Hypertenze trápí přes dva miliony Čechů!

Je to nejčastější onemocnění dnešní doby. Pacientů s vysokým krevním tlakem neboli hypertenzí každoročně přibývá u nás i ve světě, řada lidí navíc o svých problémech ani neví. Vysoký krevní tlak se totiž nemusí navenek nijak výrazně projevovat řadu let. Když už nastanou potíže, bývá léčba komplikovaná. Zásadní proto je nezanedbat prevenci, na kterou upozorňuje i Světový den hypertenze, jenž připadá na 17. května. Upozornit nyní na problém zvaný hypertenze je aktuální i pro to, že střídání tepot venku, jaké nyní zažíváme, může potíže zhoršovat!
O co jde?
Jedná se o sílu, kterou působí protékající krev na stěny tepen. Jsme zvyklí, že tlak se uvádí dvěma čísly. Prvním je systolický tlak, který uvádí sílu, jakou srdce pumpuje krev do žil. Druhou je pak diastolický tlak, tj. tlak krve mezi dvěma srdečními stahy. Jednotky jsou milimetry rtuťového sloupce – mmHg. Normální krevní tlak se pohybuje kolem hodnoty 120/80 mmHg. Pokud překročí hranici 140/90 mmHg, je třeba zpozornět.
Příčiny vzniku
Jde o civilizační zdravotní problém. Proto se častěji vyskytuje ve vyspělých zemích a obvykle je důsledkem moderního životního stylu. „Lidé se málo hýbou, nejí dost ovoce a zeleniny a hodně solí. Libují si také v konzumaci tuků a alkoholu a často kouří. To vše vede k vysokému krevnímu tlaku. Jeho příčinou jsou i jiné přidružené choroby, například cukrovka a obezita,“ popisuje praktická lékařka MUDr. Kateřina Javorská ze Společnosti Všeobecného Lékařství ČLS JEP. Sám člověk má tedy na rozvoji obtíží velký podíl. Rizikový je i chronický stres. Mezi nejčastější příčiny hypertenze patří vysoká hladina cholesterolu v krvi, nadváha a obezita, cukrovka a na vině může být také dědičnost.
Jak se projevuje
Vysoká krevní tlak je někdy označován jako tichý zabiják, protože v některých případech nemusí pacientovi léta působit žádné potíže. Může však ukazovat na řadu onemocnění jako např. ateroskleróza, cukrovka, onemocnění ledvin, metabolické poruchy a mnoho dalších. Vnějšími projevy jsou například bolesti hlavy, únava, poruchy spánku, dušnost, nesnášenlivost fyzické zátěže, závrať, bolesti na hrudi a bušení srdce, což může vyústit až v infarkt myokardu či mrtvici.
Co hrozí
„Vysoký krevní tlak neboli arteriální hypertenze je onemocnění, které by lidé neměli podceňovat. Když na něj přijdeme včas, umíme ho velmi dobře léčit a pacienti mohou normálně žít. Pokud ale nemocní o hypertenzi neví a jejich krevní tlak roste, hrozí jim vážné komplikace, které mohou skončit v krajním případě i smrtí. Neléčený vysoký krevní tlak často končí infarktem myokardu. Další vážnou komplikací je cévní mozková příhoda. Právě nemoci srdce a cév jsou u nás nejčastější příčinou úmrtí,“ zdůrazňuje doc. MUDr. Svatopluk Býma, CSc., předseda Společnosti všeobecného lékařství (SVL) ČLS JEP. Hypertenze zvyšuje riziko vzniku chorob srdce, jako je ischemická choroba srdeční, která může skončit i akutním infarktem myokardu. Hrozí také onemocnění mozku, jako např. demence, či mozková mrtvice a nemoci ledvin, které mohou vést až k jejich selhání. „Pokud máte nadváhu, cukrovku nebo vysoký krevní tlak, věnujte svým ledvinám pozornost, neboť tyto diagnózy jsou pro jejich budoucí vývoj kritické. Nechte si zkontrolovat ledviny. Vyšetření nebolí a platí ho zdravotní pojišťovna. Může vám zachránit zdraví i život,” doplňuje prof. MUDr. Ondřej Viklický, CSc., přednosta Transplantcentra, přednosta Kliniky nefrologie, vedoucí Transplantační laboratoře IKEM a předseda České nefrologické společnosti. Další komplikací vysokého krevního tlaku je i erektilní dysfunkce u mužů a ztráta libida u obou pohlaví.
Prevence a léčba
Základem boje s vysokým tlakem je zdravá životospráva, tedy strava a pravidelný pohyb. Strava by neměla obsahovat nadbytek solí, pozor na uzeniny, polotovary, slané ořechy, chipsy atd. Nevhodné jsou i potraviny s vysokým obsahem cholesterolu a nasycených mastných kyselin. Naopak ve stravě by měl být dostatek draslíku a vlákniny. Ideální je konzumovat alkohol jen příležitostně, ideálně vůbec, a také se vyhýbat kouření. Pravidelný pohyb snižuje krevní tlak a zabraňuje ateroskleróze. Pokud se již s hypertenzí léčíte nebo s pohybovou aktivitou začínáte, zaměřte se na chůzi, nordic walking nebo jízdu na kole. Zásadní podle lékařů rovněž je, aby lidé chodili každé dva roky na preventivní prohlídky ke svému praktickému lékaři. Lékaři jim na nich vždy mimo jiné změří krevní tlak, a případné vyšší hodnoty tak odhalí včas. „Každý z nás by měl vědět, jakou hodnotu krevního tlaku má. Za své zdraví zodpovídáme sami,“ doplňuje doc. MUDr. Býma. V případě, že trpíte cukrovkou nebo obezitou, případně se léčíte se srdcem, je vhodné měřit si krevní tlak častěji než jen jedenkrát za dva roky v ordinaci praktického lékaře. K tomu jsou vhodné tlakoměry pro domácí použití, které jsou k dostání ve zdravotnických potřebách. I léčba hypertenze tkví do značné míry v již zmíněných režimových opatřeních, až pak se přistupuje k podávání léků na snížení krevního tlaku.
Kdy můžeme mít falešně zvýšený krevní tlak a co s tlakem dělají změny teplot se dočtete v toištěném APŽ číslo 20.