Oči jsou důležitým orgánem, o který je potřeba pečovat v každém věku!

To, že vidíme, považuje většina z nás vlastně za samozřejmost. Velká část z nás se o svůj zrak začne více zajímat až v momentě, kdy s ním má nějaké potíže. To je ovšem chyba. Věděli jste, že se doporučuje chodit na preventivní prohlídky k očnímu lékaři každé dva roky, a to nejlépe hned po třicítce? Při tom vůbec nezáleží na tom, zda nosíte brýle nebo vás trápí nějaká oční vada. Preventivní péče o zrak může totiž pomoci odhalit řadu »skrytých« problémů včas a umožní nám vyhnout se mnoha komplikacím, které v krajních případech mohou vést až ke ztrátě vidění…
Škodíme si sami
Problémy se zrakem nás mohou potkat v každém věku a některé jsou dokonce typické pro určité věkové skupiny. Pravdou ale je, že některé problémy můžeme značně oddálit nebo se jim i vyhnout, pokud budeme dodržovat zásady zdravého životního stylu.
1. KOUŘENÍ
Podle průzkumu Státního zdravotního ústavu kouří denně či příležitostně 24,9 % Čechů starších 15 let a Česká republika je ve spotřebě cigaret sedmá na světě. Dle odhadů téměř pětina úmrtí Čechů souvisí s kouřením, které negativně působí zejména na rozvoj kardiovaskulárních chorob. Méně známý je negativní dopad kouření na zrak. „Kouření urychluje proces aterosklerózy – kornatění tepen. To může vést také ke zhoršení výživy sítnice. Kouření představuje rizikový faktor vzniku věkem podmíněné makulární degenerace nebo šedého zákalu. Má vliv mimo jiné na vznik syndromu suchého oka. Nepříznivě zvyšuje hodnotu nitroočního tlaku, což může být příčinou vzniku zeleného zákalu. Dlouhodobé kouření může zhoršit kvalitu vidění,” upozorňuje MUDr. Pavel Stodůlka, primář sítě očních klinik Gemini.
2. NEVYVÁŽENÁ STRAVA
Vliv špatného stravování na vznik diabetu 2. typu, rozvoj obezity, pohybový aparát, srdce a cévy je skloňován poměrně často. Špatné stravovací návyky ale mohou negativně ovlivnit i zrak. „Nevyvážená strava obsahující nadmíru tuků a cukrů je spojena s vyšším výskytem nemocí, jako jsou vysoký krevní tlak nebo cukrovka. U těchto onemocnění dochází k poškození sítnicových cév s následným zhoršením zrakové ostrosti. Nedostatek vitamínu A ve stravě může vést k pocitu suchých očí a horšímu vidění za šera. Nedostatek vitamínů skupiny B ohrožuje zdraví zrakového nervu. Rizikovým faktorem vzniku věkem podmíněné makulární degenerace je nezdravá strava s vysokým obsahem tuků obsahujících nasycené mastné kyseliny a s nízkým obsahem omega-3 nenasycených mastných kyselin,” říká MUDr. Pavel Stodůlka.
3. PRÁCE NA POČÍTAČI
Češi patří podle statistik mezi nejaktivnější uživatele elektronických přístrojů na světě. Podle průzkumu se dívají na mobil, televizi, počítač nebo tablet v průměru až sedm hodin denně. „Syndrom suchého oka se stal civilizačním onemocněním současnosti. Čím dál častěji se objevuje u mladších pacientů. Na vznik suchého oka má vliv zejména pobyt v klimatizovaných prostorách a práce s počítačem, mobilním telefonem nebo tabletem, kdy člověk intuitivně méně mrká. Oči pak rychleji osychají. Pacienti pociťují řezání či pálení očí, vidění se může chvílemi rozmazávat. Důležité při práci na počítači jsou pravidelné pauzy a procvičování očí pohledem do stran po dobu dvou minut. Je dobré je průběžně lehce promasírovat. Oku prospívají krouživé pohyby, pohledy různými směry, nahoru, dolů a do různých stran. Toto cvičení se nazývá oční jóga a existují různé video návody, jak ho správně provádět. Zlepší se tak metabolismus oka i látková výměna,” doporučuje lékař.
4. MNUTÍ OČÍ
Takřka automaticky a nevědomky si lidé několikrát za den promnou oči. Nejčastěji po probuzení, při práci na počítači nebo po koupeli. Specifickou skupinou jsou pak alergici, které často oči svědí v důsledku alergenu a jejich mnutí se někdy jen těžko brání. „Časté mnutí mechanicky dráždí rohovku a může vést k její deformaci nebo k jejímu ztenčení. Časté, intenzivní mnutí očí může způsobit dokonce trvalou deformaci rohovky se zhoršeným viděním,“ uvádí MUDr. Stodůlka.
5. NEVHODNÁ KOSMETIKA
Nepříjemné problémy si mohou přivodit také ženy, které nevěnují pozornost datu spotřeby svých líčidel nebo dlouhodobě používají kosmetiku, která je nějakým způsobem dráždí, např. způsobuje zarudnutí či svědění očí. „Pokud kosmetika nejeví žádné výrazné známky poškození, používají ji ženy dál bez ohledu na datum spotřeby. V prošlé kosmetice může docházet k přemnožení bakterií, které představují riziko vzniku zánětu,“ upozorňuje odborník.
6. NEKVALITNÍ SPÁNEK
Oči se nepřestávají pohybovat ani během spánku. Kvalitní spánek je ale pro zdraví oka velmi důležitý. Ložnice by měla být dobře zatemněná, televizi nebo počítač je lepší vypnout alespoň hodinu před usnutím, stejně tak je dobré odložit hodinu před spaním mobilní telefon. „Modré světlo, které vyzařuje většina elektroniky i některé LED žárovky, negativně ovlivňuje kvalitu spánku. Potlačuje tvorbu hormonu melatoninu, který se tvoří jen za tmy a který reguluje usínání a jednotlivé fáze spánku. Během spánku tělo, a tedy i oči regenerují, proto nekvalitní nebo nedostatečný spánek může způsobit například únavu očí, jejich suchost, otoky víček a jiné potíže. Většina chytrých mobilních telefonů už sice má funkci žlutého světla, která displej se stmíváním automaticky přepne, i tak by lidé měli oči od koukání do mobilu před spaním nechat odpočinout,“ doporučuje MUDr. Stodůlka.
7. STRES
Stresové situace negativně dopadají nejen na psychiku, mohou vyvolat i řadu onemocnění, ty zrakové nevyjímaje. „Vlivem stresu se častěji vyskytuje syndrom suchého oka, obtěžující tiky a záškuby v oblasti očních víček. Stres může zvýšit hodnotu nitroočního tlaku a spolu s dalšími rizikovými faktory vést ke vzniku zeleného zákalu. Stres bývá spouštěcím faktorem oční migrény. Ta se nejčastěji projevuje krátkými záchvaty snížené zrakové ostrosti. Postižený při ní vnímá blikající světla či záblesky, třpytivé útvary či mžitky. Typicky pak oční migrénu doprovází bolest hlavy,“ popisuje lékař.
Věk dělá své…
Stárnutí bohužel nezastavíme a platí to i v případě zraku. Postupem času a v důsledku přibývajících let se tak můžeme potýkat s očními vadami, typickými pro dané životní období. Věk však není jediným faktorem, který ovlivňuje vývoj zraku. Důležitou roli hraje také dědičnost a výše zmiňovaný životní styl.
Jaké oční vady nás v jednotlivých obdobích života nejvíce trápí a jaké mýty o zraku nejčastěji kokují? Čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 14.