Jak si vybavit cestovní lékárničku...

Prázdniny a čas dovolených už se nezadržitelně blíží. Mnozí už mají naplánovaný termín i místo, kdy a kde svůj zasloužený oddych stráví, dost možná už vědí, co si zabalí s sebou. Kromě oblečení a dalších nezbytností je třeba včas nachystat cestovní lékárničku. Ta z loňska rozhodně nestačí! Je nutné ji před odjezdem zkontrolovat a doplnit. Lékárnička by vždy měla být přizpůsobená destinaci, do které se chystáte. Potřeba je také cestovní pojištění, případně očkování. Na co určitě nezapomenout? Poradí naši odborníci.
Do zahraničí také přibalte
Vždy zjistěte informace o dostupnosti zdravotní péče v cílové lokalitě. „Například pacienti s chronickým onemocněním by si měli být vědomi, že kvalitní lékařská péče není všude samozřejmostí. A s ohledem na to vybírat destinace, kde je zdravotní systém v dobré kondici. Do kufru je dobré si přibalit papír s alespoň základními informacemi o svém onemocnění a užívaných lécích, nejlépe v angličtině,“ doporučuje kardiolog, prof. MUDr. Aleš Linhart, DrSc., FESC, FCMA. Vhodné je mít dostatečnou zásobu léků a napsané konkrétní účinné látky, obsažené v léku či lécích (nejen komerční název přípravku) včetně dávkování, dále pohotovostní postup a potřebné léky pro případ náhlého zhoršení stavu. Vhodné je si také zjistit, jak se dovolat zdravotnické záchranné služby, hasičů či policie. Na území Evropské unie můžete volat linku 112, která vás přepojí na složku záchranného systému, kterou zrovna potřebujete kontaktovat. Rychlejší ale je vědět konkrétní telefonní číslo.
Antibiotika by sice neměla být standardní výbavou cestovní lékárničky, ale v případě cest do zahraničí existuje pár výjimek. „Výjimkou jsou pouze případy, kdy například cestujete do divočiny či exotické destinace a jste s vaším lékařem dopředu domluvení, v jakých situacích, kdy a jak začnete antibiotika užívat. Pokud někdo trpí opakovaně záněty močového měchýře, je dobré mít u sebe pohotovostní dávku antibiotik opět pouze po dohodě s lékařem, aby byla léčba zahájena co nejdříve,“ doplňuje MUDr. Jana Ježková.
Sportovní dovolená
Kolo, turistika, vodní sporty to jsou nejčastější aktivity, které na dovolené provozujeme. Kotník si sice můžete zvrtnout i cestou na pláž, ale pokud během dovolené sportujete, je přece jen riziko úrazu vyšší. Je vhodné mít s sebou i výbavu pro ošetření sportovních úrazů. Jsou to například chladící polštářky, kterými po vyjmutí z mrazáku můžete chladit poraněná místa. Dále je tu elastický obvaz, tejpovací materiál, který se hodí pro poranění kloubů, svalů i vazů. Pokud víte, že máte např. poúrazové potíže s koleny, kotníky a podobně, hodí se přibalit si ortézu. Hodí se také masti a gely, které mírní otok a bolest.
Do chytrého telefonu si lze stáhnout aplikaci Záchranka. Její předností je možnost stanovení přesného místa události při zásahu v terénu, což se hodí třeba na horských výšlapech nebo při zdolávání vrcholků na kole. Aplikace funguje i na Slovensku, v Maďarsku či Rumunsku.
Exotika
Při cestách za exotikou je potřeba plánovat dostatečně dopředu a podstoupit potřebná očkování. Některá jsou povinná jiná ne. Podrobné informace o očkování do jednotlivých destinací najdete na webu Státního zdravotního ústavu. Obecně při cestách do Afriky, Střední a Jižní Ameriky je povinné očkování proti žluté zimnici, při cestách do Saudské Arábie je povinné očkovat se proti některým typům meningitidy. Další očkování jsou pouze doporučená a je vhodné je konzultovat s lékařem v závislosti na vašem zdravotním stavu, délce pobytu, ročním období a podobně. „Doporučuji doplnit specifická očkování na základě konzultace s praktickým lékařem nebo očkovacím centrem, a to vždy podle konkrétní destinace, kam jedete. Nicméně je vhodné brát si s sebou na dovolenou očkovací průkaz, ať už jedete kamkoliv,“ radí MUDr. Ludmila Bezdíčková. Pro cesty do exotických zemí a na dobrodružnou dovolenou je možné přibalit na základě doporučení lékaře další specifické léky, například antimalarika.
Cestovní pojištění je základ!
Vyjet za hranice bez cestovního pojištění je vyloženě hazard. „Spoléhat se na proplacení léčebných výloh ze základního zdravotního pojištění se nevyplácí, částky účtované za péči v zahraničí často přesahují úhrady našich pojišťoven,“ upozorňuje prof. MUDr. Aleš Linhart. Pojištění léčebných výloh určitě nepodceňujte a zvolte takové, které je přizpůsobeno vašemu věku, zdravotnímu stavu, cílové destinaci a také typu dovolené. Pojistit se můžete i na tzv. rizikové sporty. Počítejte ale s tím, že zaplatíte víc. Za rizikové jsou považovány všechny bojové sporty, jako judo, karate atd., dále sem patří sjezd na horských kolech, skateboarding, jachting, motoristické vodní sporty, ale i jízda na banánu, která je na dovolených tak oblíbená. Další rizikové aktivity jsou jízda na koni, americký fotbal, paintball, jízda na motokárách, hokej, alpinismus, horolezectví či jízda na U rampě. Dražší může být i pojištění v některých lokalitách či při některých onemocněních. Dnes pojištění zařídíte online na míru. I přes to je vhodné nad ním přemýšlet dopředu.
Více čtěte v tištěném APŽ číslo 24.