Ulevte ztuhlým svalům cvičením!

Známe to všichni! Po celém dni míváme ztuhlá, bolavá záda a nohy jako kámen. Podle statistik bolavými svaly a klouby v nějaké formě trpí až 80 % dospělé populace. Ať už pracujeme fyzicky, nebo celý den sedíme u počítače, dříve nebo později nás bolesti mohou dostihnout. Příčiny i projevy bolestí jsou různé, ale ve většině případů je pomoc relativně snadná. Po cíleném protažení a posílení zad i končetin se budete cítit jako znovuzrození. Zkušená pohybová specialistka Zuzana Rybářová poradí, jaké cviky se k tomuto účelu hodí a jak je správně provádět.
Příčiny bolestí páteře
* Krční: Tato část je vlastně jakousi podpěrou pro hlavu, která tvoří poměrně velkou část našeho těla. Aniž bychom si uvědomovali, hlavou pohybujeme téměř neustále a velmi často jde o tytéž pohyby nebo polohy, které bohužel málokdo kompenzuje cvičením či cíleným protahováním. Nejčastější špatnou polohou je nefyziologické předsunutí hlavy, které vzniká při dlouhém sezení u počítače. Proto jsou svaly krční páteře přetížené a bolavé. Kromě toho bývá důvodem bolestí svalová nerovnováha mezi přetíženými svaly krku a ochablým mezilopatkovým svalstvem, na vině může být i nevhodná poloha hlavy při spánku nebo úraz.
* Hrudní: Je nejméně pohyblivou a zároveň nejstabilnější částí páteře. Blokády a bolesti se nevyskytují tak často jako u krční páteře nebo beder, ale když už k nim dojde, jsou velmi nepříjemné. Bolesti hrudní páteře často souvisejí s problémy vnitřních orgánů, jako je srdce, plíce, žaludek a dvanáctník, nebo játra a žlučník. Na vině může být také kloubní blokáda.
* Bederní: Bedra jsou nejvíce zatěžovanou, neboť nese váhu celého těla a dochází tu k přenosu pohybu z nohou na trup, při stání, chůzi nebo běhu. Bolesti mohou často souviset s vnitřními orgány, a to zejména s gynekologickými problémy u žen nebo ledvinami u obou pohlaví. Nejčastější bývá opět svalová nerovnováha, a to v podobě ochablých břišních svalů a přetížení svalových skupin, které fungují jako stabilizátory trupu. Dalšími důvody jsou kloubní blokády, úrazy dolních končetin či podráždění sedacího nervu. U starších lidí je důvodem bolestí také degenerace meziobratlových plotének.
Úleva pro ramena i hrudník pomocí míčku podle Zuzana Rybářové
Míčkem můžeme nejdřív zajet až dozadu na horní část trapézu a několikrát po něm krouživým pohybem a mírným tlakem přejet. Pak se soustředíme na rameno a následně na oblast kolem klíční kosti. Snažíme se uvolňovat celou ruku té strany, na které pracujeme. Přejdeme na střed hrudníku, děláme malé kroužky, nezrychlujeme, tlak je přiměřený. Postupujeme do strany na prsní sval, můžeme dělat větší kroužky. Vnímáme citlivější místa, jemně se do nich míčkem „zavrtáme“ a zhluboka se několikrát nadechneme a vydechneme. Nakonec několikrát projedeme míčkem celou stranu hrudníku a přejdeme na druhou stranu.
Více najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 9.