Další možnosti antikoncepce ženám na míru....

Asi každá žena zažila období, kdy nechtěla neplánovaně otěhotnět. Na trhu existuje velké množství možností, jak se chránit. V rámci menstruačního cyklu v ženském těle dochází k hormonálním změnám, které je každá schopna vypozorovat. Podle toho, jak tělo přirozeně pracuje, je potřeba zvolit nejvhodnější metodu antikoncepce, ať už bariérovou, přírodní, nebo hormonální. Každá metoda má svá pro a proti. Odborníci poradí, jakou metodu zvolit nejen podle věku, ale i z hlediska zdraví a praktičnosti…
Bariérové metody
* Kondomy: Jsou jednou z nejdostupnějších a nejuniverzálnějších metod. Nejenže chrání před nechtěným otěhotněním, ale zároveň poskytují ochranu před pohlavně přenosnými nemocemi. V současnosti jsou vyrobené z polyuretanu či latexu a jsou běžně dostupné v lékárnách a v drogeriích. První kondomy jako ochrana před nechtěným početím byly používány již ve starověkém Egyptě, kdy byly vyráběny z ovčích střev nebo jiných zvířecích blan. Název kondom pochází ze 17. století, kdy osobní lékař anglického krále Karla II, Quondam doporučoval používat jako ochranu před nechtěným početím střevo skopce. V historii se můžeme setkat i s látkovými kondomy, jejichž použití je doloženo např. v 16. století ve Francii při epidemiích syfilisu. V roce 1850 se začaly vyrábět opakovaně použitelné pryžové kondomy a v roce 1912 pak kondomy latexové. Zajímavé je, že i v dnešní době jsou dostupné kondomy z ovčích či jehněčích střev. Jejich nevýhodou je však nižší spolehlivost, pokud jde o nechtěné těhotenství i o přenos pohlavních chorob.
* Pesary a diafragma: Jsou rovněž bariérovými metodami antikoncepce, které v kombinaci se správným spermicidním gelem zaručují téměř stoprocentní účinnost. Jedná se o cervikální kloboučky ze silikonu, které slouží jako ženská pomůcka určená k opakovanému použití. Nasazuje se na děložní čípek. Tam funguje jako mechanická překážka bránící vstupu spermií do dělohy a následnému oplodnění vajíčka. Mezi výhody patří, že je lze zavést i mnoho hodin před stykem, a tak nenaruší spontánnost sexu. Stěny poševní zůstávají volné, což umožňuje plné vnímání kožního kontaktů partnerů. Nemají žádné nežádoucí účinky na zdraví. Silikon nepůsobí alergie a nevysušuje poševní sliznici. Jejich aplikování ale vyžaduje trochu více praxe. „Diafragma a pesary jsou účinná pomůcka, pokud se používají podle instrukcí v návodu a spolu s antikoncepčním gelem. Stejně jako se žena musí chvíli učit používat menstruační kalíšek, tak i zavádění těchto pomůcek je třeba natrénovat. Je třeba myslet na to, že diafragmu a pesar je potřeba nechat v pochvě alespoň šest hodin po styku, nikoli ji hned vyndávat,“ vysvětluje Ilona Bittnerová z Maluna.cz.
Lokální antikoncepce
Je spíše méně rozšířenou metodou, která funguje jen tam, kde je potřeba, a nedostává se do celého těla. Nemusíte pravidelně brát žádné tabletky a bát se, že zapomenete, nehrozí ani hormonální výkyvy. Mezi lokální metody antikoncepce řadíme vaginální krémy či gely a vaginální globule se spermicidním účinkem. Aplikují se před intimním stykem a mají účinek, který může vydržet až po dobu několika hodin. Lze je užívat i v kombinaci s některými bariérovými metodami, jako jsou pesary a diafragma. „Lokální antikoncepce obsahuje látky se spermicidním účinkem, tedy látky, které ničí strukturu spermií, takže zcela ztrácejí schopnost oplodnit vajíčko. Při aplikaci se látka rovnoměrně rozptýlí v pochvě, čímž pokryje děložní hrdlo a brání spermiím proniknout dále. Výhodou tohoto druhu antikoncepce je, že není hormonálního charakteru a neovlivňuje ovulační ani menstruační cyklus. Je vhodná pro ženy bez omezení věku, především pak ty, které nemohou nebo nechtějí užívat hormony. Je možné ji používat po porodu a během kojení. A dále je vhodná pro příležitostný pohlavní styk,“ vysvětluje gynekolog, MUDr. Greguš. Zde je ale důležité vědět, že existují rozdíly mezi produkty, které si můžete zakoupit. Některé produkty dostupné trhu jsou doporučovány v kombinaci s další formou antikoncepce, jiné je možné použít samostatně.
