Adiktoložka Vladěna (29) z Prahy říká: Psychedelika jsou nadějí u řady onemocnění!

Přes 600 tisíc Čechů dochází v současné době k psychiatrům, přičemž šestina z nich se léčí s klinickou depresí. Počet lidí s depresivním onemocněním během deseti let narostl o 13 procent. Co je ale ještě více alarmující, je, že třetina pacientů nereaguje na antidepresiva či jinou léčbu. Ale právě s tímto problémem by možná mohly z velké části pomoci psychedelika. Mgr. Vladěna Sobasová (29) je odbornicí na omamné látky, vystudovala adiktologii a snaží se změnit názor na psychedelika u veřejnosti i politiků. V loňském roce aktivně vystupovala se svým expertním komentářem v případu manželů Kordysových, kteří byli odsouzeni za přípravu šamanského nápoje s obsahem u nás zakázané látky DMT a následně je omilostnil bývalý prezident Miloš Zeman (78).
Pomohla Kordysovým
Mezi nejčastěji využívaná psychedelika patří psilocybin, který se nachází v lysohlávkách, dále LSD, ketamin, který funguje jako analgetikum, anestetikum a rychlé antidepresivum, a MDMA stimulant, který se zkoumá v souvislosti s posttraumatickou stresovou poruchou (PTSD). Velmi známá je také ayahuasca, látka z jihoamerické liány a dalších rostlin, z níž se připravuje nápoj, který zvyšuje prožívání, emoce a duchovní vědomí. V Peru je součástí dokonce součástí národní kultury, ale u nás patří na seznam zakázaných látek kvůli obsahu DMT (halucinogen dimethyltryptamin – pozn. red.). Manželé Jaroslav a Karolina Kordysovi si v roce 2020 uvařili tento šamanský elixír s psychedelickým účinkem, byli zatčeni a skončili ve vazbě. Bylo proti nim zahájeno trestní stíhání pro zvlášť závažný zločin nedovolené výroby a nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy. Hrozila jim dokonce horní sazba, a to 18 let vězení! „Policie je zatkla, jako kdyby se jednalo o nějaký narkogang,“ kroutí hlavou Vladěna Sobasová. Společně s bývalým pražským primátorem a psychiatrem Pavlem Bémem (59), který se rovněž zabýval dlouhá léta prací se závislými, jim z pozice tehdejší ředitelky Nadačního fondu PSYRES vyjádřila nejen podporu, ale podílela se i na koordinaci komunikace odborníků v jejich případu. Přesto Jaroslav a Karolína dostali 8,8 let. Jaroslav si odseděl 2 roky ve vazbě, Karolina byla stíhána na svobodě. Díky odporu a nesouhlasu především odborné veřejnosti jim nakonec byla udělena milost předchozím prezidentem Milošem Zemanem.
Nejde o drogy
Vladěna byla jednou z těch, kteří upozorňovali na to, že nemůžeme srovnávat psychedelika s tvrdými drogami. „Když nahlédneme na optiku psychedelických látek, tak fungují velice odlišně oproti pervitinu a heroinu. V řadě léčeb duševního onemocnění se začínají psychedelika používat. Psychedeliky asistovaná psychoterapie samozřejmě není řešením pro všechny, ale u řady lidí se zdá být klíčem k zavřeným dveřím, které jinak nedokážou vidět nebo otevírat. Jeví se jako velmi efektivní u depresivních, úzkostných a dalších poruch typu obsesí, poruch příjmu potravy a podobně,“ tvrdí Vladěna. Proto se snaží, aby se naše zastaralá legislativa ohledně těchto látek změnila a povolilo se řízené užívání některých z nich při léčbě. „Když se podíváme na to, co způsobuje alkohol a tabák, tak Světová zdravotnická organizace říká, že 5,3 procenta všech úmrtí je způsobeno alkoholem, což je legální látka. Oproti tomu u psychedelických látek, konkrétně u ayahuascy je úmrtí naprosté minimum. Dlouhodobé užívání také nevede k toxicitě ani k závislostem. A to je ten největší rozdíl. Dodává Sobasová s tím, že psychedelika jsou sice pořád kontroverzní téma, ale k určitému posunu tam přece jen došlo. Akční plán politiky v oblasti závislostí pro léta 2023 až 2025, schválený vládou letos 5. dubna plánuje podporuýzkumu psychedeliky asistované psychoterapie. Do výzkumu v oblasti léčby závislostí chce dát až 40 milionů korun. Vladěna proto doufá, že je snad jen otázkou času, kdy budou psychedelika běžně užívána jako terapeutický nástroj v léčbě různých onemocnění.
Celý článek čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 26-27.