Adiktoložka Vladěna (29) z Prahy se zabývá zkoumáním psychedelik...

Přes 600 tisíc Čechů dochází v současné době k psychiatrům, přičemž šestina z nich se léčí s klinickou depresí. Počet lidí s depresivním onemocněním během deseti let narostl o 13 procent. Co je ale ještě více alarmující, je, že třetina pacientů nereaguje na antidepresiva či jinou léčbu. Ale právě s tímto problémem by možná mohly z velké části pomoci psychedelika. Mgr. Vladěna Sobasová (29) je odbornicí na omamné látky, vystudovala adiktologii a snaží se změnit názor na psychedelika u veřejnosti i politiků. V loňském roce aktivně vystupovala se svým expertním komentářem v případu manželů Kordysových, kteří byli odsouzeni za přípravu šamanského nápoje s obsahem u nás zakázané látky DMT a následně je omilostnil bývalý prezident Miloš Zeman (78).
Psychedelika jsou látky, které mění naše vědomí a mají vliv na celkovou psychiku člověka. Podle řady farmakologů jsou však méně nebezpečné než alkohol, na většině z nich nevzniká závislost a mají obrovský léčebný potenciál. Přesto je společnost zatracuje a jsou na seznamu zakázaných látek společně s tvrdými drogami, jako jsou heroin či pervitin. Díky nejrůznějším výzkumům se však postupnými krůčky dostávají do podvědomí a některé z nich možná budou brzy povolené k léčbě psychických onemocnění. Právě v tohle doufá Mgr. Vladěna Sobasová, která zkoumání ohledně psychedelik zasvětila svůj život. Pochází z Ostravy, ale již 10 let žije v Praze, kam se přestěhovala kvůli studiu lékařské fakulty Univerzity Karlovy, kde si zvolila obor adiktologie. (Jde o vědu, která se zabývá závislostmi – jejich prevencí, léčbou, poradenstvím a podobně – pozn. red.). „Odjakživa mě bavilo propojení psychologie, biologie člověka, současně mne do tohoto směru vedly i osobní motivace. Vždy jsem chtěla pracovat s klienty, ale v rámci adiktologie jsem šla poměrně obloukem,“ svěřila Vladěna.
Začínala na vládě
Její práce započala na Odboru protidrogové politiky Úřadu vlády ČR, následně pokračovala do Národního ústavu duševního zdraví a pak zamířila do Nadačního fondu Psyres, který se zabývá finanční podporou výzkumu psychedelik. „V době na úřadu vlády jsem se věnovala spíše administrativě a organizační práci spjaté s drogovou politikou, na dalších pracovních místech byla hlavní náplní koordinačně-manažerská aktivita,“ vysvětluje Vladěna s tím, že vždycky chtěla pomáhat lidem se závislostí. A právě proto se začala obracet ke zkoumání psychedelik. Právě v nich totiž vidí velký léčebný potenciál. „Po nástupu do Národního ústavu duševního zdraví započala má cesta nabírání vědomostí ohledně psychelických látek, které se svým působením značně odlišují od nelegálních i legálních návykových látek. Závislosti obvykle nezpůsobují, naopak mají potenciál ji léčit. Svou nadějí pomoci u řady onemocnění si mne získaly, a proto doufám, že budou jednou standardizované jako jeden z nástrojů využitelných pro psychoterapeutickou práci,“ věří Sobasová, která se zapojila do odborné argumentace v případu známé kauzymanželů Jaroslava a Karoliny Kordysových, kteří byli kvůli psychedelikům odsouzeni.
Více čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 26-27.