Které zdravotní komplikace hrozí ženám během dovolených a jak jim předcházet?

Začal čas dovolených a s ním koupání, cestování, pobyt v přírodě a sport. Mnohé dokonce potká nečekaná láska, protože slunečné počasí a uvolněná nálada přispívají k chuti na nezávazné románky. Než se ale vrhnete do víru letních radovánek, myslete na to, že vám mohou přinést řadu zdravotních potíží. Komplikace pak hrozí zejména ženám. „Časté gynekologické potíže v létě zahrnují záněty zevního genitálu, záněty pochvy a je i lehce vyšší výskyt poruch cyklu,“ říká gynekolog, MUDr. Ivan Ročárek z kliniky Health+. Co dalšího se může přihodit? Jak problémům předejít, a v případě, že se objeví, jak je řešit?
Gynekologické záněty
Nejčastějšími letními potížemi, které během léta ženy řeší, bývají gynekologické záněty způsobené kvasinkami či bakteriemi. Kvasinkové záněty, jinak také vaginální mykózy, zažilo někdy v životě zhruba 75 % žen. Jde o stav, kdy se v pochvě přemnoží kvasinky. K tomu nejčastěji dochází vlivem teplého a vlhkého prostředí bez přístupu vzduchu. Častou příčinou během léta jsou mokré plavky nebo příliš těsné, neprodyšné oblečení. Dále mohou mít vliv antibiotika, nesprávná hygiena (příliš častá i nedostatečná), nevhodná kosmetika, cukrovka či vysoký příjem cukru. „Vyšší teploty, nošení nevhodného prádla a plavek, koupání v nevhodném prostředí poškozujícím poševní biocenózu nebo dráždícím citlivou oblast zevního genitálu činí z kvasinkových infekcí jedno z nějčastějších onemocnění,“ popisuje MUDr. Ivan Ročárek: „Kvasinky jsou velmi dobře adaptovatelné na přítomnost v pochvě. Tam, kde dojde ke změnám pH pochvy nebo potlačení přirozeně přítomných bakterií zabraňujících množení patogenů, bývají obvykle první, které se rychle množí, a vyvolají nepříjemné svědění a vločkovitý výtok se zarudnutím zevního genitálu.“ Mykóza se projevuje pálením a svěděním, také zarudnutím a otokem pochvy a jejího okolí, hrudkovitým výtokem, bolestí v podbřišku, bolestí při pohlavním styku. Mykóza pohlavních orgánů se může projevit i u mužů, kde postihuje zejména žalud a předkožku. Je ale méně častá. Další záněty způsobují bakterie. „Jde o tzv. bakteriální vaginózy, které se často objevují bez zjevných příčin, někdy po pohlavním styku. Je pro ně charakteristický vodnatý, nepříjemně zapáchající výtok. Způsobují ji jiné typy mikroorganismů, nejčastěji Gardnerelly,“ dodává gynekolog.
Všemu lze předcházet
Gynekologické potíže často vznikají tehdy, pokud kůže dostatečně nevětrá. Problémy mohou podpořit mokré plavky, nošení příliš upnutých oděvů, jako jsou například elastické džíny, koženkové kalhoty nebo oblečení z umělých materiálů, které přiléhají těsně na tělo. Pokud infekcemi trpíme častěji, měli bychom se vyhýbat také módnímu spodnímu prádlu ze syntetických materiálů. „Obecně lze doporučit nošení bavlněného spodního prádla, občas se můžeme setkat s doporučením chodit »naostro«. Vhodné je také vyhýbat se zásaditým mycím gelům. Kvasinky jsou však spíše chorobou žen s vyšším hygienickým standardem, nikoliv naopak,” vysvětluje Ivan Ročárek. Pozor bychom si měli dát také při sportu, kdy dochází k většímu pocení. „Letní sportovní aktivity v nevhodném oblečení mohou také zapříčinit či zhoršovat stávající infekce,“ doplňuje lékař. Pokud nás trápí častější infekce, je také vhodné dbát na koupání v čisté vodě, po koupání se osprchovat a převléct se do suchého prádla. Je ideální nosit oblečení z prodyšných přírodních vláken, jako jsou len, bavlna, bambus nebo hedvábí, a volit volnější střihy, které budou dobře větrat. V horkých dnech jsou také vhodnější šaty a sukně spíše než upnuté legíny nebo úzké kalhoty. Při mytí bychom měli sahat po neutrálních přípravcích, nebo vyhledat mycí prostředky vhodné právě při obtížích.
Když se potíže objeví… Co dělat čtěte v tištěném APŽ číslo 27.