Potíže s močením nebo noční močení může ukazovat na problém...

Bolesti v podbřišku a v bedrech, ale především časté návštěvy toalety, které vás obtěžují i v noci, mohou ukazovat na zdravotní problém. U žen jde obvykle o záněty močových cest, u mužů například o zvětšenou prostatu. To jsou potíže, které jsou v podstatě normální a lze je poměrně snadno řešit, pokud se podchytí včas. Rozhodně tyto signály není radno podceňovat! Může jít i o vážnější stav, jako je například onemocnění ledvin, zhoubný nádor prostaty či močového měchýře. Kdy je čas navštívit lékaře a kdy ještě postačí domácí léčba?
Karcinom močového měchýře
Jde o nádorové bujení přímo v močovém měchýři. U nás jde o šestý nejčastější nádor u mužů a třináctý u žen. Nejrizikovější skupinou pro vznik onemocnění jsou muži nad 60 let. Příčin je řada a většinou se vzájemně kombinují. Nejčastější jsou kouření, dráždění působením chemických látek a opakované záněty močových cest, které nejsou adekvátně léčené. Záludné je, že vznik rakoviny je pozvolný a v počátečním stádiu člověka nic nebolí. Projevuje se nejčastěji příměsí krve v moči, která však nemusí být na první pohled patrná. Krev moči je okem viditelná až v další fázi nemoci, postupně je častější. Dále jde o bolesti v podbřišku nebo časté či bolestivé močení. Pokud se tyto příznaky vyskytnou, je potřeba navštívit lékaře. Zda se jedná o rakovinný nádor, spolehlivě odhalí cystoskopie, která rovněž odhalí i typ nádoru. Čím dříve lékaře pacient navštíví, tím lepší je prognóza. Důležité je nepodcenit jakékoliv příznaky, nekouřit, protože kouření zvyšuje riziko karcinomu močového měchýře až čtyřikrát, a důsledně léčit infekce močových cest.
Nezhoubné zvětšení prostaty
Benigní hyperplasie prostaty postihuje přibližně 40 % pánů po 50. roce věku, po sedmdesátce se týká takřka každého. Na vině jsou hormonální změny provázející stárnutí, které zbytnění prostaty způsobují. Průběh lze zmírnit medikamenty, jejich užívání však může být spojeno s vedlejšími účinky. Tento problém je také častou příčinou nočních návštěv toalety. „Noční močení je při frekvenci 1 až 2krát za noc přirozené a závisí na mnoha faktorech. Pacient by měl zbystřit v případě, že při normálním příjmu tekutin překročí frekvence 3krát a vícekrát za noc. Zde se opravdu vyplatí konzultovat problém s praktickým lékařem či urologem. Vše je však velmi individuální,“ upozorňuje MUDr. Josef Stolz, MBA, primář pražské urologické kliniky UroKlinikum Praha, a apeluje, že pro zachování kvality života i ve zralém věku jsou nezbytné pravidelné preventivní prohlídky. Mezi nejmodernější způsoby, jak řešit problém se zbytnělou prostatou, patří technologie REZŪM, založená na léčbě za pomoci sterilní teplé páry. Až 90 % pacientů pozoruje po zákroku výrazné zlepšení zdravotního stavu. Metoda je vhodná pro muže nad padesát let s nezhoubným zbytněním prostaty o velikosti 30 až 80 ml. Zákrok se provádí ambulantně a pouze v lokální anestezii, je bezbolestný a bez rizika ztráty erekce, které je častou pooperační komplikací u klasické chirurgické operace prostaty. „Protože teplota páry nepřekročí 103 °C, nepoškodí okolní tkáně, a nedochází tak k vážným vedlejším účinkům jako je poškození sexuální funkce,“ vysvětluje MUDr. Stolz z UroKlinikum Praha, kde tímto unikátním přístrojem léčí. Rehabilitace v klidovém režimu trvá tři až pět dní a již za dva týdny od aplikace dochází k výraznému zlepšení příznaků a tím pádem i kvality života.
Rakovina prostaty
Patří u nás k nejčastěji diagnostikovaným zhoubným onemocněním u mužů. Jedná se o nádorové bujení přímo v prostatě. Pokud už nádor působí potíže při močení, kdy pacienta trápí časté noční močení, jde již o pokročilé stádium. „Je nutné podotknout, že počínající karcinom prostaty je v počátečních stádiích prakticky asymptomatický, což znamená, že případné ložisko nezpůsobuje žádné urologické potíže,“ upozorňuje MUDr. Stolz, který současně potvrzuje, že i v jeho ordinaci pozoruje nárůst diagnostikovaných nádorů prostaty. Pro úspěšnou léčbu je klíčový včasný záchyt. Stěžejní roli hraje prevence. Od ledna loňského roku proto Ministerstvo zdravotnictví ČR spustilo pilotní fázi programu časného záchytu nádorů prostaty pro muže ve věku 50 až 69 let. Cílem je za pomoci nejnovějších diagnostických metod odhalit co nejvíce nádorů prostaty včas, a tím zvýšit šanci nemocných na jejich uzdravení. „Pokud zachytíme karcinom prostaty lokalizovaný, signifikantně se tím snižuje mortalita, která s tímto onemocněním souvisí,“ dodává MUDr. Stolz.
Více o urologických potížích a jak se jim pokud možno vyhnout najdete v tištěném APŽ číslo 9.