Kouření patří k nejnebezpečnějším zlozvykům, které poškozují zdraví...

Možná jste si dali novoroční předsevzetí, že přestanete kouřit. A možná už jste to zkoušeli mockrát, ale je to tak těžké, že jste se vždy k tomuto zlozvyku vrátili. Jedním z důvodů může být i domněnka, že už máte stejně příliš »odkouřeno«, aby mělo skoncování s cigaretami pro vás nějaký zvláštní přínos. V tom se ale mýlíte, studie totiž ukazují, že když přestanete kouřit v jakémkoliv věku, bude to mít na vaše zdraví výrazně pozitivní efekt. Většina aspektů lepšího zdravotního stavu se projeví už během prvních tří let.
Proč kouření škodí
Tabákový kouř obsahuje 5 až 7 tisíc chemických látek, z nichž většina je pro člověka toxických, jsou mutagenní či rakovinotvorné. Nejznámější je nikotin, rostlinný alkaloid, který má psychotropní účinky. Právě díky nikotinu se po cigaretě uvolníte a máte pocit, že se vám zlepšuje smyslové vnímání. To je však jen krátkodobý stav spojený s vysokou produkcí adrenalinu. Dlouhodobě nikotin naopak stahuje cévy, omezuje průtok krve a přispívá ke vzniku cévně-srdečních onemocnění. Navíc způsobuje i závislost. Další známé škodliviny jsou oxid uhelnatý a oxid dusný, plyny, které snižují celkové okysličení organismu. Dále je tu dehet, který se usazuje v plicích a poškozuje je. V tabáku jsou obsaženy specifické nitrosaminy, které se významně podílí na vzniku rakoviny a mohou působit poškození reprodukčních orgánů. Tabák je navíc při výrobě cigaret obohacován o řadu látek, které zlepšují jeho vlastnosti a jsou pro člověka jedovaté, zejména při zahřátí tabáku.
Změna je těžká
Fyzicky závislých na cigaretách je až 90 % kuřáků a zbavit se závislosti vyžaduje ve velké většině případů odbornou pomoc. Upravit nebo změnit jakékoliv špatné návyky bývá psychicky náročné, zvlášť pokud jsou dlouhodobé. Největším problémem je, že chceme, aby změna k lepšímu byla rychlá a co nejjednodušší. Navíc tělo v prvních týdnech, kdy se snažíte kouření odvyknout a abstinujete, dává najevo, že potřebuje přísun nikotinu. Mohou se objevit nepříjemné abstinenční příznaky, jako jsou nervozita, stres, bolest hlavy, třes rukou, ale i celého těla, nevolnost, bolesti žaludku a podobně. Ne každý je schopen zvládnout psychické a fyzické příznaky odvykání bez odborné pomoci a často se po pár týdnech vzdá a ke kouření se vrátí. Prvním krokem může být kontaktovat Národní linku pro odvykání kouření anebo navštívit web www.bezcigaret.cz. I když může být skoncování s kouřením během na dlouhou trať, zdravotní problémy, ke kterým kouření přispělo, také nevznikly ze dne na den, nemůžeme proto čekat, že zmizí hned na začátku našeho snažení.
ZMĚNU POZNÁTE BRZY
Pokud se vám podaří se zlozvyku zbavit, poznáte to na svém těle poměrně brzy. Zde je prvních 5 oblastí, kterým prospějete.
Plíce: Cigaretový kouř soustavně poškozuje plicní tkáň, která je nedostatečně zásobená kyslíkem. Kuřáci by neměli brát na lehkou váhu potíže, jako např. dlouhodobý dráždivý až dusivý kašel, který se zhoršuje, bolesti na hrudi, které se objevují i v klidu, zadýchávání se při běžných činnostech, namodralé rty, případně nehty, které značí nedostatečné zásobení tkání kyslíkem. Když s kouřením seknete, bude se vám určitě dýchat lépe a váš organismus bude lépe okysličený. Pokud ani po několika měsících neucítíte výraznou změnu k lepšímu, je možné, že se o u vás rozvinula chronická obstrukční plicní nemoc CHOPN, což je chronické zúžení dýchacích cest (obstrukce) vlivem trvalého zánětu. Navenek se projevuje kašlem, sípáním, bolestmi na hrudi, neustálou tvorbou hlenu v plicích, kdy si postižený musí odkašlat např. vždy po ránu, nebo i při mírné fyzické zátěži, únavou, náchylností k respiračním infekcím, promodráváním sliznic a periferií, v pozdějších fázích i úbytkem hmotnosti.
Srdce a cévy: Kouření urychluje vznik aterosklerózy, tj. zužování cév. Srdce kuřáků je zároveň méně zásobeno okysličenou krví, tak je pak méně bohatá na kyslík a srdce je nuceno zvýšit výkon. To se navenek projevuje vysokým tlakem a vyšším rizikem infarktu. Také vyvolává záněty cév, zvyšuje srážlivost krve, a tím pravděpodobnost vzniku krevních sraženin a zvyšuje riziko plicní embolie. Dále poškozuje schopnost krvinek vázat kyslík, který rozvádějí do všech tkání těla. Tato schopnost se však obnoví, když přestanete své krvinky dusit oxidem uhelnatým z kouře.
Alergie a astma: „Kouření vede ke změnám vlastností přirozených ochranných bariér. Ty se stávají lépe prostupnými pro alergeny, a zvyšují tím naši expozici těmto látkám. Složky tabákového kouře navíc ovlivňují i funkce samotného imunitního systému a mohou zesilovat již probíhající alergický zánět,“ upozorňuje MUDr. Jitka Petanová, CSc. z Ústavu imunologie a mikrobiologie VFN a 1. LF UK. Když kouřit přestanete, zmírní se i projevy alergií a potíže s dechem související s astmatem.
Žaludek a dvanácterník: Kuřáci jsou náchylnější ke vzniku vředů, zejména když si první ranní cigaretu dopřávají nalačno. To způsobuje nepříjemné bolesti. Když s kouřením skoncujete a upravíte životosprávu, bolesti žaludku postupně vymizí.
Hormony: Nikotin degraduje estrogen i testosteron, proto mají kuřáci často problémy s plodností. U žen se může objevit problém dosáhnout orgasmu nebo urychlení nástupu menopauzy a zvýšené riziko osteoporózy. U mužů zase kouření přispívá k erektilní dysfunkci, protože narušuje průtok krve do pohlavních orgánů. Po skoncování s cigaretami se u žen zlepší hormonální rovnováha, což může oddálit i projevy osteoporózy, a u mužů se zlepší průtok krve, což pozitivně ovlivní erektilní funkci.
Jak se ještě projeví, když skoncujete s cigaretami? Čtěte v tištěném APŽ číslo 5.