Zubní náhrady nejsou tabu! Vhodné jsou nejen pro seniory!

Když se řekne zubní náhrada, řada z nás si představí skleničku s vodou, kam si babička dávala na noc protézu. Další si možná představí zuby zlaté, které byly za minulých dob také poměrně časté. Dnes je ale situace hodně jiná, zubních náhrad je celá řada a u mnohých nelze ani poznat, že nejde o vlastní zuby. Obvykle jsou v ústech přidělané napevno. Nové možnosti vylepšení chrupu využívají stále mladší lidé. Jaké jsou ve světě zubních náhrad možnosti? Kdy se k nim přistupuje a jak to vyjde finančně? Na to a mnoho dalšího odpovědí naši odborníci.
O co jde
Zubní náhrady se používají k nahrazení chybějících zubů a k obnovení funkce a vzhledu úst. Chybějící zuby mohou ovlivnit žvýkání, mluvení i polykání, ale také vzhled obličeje a s tím spojené sebevědomí člověka. Když některé zuby v ústech chybí, může to mít negativní vliv i na stav ostatních zubů, které se mohou začít naklánět, posouvat nebo viklat. Zubní náhrada tomu může zabránit.
Důvody, proč chybí
1. Zub nebyl založen
To znamená, že se v ústech zkrátka nevyvinul, a s tím člověk nic nesvede. Tento stav se obvykle řeší rovnátky již v dětském nebo mladém věku, která posunou okolní zuby tak, aby mezi nimi nebyla mezera.
2. Rozsáhlý zubní kaz
Jde o nejběžnější nepřenosné infekční nemocnění vznikající při narušení zubní skloviny a následné poškození tkáně zubu působením bakterií plaku, který se hromadí na zubech v konzumace potravin a nápojů. Když se včas neřeší, může být ztráta zubní hmoty tak výrazná, že vyplnění či rekonstrukce daného zubu již nepřichází v úvahu. V takových případech se zubní lékař snaží obnovit přirozenou funkci a estetiku chrupu pomocí náhrady.
3. Paradentóza
Toto zánětlivé onemocnění tkáně obklopující zuby je následkem neřešených zánětů dásní a nejčastějším důvodem vypadávání zubů. Jde o zánět lokalizovaný v oblasti dásně těsně přiléhající k zubu, který má tendence šířit se směrem ke kořeni zubu. Vlákna závěsného aparátu jsou narušena, a dáseň je tak volně přístupná pro vstup bakterií. Navenek se projevuje otokem dásní, odhalováním zubních krčků, a nakonec úplným uvolněním zubu, který se kýve a může vypadnout. Při čištění zubů dásně krvácejí. „Tento stav je následkem špatné péče o chrup a ústní dutinu a toho, že řada lidí stále podceňuje prevenci,“ říká zdravotní ředitelka OZP MUDr. Jitka Vojtová, MBA a dodává, že základem prevence je jednak zdravá strava a pití neslazených nápojů, správné čištění zubů, pravidelné návštěvy dentisty a hygienisty.
4. Zlozvyky
Zuby se mohou mechanicky poškodit, například zlomit či prasknout. Jde třeba o skřípání zubů, které se v mnoha případech objevuje ve spánku. V takovém případě je vhodným řešením chránič zubů. Dalším zlozvykem je okusování tvrdých předmětů, které mohou na zuby vytvářet tlak, dochází k jejich obrušování, narušení skloviny a následně může dojít k odlomení části zubu, nebo jeho prasknutí.
5. Nedostatek živin
V neposlední řadě může dojít k prasknutí či masivnímu poškození zubu při nedostatku vitaminů a minerálů. Jde zejména o nedostatek vápníku a hořčíku a také vitaminu D.
Když je třeba náhrada
Zubní náhrada se hodí pro každého dospělého, který již má plně vyvinutý stálý chrup a potýká se s masivně poškozenými či chybějícími zuby. Váš zubní lékař vyšetřením zjistí, jaké typy zubních náhrad jsou pro vás vhodné a probere s vámi dostupné možnosti. Po dohodě pak provede veškeré potřebné procedury. Samotné zubní náhrady se obvykle vyrábějí v zubní laboratoři, nikoli přímo v ordinaci, proto je zde určitá čekací doba, než bude náhrada na míru zhotovena.
Jaké jsou možnosti?
Dozvíte se v tištěném APŽ číslo 23.