Zdravotní rizka letních radováek...

Začal čas dovolených a s ním koupání, cestování, pobyt v přírodě a sport. Mnohé dokonce potká nečekaná láska, protože slunečné počasí a uvolněná nálada přispívají k chuti na nezávazné románky. Než se ale vrhnete do víru letních radovánek, myslete na to, že vám mohou přinést řadu zdravotních potíží. Komplikace pak hrozí zejména ženám. „Časté gynekologické potíže v létě zahrnují záněty zevního genitálu, záněty pochvy a je i lehce vyšší výskyt poruch cyklu,“ říká gynekolog, MUDr. Ivan Ročárek z kliniky Health+. Co dalšího se může přihodit? Jak problémům předejít, a v případě, že se objeví, jak je řešit?
Když se potíže objeví…
Ať už nás potká zánět způsobený kvasinkami nebo bakteriemi, je dobré jej nepodcenit a situaci začít co nejdříve řešit. Některé potíže lze odstranit pomocí volně dostupných krémů nebo globulí, které se zavádějí do pochvy. „Na kvasinkové infekce lze doporučit volně dostupný borax-glycerin ve formě vaginálních globulí, které je dobré uchovávat v chladu. Na kvasinkové záněty zevního genitálu je volně prodejný Fungicidin krém, oblíbený je i Jenamazol. Jinak jsou k dispozici generické preparáty clotrimazolu, často používaný Canesten, Cotylena a podobné,“ vyjmenovává MUDr. Ročárek. U bakteriálních vaginóz je ovšem třeba zajít si k lékaři, který doporučí a předepíše nejvhodnější lék. Návštěva gynekologa je také nutná při přetrvávání či zhoršování příznaků, které často souvisejí s potížemi při močení. Tam je pak nutné laboratorní vyšetření, aby se vyloučily jiné typy infekcí. Bakteriální infekce se přenášejí pohlavním stykem, proto pokud se u ženy objeví vaginóza způsobená bakteriemi, je také na místě, aby se přeléčil i partner, jinak je zde riziko, že se budou problémy opakovat. Kvasinkové infekce se naopak neřadí mezi pohlavně přenosné choroby, není tedy potřeba, aby se léčil i sexuální partner, pokud nemá potíže.
Posun menstruace kvůli dovolené: Pomocník, nebo chyba?
Představa, že menstruace vyjde přímo na dovolenou, dovede s letní pohodou pěkně zamávat. Jednou z možností je menstruaci posunout, neměli bychom to však s odsouváním přehánět. Podle gynekologa Ivana Ročárka při jednorázovém posunutí menstruace žádné riziko nehrozí. „Možnosti odsunu menstruace jsou v podstatě dvě, a to buď užití norsteroidu několik dní před očekávanou menstruací, nebo u uživatelek s jednofázovou antikoncepcí nevynechávat čtyř nebo sedmidenní pauzu a pokračovat v dalším balení,” doporučuje gynekolog.
Hrozba nechtěného těhotenství
Pokud jde o letní lásky a s nimi spojené riziko otěhotnění, tam je jedinou prevencí ochrana. Obzvlášť pokud jde o náhodnou známost, je na místě použití kondomu, který chrání nejen před nechtěným početím, ale také výrazně snižuje možnost přenosu chorob pohlavním stykem. Kondom je proto na místě i tehdy, pokud dlouhodobě užíváte antikoncepci, například hormonální.
Zánět močových cest
Až 80 % žen se někdy se zánětem močových cest setkalo. Původcem bývají bakterie E-coli, které žijí ve střevě a z konečníku se dostanou do močové trubice a následně močového měchýře, kde působí zánět. K prostupu bakterií do močového měchýře může vést špatná hygiena, časté zadržování moči, nedostatečný pitný režim, prochladnutí, či pobyt v mokrých plavkách. „Akutní forma zánětu vzniká jako okamžitá a náhlá reakce na infekci v močových cestách. Jeho léčba pomocí antibiotik trvá obvykle 3 až 5 dní. Současně je nutný pobyt v teple a dostatečný přísun tekutin,“ upozorňuje prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc., vedoucí lékař kliniky UroKlinikum Praha. Neléčený zánět močových cest může vést až k zánětu ledvin. Důležitá je i prevence jako vhodné oblečení zejména spodní části těla, nezadržování moči, pitný režim, převlékání z mokrých plavek aj. Pomoci může i konzumace brusinek, či diuretických potravin, jako jsou například petržel, celer či okurka. Vhodné jsou také urologické čaje, čaj z pampelišky nebo libečku.
Více čtěte v tištěném APŽ číslo 27.