Mladá vědkyně Kateřina Marešová (20) v laboratoři vyvíjí umělé maso!
Zatímco její vrstevnicí si užívají bezstarostného mládí, ona tráví čas za mikroskopem v laboratoři. Kateřina Marešová (20) to však nevnímá jako zátěž. Biologie je jejím koníčkem a životním posláním. Mladá vědkyně se již jako studentka gymnázia dostala k práci v prestižní firmě a věnuje se vývoji kultivovaného masa. Věří, že samotný steak vyrostlý v laboratoři není nic nereálného a že během několika let tuto technologii zcela ovládneme. A přitom bude chutnat a vonět stejně, jako ten ze zvířat.
Kateřina pochází z Hradce Králové. Už od dětství bylo jasné, že se vydá směrem vědy. Bavila ji totiž biologie, které později úplně propadla, ačkoli se v rodině tímto oborem nikdo nezabývá. Maminka sice dělá fyzioterapii, kde pracuje se svalovou tkání, ale v úplně jiném kontextu než dnes její dcera. Tatínek zase podniká v oblasti polygrafie. I přesto Kateřině fandí, že si vybrala vědu, a ona se jim to na oplátku všechno, co dělá a na čem pracuje, snaží laicky popisovat. Biologie, rostliny a příroda jsou její vášní už od 11 let. „Nejdříve mě začala bavit příroda, poznávat stromečky. Pak mě udivilo, že mi ta biologie docela šla. Rychle jsem se ji učila. Zároveň je neuvěřitelně pestrá a pořád je v ní co objevovat, a to mě na tom baví,“ říká Kateřina, ve které zájem o vědu probudil její učitel biologie na gymnáziu Ivo Králíček. „K biologii jsem se dostala hlavně prostřednictvím přírodovědných soutěží. Začalo to biologickou olympiádou a pokračovalo až k stáži na Akademii věd České republiky,“ pokračuje Kateřina.
Tvrdá práce
Kateřina se tehdy už jako studentka Biskupského gymnázia v Hradci Králové dostala k práci na významném projektu. Podílela se na vývoji kultivovaného masa z laboratoře. Zdálo se to až neuvěřitelné, že zatímco její vrstevníci řešili školu a věnovali se svým koníčkům, ona už vědecky pracovala. Sama to však tak tragicky nevidí a nebere to tak, že by přišla o svá léta dospívání. „Řekla bych, že jsem docela normální holka, možná s trochu neobvyklým koníčkem,“ směje se a dodává: „Řeším stejné problémy jako většina mých vrstevníků a snažím se nepřicházet o mladistvý život.“ Zní to však až neuvěřitelně, protože v pouhých 17 letech začala pracovat na vývoji kultivovaného masa pro firmu Bene Meat Technologies. Pro tuhle práci si ji vyhlídli díky jejím úspěchům v různých středoškolských stážích a práci ve Fyziologickém ústavu AV ČR. A studentka gymnázia nabídku na vědeckou práci přijala... „Já jsem byla přímo oslovena. Napsal mi Jiří Janoušek, což je náš vedoucí biolog s tím, že hledal někoho akutně do laboratoře na výpomoc. Zhruba mi popsal náplň práce a já si řekla, že to je přesně to, co bych chtěla dělat,“ přiznává s tím, že neváhala ani minutu. Věděla, že přesně tohle je její cesta. „Je to práce, kterou chci dělat. Jednak je to buněčná biologie, molekulární biologie a potom ten projekt je zkrátka hodně ambiciózní, a pokud se povede, tak bude mít úžasný dopad na svět,“ vysvětluje Kateřina. Ze začátku to však bylo pro ni náročné, musela skloubit školu s prací. Na gymnáziu jí sice vyšli vstříc, měla individuální vzdělávací plán. Chyběla vždy dva dny ve škole a pak se látku sama doučovala. Občas měla pocit, že je toho na ni příliš. Ale pořád je přesvědčena, že to za tu námahu stálo. „Bylo to moje rozhodnutí a za tím si stojím. A navíc si myslím, že nejvíce fascinující je na tom všem samotný fakt, že žijeme v době, kdy maso z laboratoře přestává být science fiction, ale je reálným, dosažitelným cílem,“ tvrdí mladá vědkyně.
O čem to je
Kateřina si myslí, že již brzy si budeme moct v obchodě kupovat uměle vypěstované maso.
PROČ? Dočtete se v tištěném Aha! pro ženy číslo 23.