Ideální volba po porodu
„Pro novopečené maminky, které hledají nehormonální a zároveň pohodlnou ochranu, může být ideální volbou právě antikoncepce v podobě vaginálních globulí nebo krému. Tyto přípravky působí přímo v místě aplikace, kde vytvářejí ochrannou bariéru. Tento typ kontracepce navíc významně pomáhá i s lubrikací, která je často u kojících žen nedostatečná. Lokální antikoncepce se snadno používá, stačí ji aplikovat krátce před stykem, má okamžitý účinek a nezatěžuje organismus žádnými hormony. Je však důležité dbát na správné užívání. V případě, kdy jsou dodrženy všechny pokyny, se dá účinek srovnat s metodou hormonální antikoncepce,“ říká MUDr. Markéta Matoušová z Gynekologicko-porodnického oddělení v Benešovské nemocnici.
Hormonální přípravky
Hormonální antikoncepce je jednou z nejrozšířenějších možností a je vhodná zejména pro ženy s pravidelným sexuálním životem, které hledají vysoce spolehlivé řešení bez nutnosti příprav před každým stykem. Díky široké nabídce forem si každá žena může zvolit tu, která nejlépe vyhovuje jejím potřebám. „V ordinaci se často setkávám s pacientkami, které hledají dlouhodobé a spolehlivé řešení. Hormonální antikoncepce je pro mnohé z nich ideální volbou, protože kromě ochrany před nechtěným těhotenstvím dokáže zmírnit i obtíže spojené s cyklem, jako jsou bolestivá menstruace nebo nepravidelnost,“ vysvětluje MUDr. Greguš z Centra ambulantní gynekologie a primární péče v Brně a dodává: „Na druhou stranu často řeším i otázky a obavy pacientek ohledně vedlejších účinků, jako jsou změny nálad, bolesti hlavy nebo přibývání hmotnosti. Důležité je zvolit formu, která nejlépe odpovídá životnímu stylu a zdravotnímu stavu konkrétní pacientky.“
* Antikoncepční pilulky: Obsahují 2 hormony, estrogen, což je ženský pohlavní hormon, a progestin. Pilulka zabraňuje ovulaci, tedy uvolnění vajíčka z vaječníku. Tělo si tak v podstatě myslí, že je žena těhotná. Zároveň antikoncepce zahušťuje hlen v děložním čípku, a zabraňuje tak průniku spermií k vajíčku. Spolehlivost antikoncepčních pilulek je téměr stoprocentní, předpokladem je však jejich pravidelné a správné užívání. První antikoncepční pilulka byla schválena v USA v roce 1960. Od současných moderních pilulek se v mnohém lišila, a to zejména v obsahu hormonů, který byl mnohem vyšší než v dnešních přípravcích. Díky antikoncepčním pilulkám se snížil počat potratů celosvětově až o 70 %. Tato metoda patří dodnes mezi nejrozšířenější ochranu před nechtěným početím. Nevýhodou je, že neochrání před sexuálně přenosnými infekcemi. Další nevýhodou jsou možné vedlejší účinky, jako např. zadržování vody v organismu, bolest prsů či nevolnost. Antikoncepční pilulky také nejsou vhodné pro silné kuřačky a ženy se sklonem k žilní trombóze.
* Hormonální náplasti a vaginální kroužky: Mají tu výhodu, že se nemusí na rozdíl od tabletek aplikovat každý den a jejich užívání nezatěžuje trávicí trakt. Mohlo by se to zdát jako jasná volba, ale nic není tak jednoduché. Některým ženám není kroužek příjemný, mohou ho cítit, nebo se jim špatně zavádí. Stejně tak může být pro některé z nás nepohodlné nošení náplastí, které se mohou na skrytých partiích odchlipovat, a vystavovat je na odiv se nám většinou nechce.
* Nitroděložní tělíska: Jsou vhodná pro ty, které preferují opravdu dlouhodobé řešení. Po odborném lékařském zavedení poskytují ochranu po dobu až osmi let. Existují v hormonální i nehormonální variantě. Nehormonální tělísko na bázi mědi je bezpečné při kojení a poskytuje také ochranu na několik let. Pro ženy, které si přejí spolehlivou antikoncepci bez každodenního užívání, může být vhodným řešením. Je však třeba počítat s tím, že zavedení může být nepříjemné a některé ženy mohou mít silnější menstruaci. „Hormonální tělíska naproti tomu obsahují pouze malé množství hormonů, které se do těla významně nevstřebávají, působí lokálně v děloze, a tím mohou významně snížit menstruační krvácení, které často po porodech bývá silnější. Na druhou stranu může být neatraktivní cena, která je vyšší, a v některých případech se stává, že u pacientek nastanou potíže,“ vysvětluje MUDr. Markéta Matoušová.
Více o antikoncepci v tištěném APŽ číslo 19.