Jak opravit nevhodné vzorce a zlepšit svůj život...

Asi každý měl někdy náladu, že už měl všeho až nad hlavu, nevěděl, zda je vůbec ještě šťastný a jestli mu dává smysl to, kde právě je. Tyto pocity se však neobjeví z čista jasna, předchází jim mnoho signálů, kterým však vlivem každodenních povinnosti většina z nás nevěnuje pozornost. A pokud se včas neřeší, »narostou« a můžou přejít až do úplného vyčerpání, kdy už si člověk nedokáže pomoci sám. Jak těmto situacím přecházet a jak se vydat směrem ke spokojenějšímu a klidnějšímu životu?
Odhalte a opravte nevhodné vzorce
Velkou překážkou, která stojí v cestě ke spokojenému životu, jsou podvědomé vzorce. Má je v sobě každý, i vy. Vnímáte podle nich svět, tvoříte ho a reagujete na situace, které život přináší. Jde o naučené nebo převzaté mechanismy, které si nesete z dětství. Z toho, co vám doma říkali, co vás učili, jak se k vám chovali, ale také z toho, co jste kolem sebe viděli. Rodiče, učitelé i další autority, sami ovlivněni vzorci, které si nesli z minulosti, vám tak mohli v dobré víře vštípit nastavení, které vám dnes brání být tím, kým opravdu jste nebo chcete být. Proto je důležité tyto vzorce postupně hledat a opravovat. Není to pokaždé snadné, ale minimálně některé odhalíte sami. Navede vás opět váš pocit a upřímná odpověď na otázku »Proč?«. Lucie Königová uvádí pár příkladů ze své praxe: například za důvodem, proč zůstáváte ve vztahu, kde vám není dobře, se může skrývat obava ze samoty. Pokud vás vaše práce nenaplňuje, ale přesto v ní setrváváte, dost možná je zase vaším podvědomím vzorcem nedůvěra, že umíte také něco jiného. A jste-li typ, který se pořád snaží vyhovět druhým, a to i na svůj úkor, pravděpodobně neumíte říci ne, protože se chcete za každou cenu vyhnout konfliktu.
Jak takový vzorec opravit?
Vytvořte si novou pravdu s pocitovým číslem od osmi výš. Tedy vzorec, který je v souladu s vaším vnitřním nastavením a který nahradí ten původní. Můžete například změnit úhel pohledu. Místo »Bojím se být sám!« si najděte situaci, ve které jste naopak rádi sami. Třeba v koupelně, kde máte čas na odpočinek nebo zkrášlující rituály. Tady vidíte, že původní »Bojím se být sám!« neplatí obecně na všechny situace, a můžete pracovat na tom, za jakých okolností pro vás může být nový vzorec »Jsem rád sám!« užitečný a naplňující. Vytvořit si můžete také opak původního vzorce. Co to znamená? Například místo původního »Nevěřím si, že umím něco jiného!«, si můžete uvědomit, že jste dobří třeba v naslouchání a pomoci druhým lidem. Brzy zjistíte, že k situacím, kterých jste se do teď báli nebo jste si v nich nevěřili, postupně přistupujete úplně jinak.
Myslete na sebe
Vztah člověka k sobě samému se promítá do všech oblastí bytí, závisí na něm také jeho celková spokojenost a emoční naladění. Pokud někdo o hodnotě svého Já pochybuje, podceňuje se a nevěnuje si dostatečnou pozornost, mívá to v životě těžší. Prvním krokem ke změně a zdravé sebedůvěře, je opět zbavit se škodlivých podvědomých vzorců a nechovat se podle zažitých mýtů. Tady některé z nich jsou…
Více čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 9.