Blíží se čas letních dovolených, přípravu se vyplatí nepodceňovat...

Prázdniny a čas dovolených už se nezadržitelně blíží. Mnozí už mají naplánovaný termín i místo, kdy a kde svůj zasloužený oddych stráví, dost možná už vědí, co si zabalí s sebou. Kromě oblečení a dalších nezbytností je třeba včas nachystat cestovní lékárničku. Ta z loňska rozhodně nestačí! Je nutné ji před odjezdem zkontrolovat a doplnit. Lékárnička by vždy měla být přizpůsobená destinaci, do které se chystáte. Potřeba je také cestovní pojištění, případně očkování. Na co určitě nezapomenout? Poradí naši odborníci.
Vždy s sebou
* V první řadě si sebou musíte zabalit léky, které pravidelně užíváte. Je potřeba počítat, kolik dní budete mimo, a mít dostatečnou zásobu. „V případě chronických onemocnění nezapomeňte na prohlídku u svého lékaře spojenou například s kontrolou tlaku a předpisem léků. Navrhuji také kontrolu očkování proti tetanu, a to nejen před cestou na exotickou dovolenou,“ doporučuje MUDr. Ludmila Bezdíčková, praktická lékařka na Praze 6 v Dejvicích.
* Ať už jedete kamkoliv, vždy byste v lékárničce měli mít základní obvazový materiál, jako jsou hydrofilní obvaz, elastické obinadlo, gázové čtverce a náplasti. Součástí by měla být také dezinfekce na rány, například Septonex ve spreji nebo nepálivá šetrná dezinfekce Betadine. „Dobrou vychytávkou jsou i lepicí stehy na drobné povrchové rány, které by se jinak musely sešít. Díky tomu je možné po ošetření a dezinfekci drobnou řeznou ránu slepit a ušetřit si šití a cestu k lékaři, což oceníte především v odlehlejších regionech,“ upřesňuje MUDr. Jana Ježková, vedoucí Asistenční služby zdravotní pojišťovny OZP.
* Na hory i k vodě se hodí pinzeta, případně set na vytahování klíšťat. U moře sice klíště nechytíte, ale pinzeta se může hodit na vytažení třísky nebo bodliny z mořského ježka. Z léků by neměly chybět prostředky proti horečce a bolesti, jako jsou paracetamol, kyselina acetylosalicylová nebo ibuprofen pro děti i dospělé. Hodí se také kapky do nosu pro léčbu rýmy, popřípadě oční kapky při podráždění očí sluncem, slanou vodou či větrem.
* Dále nezapomeňte na léky na alergii, a to jak lokální v podobě kapek do očí, sprejů do nosu či zklidňujících mastí, tak celková antihistaminika v kapkách či tabletách. V případě silné alergie na hmyzí bodnutí mějte při sobě i pero s adrenalinem.
* Léky na průjem jsou také nezbytné. Obvykle se doporučuje živočišné uhlí a přípravky typu smecta, které dezinfikují a mírní zánět sliznice střev. Léky na zastavení střevní peristaltiky sice přibalit můžete, ale mějte na paměti, že mohou hrozit komplikace, protože neléčí základní příčinu průjmu. „Cestovatelské průjmy jsou obvykle virového původu, nebo způsobené požitím bakteriálního toxinu. Ani v takovém případě se nedoporučuje léčba antibiotiky. Pokud však máte vy nebo zejména starší osoby, velmi malé děti nebo lidé s poruchou imunity těžší průběh, vyhledejte lékaře,“ dodává MUDr. Ludmila Bezdíčková.
I na malý výlet
„Na každém výletě byste s sebou měli mít po ruce malé balení dezinfekce, náplast, set na vyndání klíštěte či pinzetu, několik tablet antihistaminika a léků na bolest či horečku. Nezapomeňte na opalovací krém, pokrývku hlavy a dostatek tekutin, nejlépe čisté vody. V případě chronického onemocnění jako například cukrovka, vysoký krevní tlak, ischemická choroba srdeční, mějte u sebe alespoň jednu dávku svých léků,“ doporučuje MUDr. Bezdíčková.
Do zahraničí také přibalte... Nejen to zjistíte v tištěném APŽ číslo 24.