Moderní přístrojové terapie pomohou nejen po úrazech a operacích!

Často se setkáme s tím, že po úraze je nám naordinován pouze klid, aby se poškozená tkáň zhojila. I když klid a znehybnění je důležitou součástí léčby, není to jediná možnost. „Většina pacientů nás vyhledá po základním ošetření na pohotovosti, kde bylo provedeno základní vyšetření, včetně RTG, a dále jim byl naordinován klid a dlaha či ortéza na několik týdnů. Důležitým prvkem ale je včasné vyšetření odborným ortopedem či rehabilitačním lékařem, který s ohledem na rozsah poškození indikuje co nejrychleji léčbu, která dokáže pomoci v hojení tkání a urychlit návrat do běžného života a minimalizovat následky poranění,“ říká doktor Barna, který na klinice Barna Medical nabízí nejen pacientům po úrazech, ale i těm, kteří mají chronické potíže s pohybovým aparátem, precizní diagnostiku i moderní přístrojovou terapii přizpůsobenou individuálním potřebám a také následnou rehabilitaci a fyzioterapii. To vše může urychlit dobu rekonvalescence až o polovinu.
Moderní přístrojové terapie
KRYOTERAPIE
Cryo T- shock je terapeutický systém, který se využívá v ortopedii, traumatologii, sportovní i estetické medicíně. Princip terapie je založený na teplotním šoku, kdy je přístroj schopen generovat teploty od -18 °C až do 41 °C, a to hloubky 4 cm.
Využití: Hlavně po úrazech, a to při poranění vazů, zlomeninách atd., operacích a zánětech pohybového aparátu, kdy podporuje regeneraci tkání a urychluje hojení.
Jak terapie probíhá: Teplotní šok je aplikován pomocí přístroje přímo na postiženou oblast. Mírní otok a bolest a zlepšuje pohyblivost kloubů. Terapie obvykle trvá 15až 30 minut a je naprosto bezbolestná.
OSCILACE
Je metodou přístrojové fyzikální terapie, která díky elektrostatické přitažlivosti a tření vyvolává kmitání ve tkáních, které napomáhá uvolnění a zlepšuje cévní zásobení v postiženém místě, má hluboce působící efekt, utlumuje bolest a urychluje dobu rekonvalescence. Terapie pomocí oscilace může být zařazena do komplexního léčebného plánu už první den po úraze, vhodná je i pro pacienty s chronickými potížemi.
Využití: Je vhodná jako podpora hojení při poranění svalů, šlach a vazů, v léčbě poúrazových a pooperačních stavů (výron v kotníku, zlomeniny, artroskopie), při artróze, léčbě krevních podlitin a otoků, akutních zánětech pohybového aparátu, při léčbě chronických potíží jako např. tenisový a golfový loket.
Jak terapie probíhá: Ultrazvukový přístroj vyvíjí pomocí aplikátoru rozdílně intenzivní kmitání přímo v postiženém místě. Terapie je bezbolestná, trvá cca 20 minut a pacient pocítí po jejím ukončení příjemné teplo a úlevu od bolesti.
MAGNETOTERAPIE
Jinak také terapie působením pulsního magnetického pole je také přístrojová terapie. Působením magnetických vln na postiženou část těla se rozšiřují cévy, zvyšuje se prokrvení tkání, dochází k jejich lepšímu zásobení kyslíkem a urychluje se látková výměna. Léčba aktivuje imunitní systém a urychluje metabolismus, čímž napomáhá k samovyléčení organizmu.
Využití: Metoda urychluje hojivé procesy, posiluje a stabilizuje kostní tkáň, uvolňuje a regeneruje svalovou tkáň a zmírňuje bolesti. Je pomocníkem při léčbě zánětů šlach, revmatismu kloubů a otoků. Využívá se při léčbě zlomenin, natržených vazů a svalů, dále při degenerativních, zánětlivých a funkčních onemocněních pohybového aparátu, pohybových potížích, bolestí zad, krční páteře, kloubů, otoků a proleženin i zatuhlých svalů. Úlevu může přinést i při migréně, bolestech hlavy a nespavosti. „U zlomenin je v případě sádrové fixace poškozený segment těžce přístupný, ale pacientovi lze poskytnout speciální magnetoterapii, která sádrou bez obtíží projde. Ta má za cíl urychlit dorůstání kostní hmoty. Po sundání sádry můžeme přistoupit na lokální aplikaci například kryoterapie, oscilace či laserové sprchy. V následné fázi, kdy je kost bezpečně spojená, lze použít intenzivnější metody jako např. nízkofrekvenční ultrazvuk SIRIO nebo rázovou vlnu,“ doplňuje MUDr. Barna.
Jak terapie probíhá: Ošetřující specialista zvolí na základě rozsahu potíží intenzitu léčby přiložením desek na postiženou oblast, nebo využitím válců o různém průměru při aplikaci na končetinu nebo tělo. Magnetoterapie není vhodná pro těhotné ženy, pacienty s kardiostimulátorem, poruchami srážlivosti krve, epileptiky, nedoporučuje se ani pacientům se zvýšenou funkcí štítné žlázy a nadledvin, při krvácení do trávicího traktu, infekčních a nádorových onemocněních.
