Autoimunitní nemoci - Když tělo bojuje samo se sebou...

Autoimunitních onemocnění je celá řada. Jde vlastně o stav, kdy náš imunitní systém reaguje na buňky vlastního těla a poškozuje je. To s sebou pak nese řadu potíží, od střevních zánětů přes pylové alergie až po závažnější postižení kloubů a vnitřních orgánů. Popsáno už bylo více než osmdesát různých takových nemocí. Intenzitu příznaků často ovlivňuje i roční období. My si shrneme sedm nejčastějších problémů, s nimiž se můžeme setkat, a spolu s odborníky rozebereme, jak na jednotlivé nemoci působí léto, slunce a vysoké teploty.
ATOPICKÝ EKZÉM
O co jde: Jde o chronické svědivé onemocnění kůže, jehož jednou příčinou je autoimunitní reakce. Ta snižuje odolnost kožní tukové bariéry, pokožka je pak vysušená a svědí. Častá jsou šupinatá ložiska, která jsou zarudlá a mohou krvácet, zhrubnutí kůže aj.
Jak ji ovlivňuje léto: U většiny pacientů se v letních měsících ekzém spíše zlepšuje. To však neplatí, pokud je pacient také alergický na pyly. Negativně mohou také působit některé druhy letního ovoce, jako např. jahody, citrusy, rajčata či exotické ovoce. Problematické může být i další vysušení pokožky při jejím vystavení slunečním paprskům.
Jak se chránit: Nejen v létě by měly osoby s atopickým ekzémem dbát na hydrataci pokožky, a to jak prostřednictvím speciálních krémů, tak pitným režimem. Není vhodné ji vystavovat přímému slunci mezi 11 a 15 hodinou a jako UV ochranu by měli tito lidé používat krémy s minimálním ochranným faktorem SPF 30 a ideálně voděodolné. Vhodné je i pravidelné ochlazování pokožky. Pacienti by měli dodržovat léčbu předepsanou lékařem, a to i během léta nebo při cestování. Kromě hydratace je obvyklá i doplňková léčba lokálními kortikoidy a antihistaminika.
Pomoc z přírody: Protizánětlivé účinky mají zejména heřmánek, řepík a řebříček. Používají se ve formě gelů, krémů nebo bylinných obkladů.
NESPECIFICKÉ ZÁNĚTY STŘEV
O co jde: Nejčastěji se vyskytuje Crohnova choroba, kdy zánět obvykle postihuje koncovou část tenkého střeva. Zánětlivé změny na stěně střeva se projevují častými a bolestivými průjmy. Obvykle se projeví ve věku mezi 20-30 lety, výjimkou dnes není ani u dětí. Léčba je dlouhodobá, spočívá hlavně v úpravě stravy a podávání předepsaných léků. V případě ulcerózní kolitidy vznikají záněty a vředy na sliznici tlustého střeva. Projevuje se bolestmi břicha a častým průjmem s příměsí krve. Období bez příznaků se může střídat s obdobími aktivace nemoci. „Jednoznačnou příčinu neznáme, uplatňují se zde jak faktory genetické, tak i faktory vnějšího prostředí. U obou nemocí byly prokázány genetické dispozice, které jsou silněji vyjádřeny u Crohnovy choroby. Čím silnější je genetická vloha, tím časněji se choroba projeví a obvykle také probíhá agresivněji,“ upozorňuje prof. MUDr. Milan Lukáš, CSc., přednosta kliniky ISCARE.
Jak je ovlivňuje léto: V létě se obvykle projevy nespecifických střevních zánětů zmírňují, i když může to být individuální. Podle výzkumů obvykle první projevy nemoci přicházejí na podzim a v zimě. Souvislost to má s pohybovou aktivitou, které je v létě přirozeně více než v zimních měsících. Dalším možným důvodem je míra stresu, která je v létě díky dovoleným a prázdninám menší. Navíc je v organismu zpravidla dostatečná hladina vitaminu D, díky kterému je jeho obranyschopnost lepší.
Jak se chránit: Pokud se objeví nespecifický střevní zánět, je nezbytné co nejdříve nemoc zklidnit, a předejít tak nevratnému postižení střeva nebo vzniku komplikací. První je strava, která by měla být lehce stravitelná, tj. vařené maso, vařená zelenina, těstoviny, rýže, brambory, bílé pečivo, které je lépe stravitelné, kysané mléčné výrobky, zralé banány aj. Nevhodné jsou tučné, kořeněné a smažené pokrmy, káva, alkohol a také přemíra vlákniny. Dále je potřeba docházet na pravidelné kontroly ke specialistovi, dodržovat předepsanou léčbu pomocí kortikoidů, případně si nechat doporučit biologickou léčbu.
Pomoc z přírody: Trávení podpoří a zánětu zamezí zázvorový čaj, vhodná je kombinace čerstvého a sušeného zázvoru. Dále je to máta, která působí protizánětlivě a zklidňuje, fenykl, který působí proti nadýmání, a zelený čaj, který podporuje trávení atd.
Více autoimunitních nemocí v tištěném APŽ číslo 30.