Míša (33) z Brna je odmalička upoutána na vozík kvůli neurologické chorobě!

Celý život tráví na invalidním vozíku, kam ji upoutalo neurologické onemocnění. Přestože však má Michaela Janků (33) z Brna pohyblivou v podstatě jen hlavu, krk a části horní poloviny těla, je velmi aktivní jak společensky, tak pracovně. Nechce se totiž smířit s tím, že bude doma jen nečinně sedět, a tak se naučila například ovládat počítač pomocí pletací jehlice, dokonce i maluje… Co dalšího tato statečná žena dokázala?
Nemoc ji postihla hned po narození. „Trpím nemocí arthrogryposis multiplex congenita, což je tuhnutí kloubů. Je to neurologické onemocnění genetického původu. V rodině ale nemáme nikoho, kdo by na tom byl stejně. Narodila jsem se v Třebíči v době, kdy se o této nemoci ještě tolik nevědělo. Takže lékaři si lámali hlavu nad tím, co se mnou. Skončila jsem v kojeneckém ústavu, protože se doktoři obávali, že dlouho žít nebudu. Naštěstí jsem tady dodnes. Ve třech letech jsem se potom z kojeneckého ústavu přestěhovala do Brna na Kociánku do tamního centra,“ začíná své vyprávění Míša. Posláním Centra Kociánka je pokračovat v ucelené rehabilitaci dětí i dospělých se zdravotním postižením a pomáhat jim ve vzdělávání a zapojení do společnosti. Míša tam žila dvacet let, absolvovala tam základní školu. „Táta mě tam navštěvoval. Později jsem začala na víkendy jezdit domů. Na Kociánce jsem dělala i paralympijský sport zvaný boccia. Je podobný francouzskému pétanque a je určený lidem s těžkým tělesným postižením, kteří jsou odkázáni na invalidní vozík. Také jsem tam navštěvovala kurz kreslení a jezdila na koni,“ pokračuje Míša, která se v té době naučila ovládat různé činnosti pomocí úst. „Nejdříve jsem to zkoušela celou hlavou. Měla jsem na ní speciální čelovku, ve které byla zapíchnutá tužka. Jenže takto se mi špatně psalo i kreslilo. Tužka byla moc dlouhá a na hlavě mi to moc dobře nedrželo. Proto jsem se rozhodla, že se naučím dělat veškeré možné úkony ústy. Třeba k malování tak používám snad vše, s čím se malovat dá, tedy kromě voskovek. Ty v ústech mít fakt nechcete,“ tvrdí s úsměvem Míša.
Zvládla maturitu
Později se přestěhovala do bytu, který získala od města Brna, a udělala si maturitu na obchodní škole. „Po maturitě jsem mohla dělat třeba účetnictví, ale na to jsem hlavu neměla. Takže jsem si našla práci v call centru. Vydržela jsem tam zhruba deset měsíců. Práce mě ale neuspokojovala. Vadilo mi lidem pořád něco vnucovat. Jinak ale s lidmi ráda komunikuji. Později jsem dělala poradenství v IT firmě. Dnes pomáhám třeba s administrativou v chráněné dílně, vyhledávám kontakty na určité firmy,“ říká Míša. Vedle své práce také na počítači stříhá promovidea pro ParaCENTRUM Fénix, pracuje také na obrazových dokumentech pro město Brno a Jihomoravský kraj. Dříve trávila čas pouze na home office, v současné době ale dojíždí pracovat také do organizace RadoVan, která nedávno otevřela v Brně bezbariérové coworkové centrum s asistencí. Nemusí tak při práci pobývat jen doma, ale dostane se i do společnosti. „Do RadoVanu z okraje Brna dojíždím tramvají. Na elektrickém vozíku to zvládnu sama. Jen jsem odkázána na pomoc v případě hygieny nebo přemisťování bez vozíku,“ dodává Míša, jejíž nejmilejší zábavou je malování. Když jako dítě začínala, hlavním motivem byly, jak jinak, princezny, později se začala orientovat na krajinu. V zachycení zátiší, portrétů a dalšího jí pomáhal i skutečný malíř. „Co vše se dá zvládnout ústy? To je těžká otázka. Ale dokážu mnohé. Třeba zamíchat si lžičkou kávu, telefonovat. Dveře si otvírám pomocí tužky nebo pletací jehlice, přivolám si tak i výtah. Mně to přijde v pohodě. Pro člověka, který by si to chtěl zkusit, to bude určitě náročné. Musel by se nejdříve naučit, jak správně držet ústy tužku. Tedy i pomocí zubů,“ míní Míša. Možnost navštěvovat centrum RadoVanu si nemlže vynachválit. „Myslím si, že vybudovat tyto prostory byl dobrý počin. Znala jsem dříve hodně podobných projektů, ale nakonec z toho nikdy nic nebylo. Platím si v RadoVanu asistenci i pracovní místo,“ říká Míša.
Našla lásku - Nejen o tom čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 22.
ZAPOJTE SE TAKÉ DO ČTENÁŘSKÉ SOUTĚŽE O NEJHEZČÍ TRUHLÍK 2023!
PODROBNOSTI ZDE: https://www.ahaonline.cz/clanek/aha-pro-zeny-napadnik/204074/nejhezci-truhlik-2023-zapojte-se-do-ctenarske-souteze.html