Pylová sezona je v plném proudu - Jste-li alergičtí, je třeba se chránit!

Jaro je v plném proudu už pár týdnů a stále potýkají s nějakou formou pylové alergie. I když nás počasí po zimě vždy láká ven, může nám příjemnou procházku zkomplikovat kýchání, kašel, svědění očí a sliznic, nebo dokonce astmatický záchvat, který se může objevit i z ničeho nic. Co je horší, alergie se může projevit v jakémkoliv věku. Odborníci poradí, proč alergie léčit včas, jak na to a jak zmírnit nepříjemné projevy nebo jim předcházet…
Co je alergie a astma
Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na látky, které jsou v našem prostředí běžné a na které zdraví jedinci nereagují. Alergenem může být jakákoliv látka bílkovinné povahy obsažená ve vzduchu, vodě či potravinách. V ČR trpí nějakou formou alergie více než dva miliony lidí a jejich počet roste celosvětově. Nejčastěji jde o alergii na pyl či roztoče. Spektrum projevů alergických reakcí je různé, od rýmy, kožních projevů, alergického zánětu očních spojivek, alergického astmatu až po anafylaktický šok. Astma je poměrně častým doprovodným jevem alergie. Mezi hlavní příznaky patří opakovaný kašel, a to zejména v noci, nad ránem nebo po fyzické námaze, sípání, pískání při dýchání, tlak na hrudi, pocit nedostatku vzduchu až dušnost. Mnozí pacienti tyto projevy podceňují, zvlášť pokud nejsou trvalé, tj. pokud vymizí s ústupem pylové sezóny. Astma se však může kdykoli zhoršit a přejít v akutní záchvat, při kterém dochází ke stažení průdušek a výraznému omezení dýchání. Taková situace vyžaduje okamžité podání léků nebo zásah lékaře.
První pomoc při astmatickém záchvatu
Nejdůležitější je zachovat klid, uklidnit a ujistit pacienta, že mu pomůžete. Nutné je odstranit z prostředí příčinu, která záchvat vyvolává, např. pyl, cigaretový kouř, prach. Postižený by měl být v polosedu, vodorovná poloha může potíže zhoršovat. Uvolněte mu krk a jeho okolí a těsné oblečení. Podejte pacientovi jeho úlevové léky v podobě inhalátoru, zajistěte přívod čerstvého vzduchu a sledujte jeho dech. Pokud nemocný nemá u sebe léky, okamžitě volejte záchrannou službu, a to zejména, pokud je dýchání silně omezené, pacient ztrácí vědomí nebo dochází k modrání rtů a nehtů. Záchranku volejte i v případě, že se pacientův stav po podání léků nezlepší do několika minut.
Prevence je možná
Do určité míry s tím, zda budeme alergičtí, či ne, nic neuděláme. Vznik alergie ovlivňuje genetika a také fakt, že alergenů v našem prostředí přibývá. Dále souvisí i s kombinací faktorů vnějšího prostředí, jako je například oteplování, dřívější nástup pylové sezóny, více teplých dnů a podobně, kdy se zvyšuje koncentrace alergenů v ovzduší. Znečištění ovzduší může rovněž podporovat vznik alergie, stejně jako kouření, oslabení imunity častými respiračními infekcemi, vystavení organismu působení chemických látek v průmyslu a mnoho dalšího. Prevencí je vyhýbat se alergenům. „Venku jako alergici pobývejte nejlépe brzy ráno nebo později večer, kdy je vzduch vlhčí a pyly nejsou tak rozptýlené. Ideální jsou procházky po dešti, slunečné a větrné počasí je pro pylové alergiky nejméně příznivé,“ doporučuje MUDr. Radka Šedivá z alergologické ambulance SYNLAB. Po příchodu domů je podle ní třeba se převléknout, omýt si obličej, vypláchnout nos a vyčesat vlasy. „Vhodný je i častější úklid a čištění vzduchu speciálními přístroji nebo pořízení pylových sítí do oken. Mezi další režimová opatření patří také odstranění záclon a dalších textilií, na kterých pyl ulpívá,“ říká alergoložka. Jako prevence samozřejmě fungují i režimová opatření, tj. nekouřit a nadměrně nekonzumovat alkohol, pravidelná a vyvážená strava a pravidelný pohyb. Pomoci může také otužování či saunování, které posilují imunitu. „V neposlední řadě je potřeba zmínit dostatečný příjem tekutin, které pomohou udržet sliznice hydratované a méně citlivé na alergeny. Současně tím podpoříte prevenci řady zdravotních obtíží vyplývajících z dehydratace,“ připomíná MUDr. Jitka Vojtová, MBA zdravotní ředitelka OZP.
Pokud jde o astma, lze jeho vzniku zabránit i v případě, že již trpíte alergií. Pokud se u vás s nástupem pylové sezóny objevuje svědění očí, rýma, kýchání či kašel, nepodceňujte je a zajděte si ke svému praktickému lékaři, který doporučí další postup a také návštěvu alergologa. Neléčená alergie může snadno přejít v astma. „Pacienti si často neuvědomují, že déle trvající kašel nebo svědění v očích může být příznakem neléčené alergie či astmatu. Astmatický záchvat pak může nastat nečekaně. Například po kontaktu s alergenem, po fyzické zátěži nebo během respirační infekce. Mezi spouštěče patří také kouření, a to i pasivní vdechování cigaretového kouře. Pokud má pacient u sebe léky, je důležité je co nejdříve použít. Pokud ale pacient u sebe léky nemá, měl by být co nejrychleji přivolán lékař,“ upozorňuje PharmDr. Ivana Lánová, odborná konzultantka BENU lékáren.
O léčbě alergie čtěte v tištěném APŽ číslo 21.