Saunování - Jak na něj, aby prospívalo zdraví....
Dalším z účinných způsobů, jak si udržet dobrou kondici a podpořit imunitu, je saunování. Na první pohled by se mohlo zdát, že jde o jakýsi opak otužování, ale to není tak úplně pravda. Slovo sauna pochází z finštiny a znamená lázeň. Saunování je proces, kdy se střídá intenzivní prohřívání těla (pocení) s intenzivním ochlazením. Následuje relaxace a doplnění tekutin.
Jak to funguje
Při saunování dochází k prohřátí a prokrvení tkání. To pomáhá regeneraci pohybového aparátu – svalů a kloubů, zlepšení termoregulace a prokrvení periferií těla, posílení kardiovaskulárního systému, vyplavení endorfinů, které navozují dobrou náladu, zklidňují mysl, tiší bolest a navozují pocit fyzické i psychické relaxace. V neposlední ředě posiluje horní cesty dýchací a působí preventivně proti chřipce a nachlazení, podporuje funkci imunitního systému a detoxikaci organismu, kdy se z těla prostřednictvím potu vyloučí přebytečná voda a škodlivé látky.
Jak začít
Začít se saunováním je vhodné kdykoliv během roku. Faktem je, že podzimní ochlazení a zimní počasí nahrává pobytu v sauně více než letní dny, proto se saunováním mnoho lidí začíná na podzim či v zimě, ale nemusí to tak být. Do sauny můžete chodit jak ráno, tak večer, prostě dle svých časových možností. Než začnete, je ale potřeba přihlédnout ke svému zdravotnímu stavu a zjistit, jak to v sauně chodí a jaké možnosti saunování se nabízejí. Ve srovnání s otužováním, kdy je od počátku potřeba vystoupit z komfortní zóny, je pobyt v sauně spojený především s relaxací. Faktem je, že abychom docílili žádoucích účinků, je potřeba chodit do sauny pravidelně, tj. alespoň jednou týdně a také se držet určitých doporučení.
První krok
Než vstoupíte do sauny, zamyslete se, zda jste během dne dodržovali vhodný pitný režim. V den, kdy jdete do sauny, je naprosto nevhodné pít alkohol, a to před, během ani po saunování. Je vhodné se osprchovat, dobře osušit a zabalit se do ručníku či prostěradla. Doporučuje se sundat si i šperky a minimálně dvě hodiny před saunováním nejíst těžká jídla. Samotná sauna má u klasické finské sauny teplotu 85 až 100 °C a nízkou relativní vlhkost mezi 5 až 15 %. Je dobré vědět, že teplo stoupá vzhůru a že čím jsou lavice v sauně blíže ke stropu, tím vyšší je teplota. Pokud se saunováním začínáte, vyberte si raději tu nejnižší lavici. Na lavici by se mělo ležet, aby došlo k ideálnímu prohřátí. V sauně se nemluví a dýchá se nosem. Doporučená doba prohřívání se pohybuje od 8 do 15 minut. Při opakovaném saunování se doba pobytu v saunové kabině postupně zkracuje. Ochlazení probíhá v ochlazovací zóně pomocí studené sprchy, ledopádu, vědra se studenou vodou či ochlazovacího bazénku o teplotě vody 5 až 15 °C. Po ochlazení se zabalíte do suché osušky či županu. Poslední fází procesu je relaxace v k tomu určených zónách. Během ní se doplňují tekutiny. Doba relaxace by neměla překročit 10 až 20 minut. Celý proces saunování bychom měli vždy absolvovat třikrát, což zabere cca 2 hodiny.
Kdy je nutná opatrnost
I saunování je v zásadě pro každého. Je ale potřeba přihlédnout ke svému zdravotnímu stavu. Kontraindikací pro vstup do sauny je vysoký krevní tlak, srdeční arytmie, epilepsie či hyperfunkce štítné žlázy. Do sauny byste také neměli chodit, pokud jste nachlazení. Sauna totiž urychluje průběh nemoci a zároveň vysiluje organismus, což u oslabeného organismu může vést až k fatálnímu zvýšení teploty či šoku. Navíc v uzavřeném malém prostoru sauny můžete snadno nakazit ostatní. Pokud máte kdekoliv na těle plíseň, trpíte zánětem žil, akutním zánětlivým onemocněním kloubů, gynekologickým výtokem nebo při akutním poúrazovém či pooperačním stavu by mohl pobyt v sauně také uškodit.
* Těhotné ženy: Saunování zakázáno není, ale záleží na celkovém zdravotním stavu ženy. Pobyt v sauně se nedoporučuje v prvním trimestru těhotenství vzhledem k riziku infekce a možného poškození plodu. Od druhého trimestru je pak saunování možné, ale vhodnější je sauna s nižší teplotou.
* Děti: Obecně je vstup do sauny povolen dětem od 6 let věku, a to pouze, pokud jsou zcela zdravé a v doprovodu zákonného zástupce. Jelikož mají odlišnou termoregulaci a srdce jim pracuje rychleji než dospělým, raději s nimi sauny navštěvujte s nižšími teplotami do 70 °C a na zhruba na poloviční dobu, než je doporučována dospělým.
* Senioři: Horní věková hranice pro vstup do sauny není. Záleží spíše na zdravotním stavu. V každém případě byste si měli stejně jako při otužování dát pozor, pokud pociťujete nepravidelný srdeční rytmus či bolest na hrudi a špatně se vám dýchá. Rovněž nevolnost, pocity na zvracení, točení a bolest hlavy mohou signalizovat přehřátí organismu.
Více čtěte v tištěném Aha! pro ženy číso 8.