Jak vyzrát na letní nástrahy?

Léto odstartovalo v plné své síle, teploty se i u nás přes den vyšplhaly nad třicet stupňů a také noci byly tropické. Pak naráz přijdou bouřky a ochlazení, že vytahujeme mikiny a svetry. K tomu má pré otravný hmyz, který nám může pořádně otrávit posezení venku i spánek v noci. Existují však jednoduché tipy a triky, jak na letní nástrahy vyzrát. Jak se kvůli klimatizaci nepřipravit o pohodové chvíle, které potraviny nás nejlépe ochladí a proč je nezbytný odpolední šlofík?
HORKO
Klimatizace – pomocník, nebo problém?
V horkých letních dnech, kdy ručička na teploměru nezadržitelně stoupá, mnozí z nás sahají po klimatizaci. Je totiž tím nejjednodušším řešením, jak rychle ochladit svoje obydlí. Jenže klimatizace je také častou příčinou nejrůznějších zdravotních problémů. Ohrožuje svaly, klouby a dokonce i zrak. Stačí posezení v klimatizované kavárně či každodenní pobyt na vychlazeném pracovišti a naše zdraví může dostat zabrat. Abychom si ochlazení užili a nemuseli vyhledat pomoc lékaře, je důležité dodržovat několik zásad. Náhlé přechody z tepla do zimy a naopak však mohou způsobit řadu obtíží. Jedním z typických následků jsou ztuhlé a bolestivé svaly. „Svaly mohou prochladnout kvůli průvanu, klimatizaci i při rychlých změnách teploty, například když se člověk zpotí a hned vychladne. Syndromy zmrzlého ramene, tenisový loket a další nemusí být jen z přetížení, častou příčinou bývá právě prochladnutí, kdy typicky v autě klimatizace fouká jen z jedné strany. V kanceláři zase, táhne-li zezadu na odkrytá záda, odnesou to bolestivá bedra. Tomu se často vystavují i lidé v klimatizovaných fitcentrech, kteří po výkonu sedí na lavičce v průvanu. Prevencí jsou zakrytá bedra a ramena, například lehčím šátkem,“ upozornila hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky Iva Bílková. Pocit ztuhlosti či bolest šíje nebo svalů, bývají prvními varovnými signály, kdy už je třeba problém řešit a co nejdřív zabránit jeho rozvinutí. Vhodnou metodou na doma je aplikace suchého tepla. Na bolavá místa pomáhá přikládání elektrické dečky, gelových sáčků či nahřívaných polštářů. Pokud příznaky neustoupí do tří dnů nebo naopak sílí, je namístě vyhledat odbornou pomoc a na nic nečekat.
Zvlhčujte oči
Nejen klimatizace, ale i větráky namířené přímo na nás můžou způsobovat pálení očí. Mezi nejčastější obtíže patří osychání povrchu oka, které pak pocitem připomíná písek v oku. Při těchto projevech je dobré sáhnout po očních kapkách. „Aplikace umělých slz bez konzervačních látek může nepříjemným projevům předejít nebo očím ulevit,“ radí Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.
Okurkové rolky
POTŘEBUJETE:
1 svazek čerstvého kopru
100 g jemného taveného sýra
250 g polotučného tvarohu Tatra
šťávu z ½ citronu
sůl
mletý pepř
2 okurky
100 g uzeného lososa
kopr na ozdobu
Do mísy si na jemno nakrájíme čerstvý kopr. Ke kopru přidáme tavený sýr, polotučný tvaroh, citronovou šťávu, sůl, pepř a vše dobře promícháme. Za pomoci širokého struhadla vytvoříme z okurek dlouhé tenké plátky a na takto připravené plátky naneseme pomazánku a uzeného lososa. Okurkové plátky poté pečlivě stočíme a ozdobíme čerstvým koprem.
Více o nástrahách léta čtěte v tištěném APŽ číslo 28.