Partner Molavcové Strejček o ochrnutí: Dcerám řekli, že umřu! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 29. listopadu 2023

Svátek slaví Zina, zítra Ondřej

Partner Molavcové Strejček o ochrnutí: Dcerám řekli, že umřu!

Molavcová se Strejčkem
Molavcová se Strejčkem (Foto Aha! – Alexandr Malachovský a ara)

Už dva roky je zcela odkázaný na péči druhých. Alfredu Strejčkovi (78) alias Plaváčkovi z pohádky Tři zlaté vlasy děda Vševěda se v roce 2018 ze dne na den změnil život. „Byl jsem si zaběhat jako obyčejně. V noci přišly bolesti a ráno jsem nebyl schopen pohybu,“ prozradil herec, recitátor a životní partner Jitky Molavcové (69).

Na vině je virus. Nemoc se nazývá Guillain-Barré syndrom a momentálně jí v Česku trpí asi sto pacientů. „Přichází bez avíza. Tři čtvrtě roku jsem nemohl dýchat, byl jsem napojený na ventilátor,“ popsal strastiplné chvíle Fred. Neměl se jak dorozumět se svými blízkými, nemoc ho zcela odřízla od jeho dosavadního života. Přesto je Strejček naladěn na optimistické vlně.

„Beru to jako životní úděl. Nepokládám se za nemocného, je to životní úkol. Mám ve svých osmasedmdesáti letech oč usilovat. Život je pro mne o cestě,“ svěřil se v rozhlasovém pořadu Terezy Kostkové (43) Blízká setkání. Po dvou letech se herec raduje, že ujde s chodítkem krok směrem k oknu. A hlavně – už konečně může mluvit!

Pouť nemohoucího zahájil v motolské nemocnici. Po dlouhých měsících ho odvezli do Rehabilitačního ústavu v Kladrubech. Tady se poprvé, byť trochu nejistě, postavil s oporou na pár minut na nohy. Z Kladrub doputoval po půl roce do sanatoria Charlotte v Prosečné, kde je dodnes. „Mám se z čeho radovat. Můj stav se zlepšuje, přestože prognózy byly původně nemilosrdné. Jen mě mrzí, že je neříkali jen mně, ale i mým dcerám a Jitce,“ dodal Strejček.

„Prognózy byly hrozné,“ přiznal. „Trošku jsem se děsil těch křečovitých výrazů svých dcer, když říkaly: Tatínku, musíš bojovat. Zpětně jsem se dozvěděl, že jim bylo řečeno, že nevydržím, že je to fatální, konec pro mě,“ vyprávěl. Tehdy se rozhodl, že udělá maximum, že zmobilizuje svou vůli. „A teď mám ve svých letech radost, když pohnu prstem, udělám krok...“

Útočí na míchu

Guillain-Barré syndrom je vzácné zánětlivé onemocnění, které postihuje nervovou soustavu, především periferní nervy vycházející z míchy. Postižení nervů a jejich obalů má za následek těžký výpadek jejich funkce, ztrátu pohyblivosti i citlivosti v postiženém úseku. Nemoc má tendenci postupovat odzdola nahoru, a tak ochrnutí dolních končetin přechází v poruchu citlivosti kůže trupu a míří stále výš. Člověk může ochrnout na všechny čtyři končetiny a největším ohrožením je riziko udušení kvůli ochrnutí bránice a mezižeberních svalů.

Vaří mu Obermaierová

K vítaným návštěvám patří vedle Molavcové kamarádka Jaroslava Obermaierová (73). Zatímco Jitka pořádala pro zdravotníky jako poděkování za péči představení, Jarka vždy uvařila marodovi něco dobrého na zub. 

Vondráčková balí kufry a vrací se do Česka! A manžela Molavcové po roce a půl pustí z nemocnice!

Video se připravuje ...Přečtěte si
babona
13. 12. 2020 • 10:30

Přeji panu Strejčkovi úplné uzdravení a spokojený život uprostřed jeho rodiny. Jsme pamětníky jeho recitací poezie, a účinkování v irozhlasových hrách. V posl. době jsme jeho hlas slýchali z ČT2 v pořadech ze života cizokrajných zvířat a ryb. Hodně štěstí, pane Strejčku, brzy se nám vraťte !!!

mejlika
5. 2. 2020 • 06:37

Adlere, Moravcová nic netajila, už několik let se ví, že žije se Strejčkem. To pouze vy objevujete to, co už je dávno objevené

defakto
4. 2. 2020 • 16:48

... mám rád přírodopisní dokumenty , které namluvil slovem pan Alfred Strejček . Jednak má příjemný hlas a u něho nemám pocit , že nás poučuje (nevychrlí na nás spoustu poznatků ) , jenom dej na obrazovce lehce nenásilně doprovádí.

-bello-
4. 2. 2020 • 09:40

Alfréd Strejček měl vynikají, vynikající kometáře ve vzdělávacích pořadech.Kultura přednesu nádherná.Za to mu díky! A přeju mu ať se zadaří další kroky

Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.