Životní křižovatky - Jak se dát správnou cestou?

Asi každý měl někdy náladu, že už měl všeho až nad hlavu, nevěděl, zda je vůbec ještě šťastný a jestli mu dává smysl to, kde právě je. Tyto pocity se však neobjeví z čista jasna, předchází jim mnoho signálů, kterým však vlivem každodenních povinnosti většina z nás nevěnuje pozornost. A pokud se včas neřeší, »narostou« a můžou přejít až do úplného vyčerpání, kdy už si člověk nedokáže pomoci sám. Jak těmto situacím přecházet a jak se vydat směrem ke spokojenějšímu a klidnějšímu životu?
Pusťte se do změny
Samozřejmě nestačí jen přemýšlet o tom, co chcete a co si přejete. Pokud si ujasníte své vize a cíle a pojmenujete si, jak by měly vypadat vaše pocitové desítky v důležitých životních oblastech, je třeba jim vykročit naproti. Jinak zůstanou pouhým přáním, které se nepropíše do reality. Důležitou koučinkovou aktivizační pomůckou, kterou můžete zkusit i vy, jsou tzv. »Akční kroky«. „Zjistili jste například, že vám v cestě k ideální práci brání skutečnost, že nevíte, co vás baví? Pak zkuste pro začátek měsíc sledovat různé profese, o nichž se domníváte, že by vás mohly naplňovat. Vnímejte také činnosti, při nichž se cítíte na desítku. A konečně, podívejte se na svůj život od dětství. Vzpomeňte si na své koníčky, brigády, školní projekty, předchozí zaměstnání i další aktivity, které ve vás vyvolávaly nadšení a radost. I tím se přiblížíte tomu, jaká práce by pro vás mohla být tou pravou,“ popisuje Lucie Königová.
Překonejte strach i další překážky
To, co většinu lidí drží na místě, je zcela přirozený strach ze změny. Obava, že situace může být ještě horší. V takovém případě Lucie Königová doporučuje položit si otázku »Z čeho mám strach? Co nejhoršího se může stát?«. Pokud vám nejde o zdraví a život, zkuste dát svým obavám jiné názvy, tím se změní i jejich obsah a nebudou vás již děsit. Chybu vnímejte jako novou zkušenost. Selhání berte jako obohacení o novou informaci, která vás posouvá. V některých případech však váhání a »přešlapování na místě« nemusí být výsledkem strachu. Je zkrátka dost možné, že na změnu ještě nejste připraveni, ale z různých důvodů ji chcete urychlit, takže na sebe vyvíjíte zbytečný tlak. „Možná cítíte potřebu svou změnou něco dokázat druhým, nebo i sami sobě. Možná jste se pro ni rozhodli hlavou, ale vnitřně o ní ještě nejste přesvědčení. Pak je lepší vrátit se o pár kroků zpátky a ujasnit si záměr a motivaci ke změně tak, aby opravdu byla v souladu s tím, co od života chcete,“ radí odbornice. Pokud na sebe kladete příliš velké nároky a chcete svých záměrů dosáhnout »přes noc«, pak změnu pravděpodobně odsoudíte k nezdaru. Mnohem lepší je jít postupně, po menších krůčcích. A hlavně radovat se z dosažených dílčích cílů, které vám budou zdrojem potěšení i rostoucí sebedůvěry, abyste nakonec došli tam, kde si ideálně přejete být.
Více rad najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 9.