TECAR
Je také přístrojovou terapií, při které dochází k pronikání proudu přes poškozené tkáně a postižené místo je intenzivně zahříváno. Pomocí hloubkové hypertermie se zvyšuje energetický potenciál buněk v místě ošetření a pacient ihned pocítí úlevu od bolesti. Současně s tím se snižuje napětí v tkáni a zlepšuje prokrvení. Vývinem tepla zde dochází k výrazné aktivaci krevního i lymfatického mikrooběhu, rozšíření cévního řečiště, zlepšení výživy tkání, urychlenému vstřebávání výpotků, potlačení bolesti a uvolnění zatuhlého hladkého svalstva.
Využití: Metoda urychluje dobu rekonvalescence po úrazech a operacích, pomáhá při léčbě bolestí zad, kde ke zlepšení dochází už po první aplikaci, dále léčí kloubní problémy i artrózu kloubů, svalovou únavu či bolesti, syndrom rotátorové manžety ramene, tenisový či golfový loket, syndrom karpálního tunelu, zánět Achillovy šlachy, patní ostruhu, úrazy pohybového aparátu (zejména distorze) a chronické stavy
Jak terapie probíhá: Ošetření je bezbolestné, provádí se pomocí dvou kontaktních aplikátorů a vodivého krému v místě potíží. Doba aplikace se pohybuje od 10 do 20 minut.
SIRIO
Jinak také nízkofrekvenční ultrazvuk je metoda, kdy nízkofrekvenční ultrazvukové vlny působí protizánětlivě, snižují bolest, mírní otoky, napětí tkání a podporují proudění lymfy. Za pomoci tepelných a relaxačních účinků dochází navíc k rychlejšímu zahojení poraněného místa.
Využití: Používá se v léčbě poranění svalů, šlach a vazů, poúrazových a pooperačních stavy (výron v kotníku, zlomeniny, artroskopie), artrózy, patní ostruhy, otoků, akutních zánětů pohybového aparátu či tenisového a golfového lokte.
Jak terapie probíhá: Procedura trvá cca 20 minut a také nebolí. Pro maximální účinnost lékař vyzkouší několik aplikátorů, které na postižené místo působí zcela rozdílnou intenzitou. Po aplikaci ucítíte postupně sílící příjemné teplo přinášející úlevu.
RÁZOVÁ VLNA
Jinak také rázový ultrazvuk je založen na vysílání akustické radiální vlny na bolestivé místo. Ulevuje od bolesti, urychluje regeneraci a je možné ji využívat i jako prevenci svalových poškození. Rázový ultrazvuk snižuje napětí tkáně, zlepšuje místní prokrvení, zmírňuje otoky a téměř okamžitě utlumuje bolest.
Využití: Metoda přispívá ke zvýšení tvorby kostní tkáně a urychluje hojení zlomenin. Používá se při léčbě poraněných svalů a šlach, bolestí svalů, zánětů šlach a úponů. Maximálních účinků léčby také dosahujeme při aplikaci v oblasti akupunkturních bodů.
Jak terapie probíhá: Proceduru provádí zkušení fyzioterapeuti přiložením speciální hlavice na bolestivé místo a jeho okolí. Obvykle stačí 15 minut, aby se projevily okamžité účinky a úleva od bolesti. K uzdravení chronických zánětlivých onemocnění dochází postupně a vyžaduje opakovanou aplikaci. Záleží na individuálním stavu a k úplnému zahojení dochází obvykle v rozmezí od 2 do 6 týdnů.
STIMULACE LYMFATICKÉHO SYSTÉMU
1. Kompresní lymfodrenážní kryoterapie
Využití: Jde o systém využívající ledovou terapii a aktivní kompresi. Tato kombinace mnohonásobně urychluje regeneraci všech tkání a hojení. Zvýší krevní průtok v postižené oblasti a tím dochází ke zvýšenému přísunu kyslíku, živin a ke zlepšení funkce mízního systému. To vede ke zmenšení otoku, uvolnění svalových spasmů, ke snížení bolestivosti a ke zvýšení rozsahu pohybu. Pomáhá při regeneraci po sportovním výkonu a u poúrazových a pooperačních stavů zkracuje dobu rekonvalescence.
Jak terapie probíhá: Pacient dostane speciální návlek na vybranou oblast. Při terapii dochází ke kompresi dané oblasti od periferie směrem k centru, která je vnímána jako lehký tlak. Do návleku proudí ledová voda, kterou budete vnímat jako příjemné ochlazení. Celková doba terapie je 15 až 30 minut, úlevu pocítíte bezprostředně po terapii.
2. Lymfatická masáž
Využití: Pomáhá proti otokům např. po úrazech a uvolňuje tkáňové napětí. Výhodná je i proti celulitidě a proti migrénám, které mohou být vyvolány tlakem nahromaděné lymfy.
Jak terapie probíhá: Během ní zkušený terapeut vyvíjí speciálními hmaty lehký tlak na pokožku. Kruhovitými či spirálovitými hmaty s pomalou frekvencí uvádí tok lymfy do pohybu a pomáhá zbavit celé tělo odpadních, toxických látek a samotných otoků.
Více o moderních metodách léčby najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 11.