Z jakých druhů saun se dá vybrat a co saunové rituály...
Dalším z účinných způsobů, jak si udržet dobrou kondici a podpořit imunitu, je saunování. Na první pohled by se mohlo zdát, že jde o jakýsi opak otužování, ale to není tak úplně pravda. Slovo sauna pochází z finštiny a znamená lázeň. Saunování je proces, kdy se střídá intenzivní prohřívání těla (pocení) s intenzivním ochlazením. Následuje relaxace a doplnění tekutin.
Druhy sauny
* Finská: Ta se pozná podle dřevěných obkladů a lavic a vytápění pomocí kamen s lávovými kameny. Má dvě formy – klasická, kde jsou teploty mezi 75 až 90 °C a vlhkost mezi 20 až 30 %, které se dosáhne díky polévání kamenů vodu, a suchá, kde jsou teploty 85 ž 100 °C a vlhkost vzduchu jen 5 až 10 %. Kameny se nepolévají. Charakteristické je silné pronikání tepla do těla. Je pro organismus nejvíce zatěžující, proto není vhodná pro úplné začátečníky se saunováním. Nehodí se pro kardiaky, osoby s hypertenzí, ani pro astmatiky.
* Parní: Stěny i lavice v sauně jsou obloženy dlaždicemi nebo mozaikou. Teplota vzduchu je zde do 60 °C a vlhkost téměř 100 %. Klima zajišťuje parní generátor. Je skvělá pro lidi s dýchacími obtížemi. Dýchání páry uvolňuje dýchací cesty a usnadňuje vykašlávání. Pomáhá při léčbě astmatu a zánětu průdušek. Působení páry také pročišťuje pokožku a odstraňuje škodlivé látky z těla, prospívá při léčbě revmatu a dalších potížích s pohybovým aparátem.
* Biosauna: Je spojením klasické finské a parní sauny. Je sice obložená dřevem, ale vytápí se kamny s parním generátorem. Teplota vzduchu je cca 60 °C a jeho vlhkost 30 až 50 %. Tento typ sauny se hodí i pro kardiaky, astmatiky a léčí potíže s horními cestami dýchacími např. při alergiích. Mírní psychické napětí a uvolňuje ztuhlé svaly
* Infrasauna: Je obložena dřevem, ale je vyhřívána speciálními infrazářiči na stěnách, které produkují infračervené záření, které působí hluboké prohřátí těla. Teplota je zde 40 až 60 °C. Saunová kabina je menší, protože se zde sedí. Ne vždy vyvolává pobyt v tomto typu sauny pocení a mnozí ocení, že po pobytu není nutné ochlazování a saunový cyklus se nemusí opakovat. Je vhodná pro relaxaci či úlevě od bolesti svalů.
Rituály
Aby bylo saunování zábavnější a intenzivnější, jsou v posledních letech trendem saunové ceremoniály, které jsou pořádané vyškolenými saunery přímo v saunách. Obecně lze říci, že jde o celý rituál, při kterém se pracuje s osvětlením, teplotou, hudbou a různými formami aromaterapie. To dělá z pobytu v sauně mimo jiné nevšední zážitek, který si rádi zopakujete. „S příchodem chladnějšího počasí vždy stoupá i zájem o saunové rituály. Oproti klasickému saunování je mnohem zábavnější a také přináší větší efekt. Saunér v jeho průběhu polévá horké kameny vonnými esencemi a následně víří vzduch ručníky a prapory pro intenzivnější pocit horka a lepší pocení, nejčastěji ve třech kolech. Různé techniky točení a mávání ručníkem jsou nejen efektní, ale především umožňují tvořit takzvaný parní náraz a směřovat horký vzduch přímo na těla hostů. Součástí saunových rituálů je také reprodukovaná hudba nebo světelné efekty,“ přibližuje průběh saunových rituálů Jiří Malina, šéfsaunér relaxačních center Wellness Horal a L-Spa hotelu Lanterna ve Velkých Karlovicích. Účinky aromaterapie na psychickou pohodu jsou známé, ale každá saunová esence má také svůj léčivý účinek a dělá saunování ještě efektivnější. Nejčastěji používané jsou tyto:
* Eukalyptus – uvolňuje dýchací cesty a působí protizánětlivě.
* Med – vyživuje pokožku i vlasy. „V sauně se v kůži otevírají póry, jimiž se vyplavují škodlivé toxiny a zároveň přijímají cenné látky. Například med vyživuje kořínky vlasů, má v sobě spoustu vitaminů. Vím, že pro mnoho lidí je představa, dát si med do vlasů, velmi neobvyklá, ale v horku má med zcela tekutou konzistenci, není lepkavý a malé množství se do pokožky dokonale vstřebá,“ doplňuje Jiří Malina.
* Meduňka – zklidňuje, působí proti nespavosti a podporuje trávení.
* Máta – povzbuzuje metabolismus a dodává energii.
* Borovice – působí blahodárně na dýchací cesty a mírní únavu.
* Santalové dřevo – účinkuje jako antidepresivum, proti nachlazení a také jako afrodisiakum.
* Pačuli – je vhodné pro sexuální povzbuzení.
* Jalovec – podporuje vylučování přebytečné vody a škodlivin z organismu a stimuluje činnost ledvin.
* Rozmarýn – zlepšuje trávení a působí proti revmaticky.
Celý článek čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 8.