Pokud je nádor diagnostikován včas a je lokalizován pouze ve slinivce, je vhodné jeho chirurgické odstranění. Pokud pacient tuto dobu propásne, přistupuje se k chemoterapii a radioterapii, jejichž cílem je zastavit růst nádoru, případně nádor jako takový zmenšit. V současnosti se využívá i biologická léčba. Dále se podávají léky tišící bolest. Pokud jsou zasaženy další životně důležité orgány, až 70% pacientů i přes léčbu bohužel umírá zhruba do jednoho roku.
2. Děložní čípek
Karcinom děložního čípku – hrdla se většinou týká žen v produktivním věku mezi 30 a 50 lety. Jde o infekční onemocnění způsobené lidským papilomavirem (HPV). Po zahájení sexuálního života se některým ze skupiny těchto virů nakazí až 80 % populace, a to nejčastěji ve věku 18 až 25 let. Infekce probíhá bez příznaků a po čase většinou vymizí sama. Typy HPV 16 a 18 mohou být nebezpečné pro rozvoj nádorového onemocnění děložního čípku, kde může infekce vyvolat tzv. prekancerózu a následně i rakovinné bujení. První příznaky onemocnění se mohou objevit až 15 let po nákaze.
Kdy zpozornět: Objeví-li se nevysvětlitelný úbytek na váze (zhruba 4 kg za měsíc bez snahy už jsou varováním), dlouhodobé nadýmání, krvácení mimo menstruaci a po pohlavním styku, změny na kůži, zvětšení mízních uzlin. Varováním by měla být i krev v moči, bolesti v podbřišku a bedrech, horečka a nevolnost. Kromě pravidelných gynekologických prohlídek, na které mají všechny ženy od 15 let nárok jednou ročně. Ženy ve věku 35, 45 a 55 let mají také hrazeno vyšetření stěru na přítomnost rizikové infekce HPV – tzv. HPV DNA test. Problém je však v tom, že část žen z různých důvodů ke gynekologovi nechodí. Proto 1. února 2024 odstartoval program ASTRA (Ambulantní STěr proti RAkovině) pod záštitou pacientské organizace Veronica. Ženy si v rámci programu mohou samy provést stěr pomocí samoodběrné sady ve vybraných ordinacích praktických lékařů. „HPV DNA test je v podobě samotestu u praktického lékaře nebo testu odebraného u gynekologa mimořádně citlivým způsobem, jak stanovit riziko přítomnosti nebo vzniku rakoviny děložního čípku. Jde o jednoduché vyšetření bez enormních nákladů, které je velmi vhodné pro každou ženu starší 30 let,” vysvětluje, prof. MUDr. Jiří Sláma, Ph.D., vedoucí lékař Onkogynekologického oddělení a zástupce přednosty Kliniky gynekologie, porodnictví a neonatologie 1. LF UK a VFN v Praze U Apolináře. Včas zachycený karcinom děložního čípku lze odstranit chirurgicky pouze s částí čípku. V pokročilém stádiu je potřeba odstranit celou dělohu a okolní vazy. Po odstranění větších nádorů se také přistupuje k chemoterapii a radioterapii, případně další léčbě.
3. Plíce
Výskyt rakoviny plic úzce souvisí s kouřením, a to i pasivním. Onemocnět může ale i nekuřák. U 85 % pacientů je nemoc objevena ve stádiu, které už nelze vyléčit. Mnohým z nich by však lékaři mohli zachránit život, kdyby se nádor podařilo odhalit včas.
Kdy zpozornět: Pokud máte potíže s dechem, zadýcháváte se bez fyzické zátěže, trpíte dušností, dráždivým kašlem a bolestí na hrudi, opakujícími se záněty plic. Varováním mohou být i bolesti svalů, únava, v pokročilém stádiu chrapot, neurologické potíže a bolesti hlavy, potíže s polykáním, otoky obličeje a horních končetin. Zejména pokud kouříte, trpíte alergií, astmatem či chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN), nemusí pro vás být potíže s dechem nebo dušnost alarmujícím příznakem. Potíže mohou probíhat několik měsíců až let. Pokud dojde ke zhoršení nebo nastavené léčba nezabírá, je vhodné navštívit ošetřujícího lékaře. Pacienti lékaře až v 85 % případů vyhledají pozdě, kdy už nádor není léčitelný. V Česku byl nedávno spuštěn národní program časného záchytu rakoviny plic. „Na program by se měli svého praktického lékaře zeptat všichni současní i bývalí kuřáci. Ošetřující lékař doporučí pneumologické vyšetření na základě zátěže, tj. počtu vykouřených cigaret a roků, kdy pacient kouřil. Počáteční stadia karcinomu plic nemají příznaky a pro úspěch léčby je zásadní, aby byl nádor odhalen co nejdříve,“ popisuje MUDr. Jana Krejčí, pneumoonkoložka z Fakultní nemocnice Bulovka. Program je v současnosti určen nejrizikovější skupině kuřáků ve věku 55 až 74 let.
Proč nepodcenit prevenci a na jaké prohlídky určtě zajít? Čtěte v tištěném APŽ číslo 6.