Když je všechno špatně...

To, co si myslíme, výrazně ovlivňuje naše pocity, chování, a tím pádem i to, čeho můžeme v životě dosáhnout. Pokud budeme mít většinou tzv. negativní mindset (nastavení) a nebudeme si věřit, jen těžko se někam posuneme. Ano, »černé« myšlenky bývají součástí života každého z nás, ale pokud jim dovolíte, aby vás ovládaly, mohou výrazně ovlivnit vaši náladu, zdraví a celkovou kvalitu života. Často vedou k úzkostem, depresím a jiným psychickým problémům, ale nezřídka kdy souvisí i se sníženou imunitou nebo s potížemi se spánkem a trávením. Můžou také narušovat vztahy s okolím, protože negativní přístup druhé odrazuje, v neposlední řadě jsou spojené s nižší pracovní výkonností a motivací.
· Různé vlivy
Negativní myšlení je způsob myšlení, při kterém se člověk zaměřuje na záporné aspekty, problémy a možné katastrofy, zatímco pozitivní aspekty a možnosti přehlíží. Tento způsob uvažování může vést k úzkosti, strachu, depresi a snížené životní spokojenosti. Na to, jak přemýšlíme, má vliv hned několik faktorů, počínaje genetikou, která určuje, jak náš mozek zpracovává informace a jaké máme predispozice k různým typům myšlení. Také chemické látky v mozku, jako neurotransmitery a hormonální systém mají vliv na naši náladu a emoce, a tudíž na naše myšlenkové pochody. „ I stav našeho těla, jako jsou únava, hlad nebo nemoc, může ovlivnit naši schopnost jasně myslet a soustředit se,“ doplňuje Lubomír Novohradský. Důležitým faktorem je také rodina, která nás formuje již v raném věku a ovlivňuje naše sebevědomí, stejně jako přátelé a okolí, které mohou utvářet naše názory a hodnoty. V tom, jak vnímáme svět a jak reagujeme na různé podněty, hrají roli i naše životní zkušenosti, kultura, vzdělání nebo media.
Aby vás neovládly
Negativní myšlenky se mohou projevovat v mnoha podobách a často se podceňují. V každém případě bychom jim měli věnovat pozornost ještě dřív, než začnou plně ovlivňovat naše chování, pocity a celkovou pohodu, nebo když se stanou ztěžující nebo dokonce paralyzující. Důležité je rozpoznat, kdy jsou už nepřiměřené a kdy je čas hledat podporu, ať už v podobě psychologické terapie, meditace, nebo pouhého vědomého cvičení pozitivního přístupu. Jaké signály ukazují, že je čas na změnu?
· Soustředíte se jen na negativní aspekty, přepokládáte to nejhorší, máte tendenci vidět věci příliš pesimisticky, často se obáváte, že věci nepůjdou podle vašich představ.
· Pronásleduje vás strach z neúspěchu, vyhýbáte se novým výzvám a býváte raději pasivní, protože se bojíte selhání.
· Většinou se podceňujete, nevěříte ve své schopnosti, nevidíte své úspěchy a neustále se srovnáváte s ostatními.
· Trápí vás neustálé obavy z budoucnosti v různých oblastech života, včetně zdraví.
· Máte problém odpustit sobě či druhým, držíte se v minulosti, podvědomě bráníte sami sobě jít dál.
· Nedokážete se radovat z každodenních maličkostí a přepadá vás pocit, že vám pořád něco chybí.
· Máte problém přijímat konstruktivní kritiku, vyvolává ve vás úzkost nebo naopak vztek.
Zbavte se jich
Nejdůležitější je začít si uvědomovat, odkud vaše negativní myšlenky pocházejí. „Abyste mohli něco změnit, musíte si nejprve uvědomit, co je špatně. Vnímejte své myšlenky, a pokud jsou negativní, začněte je zpochybňovat. Je to vážně tak? Nelze na tuto situaci nahlížet jinak?“ vysvětluje Lubomír Novohradský a přidává tipy, na co se soustředit.
· Afirmace a deník vděčností: Jedním z účinných způsobů, jak se zbavit negativních myšlenek, jsou afirmace. Tyto pozitivní výroky můžete najít v knihách nebo na internetu, případně si je vytvořit podle vlastního uvážení. Zařaďte je do své ranní rutiny a zkombinujte s deníkem vděčností, kam si zapisujte věci, za které jste v životě vděční. Můžou to být jak velké, tak i malé věci, které vám přinášejí radost a naplňují vás.
· Pohyb a přítomný okamžik: Nezapomínejte věnovat čas sami sobě a svému duševnímu i fyzickému zdraví. Můžete zahrnout aktivity, které vás nabijí pozitivní energií a pomůžou vám zůstat v rovnováze, například procházky v přírodě, posilování, meditace nebo jóga. Tyto činnosti vám zaměstnají hlavu něčím jiným a umožní vám odpočinout si od každodenních starostí a shonu, uvolnit stres a lépe se soustředit na přítomný okamžik.
· Správní lidé: Klíčovým krokem ke zlepšení myšlení je i odstranění negativních vlivů z vašeho okolí. „Odstřihněte se od negativních lidí, kteří na vás přenáší své černé myšlenky,“ uvádí Lubomír Novohradský. Obklopte se lidmi, kteří vás podporují, mají pozitivní přístup k životu a inspirují vás k lepšímu. V takovém prostředí se budete moci lépe soustředit na to pozitivní a posílit svou motivaci.
· Význam seberozvoje: Dalším skvělým nástrojem pro podporu pozitivního myšlení jsou seberozvojové podcasty nebo knihy. Tyto zdroje vám můžou poskytnout nové pohledy na život, nabídnout praktické tipy a techniky, jak zlepšit svůj přístup k výzvám, a inspirovat vás k osobnímu růstu. Kromě toho vám pomůžou rozšířit obzory a získat motivaci k pozitivním změnám.
· Důležitost plánů: Skvělým krokem ke zlepšení myšlení je stanovení si nových, snadno dosažitelných cílů. Když se vám podaří některý z nich splnit, podpoří to vaší sebedůvěru a dodá novou energii i motivaci pokračovat v dalších úkolech. „Každý malý úspěch vás posune vpřed a pomůže vám soustředit se na to pozitivní. Stanovení cílů vám umožní mít jasnou vizi a směr, což může výrazně zlepšit vaše myšlení a celkový přístup k životu,“ říká Lubomír Novohradský.
Více čtěte v tištěném APŽ číslo 23.