JAK JEŠTĚ TLUMIT NEPŘÍJEMNÉ MENSTRUAČNÍ KOMLIKACE...

Když se řekne menstruace, vybaví si většina žen i nepříjemné stavy, které jsou s ní spojeny. Bolesti břicha, hlavy, únava nebo podrážděnost jsou jen zlomkem toho, co některé ženy prožívají nejen při samotné menstruaci, ale pokud trpí premenstruačním syndromem, tak až deset dnů před ní. Je ale opravdu potřeba to vydržet, nebo se nepříjemné stavy dají nějakým způsobem zmírnit, nebo úplně odstranit? Na tyto a další otázky odpoví naši odborníci…
4. Kvalitní spánek
Podceňovaný je také vliv spánku na průběh cyklu. Spát byste měli v chladné, zatemněné, dobře větrané místnosti a nejlépe po dobu 7 až 8 hodin. Kratší i výrazně delší spánek může být na škodu. Kvalitní spánek pomůže s regenerací, ale podporuje i správnou produkci hormonů, jako je estrogen a progesteron, které regulují cyklus. Snažte se vytvořit si pravidelný spánkový režim. „Zkuste své tělo několik dní pozorovat, nejlépe během víkendu či dovolené. Ulehněte včas, ideálně mezi 21. až 22. hodinou, nezapínejte si budík, tím zjistíte, kolik spánku vaše tělo potřebuje pro optimální regeneraci. V tyto dny nepijte kávu po 14. hodině, aby tělo přirozeně chtělo jít spát,'' doporučuje Katarína Miroš Baniari.
5. Pravidelný pohyb
Cvičení má pozitivní vliv na hormonální zdraví. Platí zde ale heslo »všeho s mírou«. Extrémní silový či vytrvalostní trénink může organismus přetížit, což zvýší množství vyplaveného stresového hormonu kortizolu. Důležité je najít rovnováhu. Zaměřte se na aktivity, které vás baví, ať už jde o procházky, jógu, plavání nebo mírný silový trénink.
6. Snížení stresu
Chronický dlouhodobý stres může ovlivnit hormonální rovnováhu a vést k nepravidelnému cyklu, ba co více i neplodnosti. Problematická je zejména zvýšená hladina kortizolu, stresového hormonu. „Při dlouhodobě vysokém kortizolu tělo přestává produkovat dostatek estrogenu a progesteronu, což přímo zasahuje do menstruačního cyklu. Ten se pak může stát nepravidelným, ženu trápí zpoždění nebo vynechání menstruace,“ vysvětluje MUDr. Pavel Turčan. „Kortizol může blokovat produkci luteinizačního hormonu a folikuly stimulujícího hormonu a hormonu spouštějícího ovulaci. Pokud je žena v dlouhodobém stresu, ovulace se nedostaví,“ dodává gynekolog. Je proto velmi důležité snažit se udržet hladinu kortizolu v normě.
KDY VYHLEDAT ODBORNÍKA
Pokud menstruační bolesti výrazně omezují váš každodenní život nebo jsou spojené s nepříjemným tlakem v oblasti podbřišku už před menstruací, může být příčinou špatné postavení pánevního dna. Fyzioterapeut se zaměřením na pánevní dno vám může pomoci obnovit rovnováhu a naučit vás cviky, které uleví od bolestí. Silné bolesti spojené s nadměrným krvácením mohou být příznakem vážnějších stavů, jako je endometrióza, adenomyóza nebo myomy. V takovém případě je důležité vyhledat gynekologa, ideálně specialistu s kvalitními zobrazovacími metodami, který dokáže přesně diagnostikovat příčinu obtíží.
Co jste možná nevěděli…
Během menstruace se mění hlas. Tkáň hlasivek totiž reaguje na hormonální výkyvy obdobným způsobem, jako děloha nebo děložní čípek. „V období menstruace se například vlivem hormonů může objevit mírný otok hlasivek, což nepatrně změní tón hlasu, který je hlubší. Jakmile menstruace přejde, hlas se stává vyšším,“ potvrzuje gynekolog MUDr. Pavel Turčan.
Více čtěte v tištěném APŽ číslo 4.