Přechod ze zimy do jara bude vyžadovat hodně energie - Co ji dodá?
Jaro se pomalu blíží a spousta z nás už odpočítává dny, až definitivně odzvoní mrazům a zahřeje nás slunce. Abychom příchod toho nejkrásnějšího ročního období přivítali v co nejlepší formě, je důležité svoje tělo zásobit energií. Příčinou naší únavy je totiž nejen nedostatek spánku, ale i nedostatek pohybu nebo nevhodná strava. Zkuste do jídelčníku zařadit 12 energií »nadupaných« potravin, které vám pomohou náročné období přechodu mezi dvěma ročními obdobími překonat.
Červená řepa
Řepa patří mezi nejdravější a nejuniverzálnější druhy zeleniny, které můžeme v kuchyni použít. Špatné jméno získala kvůli školním jídelnám, kde rozhodně nebyla kulinářským zážitkem. Ale jen málokdo ví, že je neskutečným utěšitelem každého náročného pracovního dne. Má nejen skvělou chuť, ale nakopává i energií a navíc dlouhodobě zvyšuje výdrž. Navíc obsahuje antioxidanty, které zvyšují průtok krve tělem, tedy to znamená i lepší okysličení mozku. Červená řepa obsahuje tělu prospěšné sacharidy a vlákninu, což jsou živiny, které samy o sobě dodávají energii. Obsahuje vitamíny B a C, provitamín karoten, vápník, hořčík, draslík, sodík, křemík, železo, selen, zinek, kyselinu listovou, antioxidanty betain a betacyanin a cenné stopové prvky cesium a rubidium. Funguje také jako prevence před vznikem rakoviny a zároveň slouží jako podpůrný lék při jejím překonávání a následné rekonvalescenci po vyléčení. To je dáno jejími detoxikačními vlastnostmi. Má i schopnost neutralizace škodlivých látek v těle a podporuje jejich následné vylučování z těla. Pozitivně působí na nervový systém, reguluje hladinu cukru v krvi a zkvalitňuje spánek.
Ovesné vločky
Vločky mají nízký glykemický index a jsou jedním z nejlepších zdrojů pomalu se uvolňující energie. Je to díky obsahu komplexních sacharidů. V ovesných vločkách je velká zásoba energie, takže nás zasytí na delší dobu. Jsou zdrojem těch dobrých sacharidů a je v nich obsažen i draslík, který zabraňuje chronické únavě a startuje tělo do bdělého stavu. Vločky jsou také bohaté na železo a navíc pomáhají při trávicích potížích. Kromě draslíku obsahují také hořčík, vitaminy E, B a vlákninu. Pomáhají tedy nejen proti momentální, ale i chronické únavě. Oves navíc pomáhá se soustředěním, zvyšuje pozornost a má i antidepresivní účinky.
Ořechy
Ořechy jsou ideální svačinou na doplnění energie. Jsou totiž plné esenciálních mastných kyselin. Většina ořechů obsahuje sice vysoký počet kalorií, ale také bílkovin, komplexních sacharidů a zdravých tuků. Zejména vlašské ořechy mají vysoký obsah omega 3 a omega 6 mastných kyselin, které jsou tím správným pokrmem pro náš mozek. Jsou také bohaté na antioxidanty, které zvyšují hladinu energie a pomáhají organismu zlepšit imunitu. Ořechy obsahují také i vitamíny a minerály jako mangan, železo, vitamin B a E. Ale tuhle vlastnost nemají jen vlašské ořechy. Ideálním bojovníkem proti letargii je i hrstka mandlí. Ty jsou také zdrojem vápníku, fosforu, hořčíku nebo železa. Právě nedostatek hořčíku vede k celkové únavě a mandle jej obsahují dostatek. Křupavá dobrota také pomáhá v boji se stresem a zdraví prospěšné tuky snižují hladinu cholesterolu v krvi.
Více o potravinách, které dodají energii a také recepty najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 10.