Antikoncepce i v premenopauze...

Asi každá žena zažila období, kdy nechtěla neplánovaně otěhotnět. Na trhu existuje velké množství možností, jak se chránit. V rámci menstruačního cyklu v ženském těle dochází k hormonálním změnám, které je každá schopna vypozorovat. Podle toho, jak tělo přirozeně pracuje, je potřeba zvolit nejvhodnější metodu antikoncepce, ať už bariérovou, přírodní, nebo hormonální. Každá metoda má svá pro a proti. Odborníci poradí, jakou metodu zvolit nejen podle věku, ale i z hlediska zdraví a praktičnosti…
Antikoncepce v premenopauze
Premenopauza je přirozenou fází života každé ženy obvykle ve věku mezi 40 a 55 lety. Některé ženy jí mohou procházet už krátce po třicítce. Tělo zaznamenává hormonální výkyvy, cyklus se stává nepravidelným. Myšlenky na mateřství nejsou na prvním místě, otázka antikoncepce zůstává stále aktuální, protože těhotenství stále možné je. V tomto období si tělo začíná zvykat na pomalý pokles estrogenu, cykly se mění, mohou se zkracovat, u někoho naopak prodlužovat, nebo se ztrácí jejich pravidelnost úplně. Návaly horka, noční pocení, citlivější prsa, větší únava, to všechno jsou signály, že se něco děje. Kromě fyzických projevů se ale mění i psychika. Objevují se výkyvy nálad, nespavost, pocity »nejsem ve své kůži«. V neposlední řadě se v tomto období potýká mnoho žen s vaginální suchostí, která může ovlivnit nejen komfort při intimních chvílích, ale i každodenní život. Mnoho žen si myslí, že jakmile se menstruace začne vytrácet, těhotenství už není možné. To ale není pravda. Gynekologové upozorňují, že dokud žena neprojde celým rokem bez menstruace, což je oficiální definice menopauzy, stále může dojít k ovulaci a k otěhotnění. Výběr správné metody antikoncepce by měl být v premenopauzálním období individuální a přizpůsobený nejen zdravotnímu stavu, ale i životnímu stylu a pohodlí ženy. Možností je hned několik a každá přináší své výhody. Hormonální antikoncepce může mít v tomto období kromě ochrany před početím i další benefity, jako je zmírnění nepříjemných symptomů. Na druhou stranu může být riziková pro pacientky s kardiovaskulárními chorobami. Alternativou je gestagenní antikoncepce, tj. hormonální nitroděložní tělísko, které je šetrnější, neobsahuje estrogeny a je vhodné i pro ženy s vyšším rizikem kardiovaskulárních onemocnění. Pokud žena dává přednost přirozenějšímu přístupu, je vhodná bariérová i lokální antikoncepce ve formě gelů či krémů. „Mnoho žen v premenopauze trápí suchost sliznic, což někdy vede k diskomfortu při pohlavním styku. Právě vaginální krém s antikoncepčním účinkem může být skvělým řešením, nejen že poskytuje spolehlivou ochranu, ale zároveň pomáhá zvlhčovat sliznici a zvyšovat komfort,“ radí gynekoložka MUDr. Markéta Matoušová.
Mýty o antikoncepci
* Bariérová antikoncepce snižuje intenzitu prožitku: To tvrdí řada těch, kteří odmítají použití kondomů. V dnešní době je k dispozici řada typů kondomů i v extra tenkých variantách. Intenzitu prožitku kondom určitě neovlivní, naopak může prodloužit délku styku, a navíc ochrání před pohlavními chorobami. Navíc pesar či diafragma neomezují ani zmíněný kožní kontakt.
* Když mám křečové žíly, nemohu užívat hormonální antikoncepci: To není tak úplně pravda. Přímá souvislost mezi žilní trombózou a užíváním hormonální antikoncepce nebyla prokázána. Pokud však žena trpí kardiovaskulární chorobou, cukrovkou, je kuřačka nebo je obézní, může pro ni být hormonální antikoncepce z hlediska trombózy riziková. Proto je vždy vhodné konzultovat metodu antikoncepce s ošetřujícím gynekologem.
* Po antikoncepčních pilulkách přiberu: Ani tento efekt nebyl prokázán. U některých žen se v rámci vedlejších účinků může objevit zadržování vody v organismu. To však lze řešit úpravou jídelníčku a zařazením pravidelného pohybu do běžného denního režimu, popřípadě volbou jiného hormonálního přípravku.
* Po vysazení hormonální antikoncepce nebudu mocí alespoň rok otěhotnět: Ve většině případů mohou uživatelky hormonální antikoncepce otěhotnět okamžitě po jejím vysazení či do několika měsíců. V některých případech sice déle trvá, než se vaječníky »probudí« a začnou normálně produkovat zralá vajíčka. Ani v tomto případě neexistuje studie, která by potvrzovala negativní vliv užívání antikoncepce na následné početí.
* Hormonální antikoncepce zlepšuje vlasy a pleť: Při skutečném těhotenství obvykle dochází ke zlepšení kvality pleti a vlasů. Zda bude mít užívání pilulek tento efekt, není nikdy jisté, je to výrazně individuální.
Celý článek o antikoncepci v tištěném APŽ číslo 19.