Lázně, nebo wellness? Oboje prospívá zdraví, ale je potřeba správně vybrat...

Lázně jsou jen pro staré a nemocné, wellness je naopak vymožeností pro mladé a bohaté. Tohle jsou mýty, které často ve společnosti panují. Jenže pravda je někde jinde. Ačkoli oba koncepty slouží k podpoře zdraví, jejich přístupy, postupy a využívané metody se značně liší. Jak však lázně, tak i wellness nás můžou naladit do dokonalé pohody a našemu zdraví jen prospět, pokud si ale správně zvolíme. Oboje má však svoje pravidla. Co které léčí a jak si správně vybrat, abychom si neuškodili, a naopak vytěžili z návštěvy daného zařízení co nejvíc?
Lázně patří k největším pokladům České republiky a říká se, že lázeňství je české rodinné stříbro. Unikátní kombinace přírodních léčivých zdrojů je totiž naší světovou předností a k léčebným účelům je využívána od nepaměti. Největší rozmach české lázně zažily mezi 18. až 20. stoletím. V současné době se na našem území nachází přes devadesát poskytovatelů lázeňské léčebně rehabilitační péče, přičemž tři z nich, a to Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně byly v roce 2021 zapsány na prestižní seznam Světového dědictví UNESCO. K dispozici je přibližně 25 tisíc lůžek. Doby, kdy pobyty v lázních byly určeny jen pro pacienty, které sem zašle lékař, jsou už dávno pryč. Kromě »křížkových« lázní, které plně hradí zdravotní pojišťovna, jsou možné i pobyty kombinované, kdy část hradí pojišťovna a část sám pacient, a dále pobyty, kdy si lázně můžeme dopřát sami. S wellness je to trochu jinak. Ten nabízejí i hotely mimo lázeňská města a vždy si pobyty musíme uhradit sami. Rozdílů je však mnohem více.
V ČEM SE LIŠÍ
Léčebné lázně
Tím nejzákladnějším, v čem se liší lázně a wellness, je asi to, že v lázních se využívají k léčbě speciální přírodní zdroje, které jsou unikátní pro dané místo. Obsahují také jiné léčebné látky v odlišném množství, proto se jinde léčí nemoci pohybového ústrojí a jinde například choroby srdce. Mezi léčebné látky používané v lázních patří minerální vody, jež se předepisují jak k pitné kúře, tak ke koupelím, dále bahna, rašeliny a plyny. Dále se lázně odlišují složením personálu, kdy zde pracují lékaři, kvalifikovaní fyzioterapeuti, zdravotní sestry a vyškolení lázeňští pracovníci. To vše spolu s jedinečnými klimatickými podmínkami, které většina našich lázní má, tvoří komplexní léčebný efekt. Jak si ale lázně vybrat? Pokud vám lázně vyloženě nepředepíše váš praktický nebo odborný lékař, je stejně vhodné se s ním o výběru pobytu poradit. Nápovědou dále může být i jejich členství ve Svazu léčebných lázní ČR, samozřejmě se lze i inspirovat zkušenostmi jiných pacientů. Pobytem v lázních můžete řešit stávající zdravotní potíže, ale také je absolvovat jako prevenci. „Lázně dnes hrají významnou roli nejen v procesu léčby a rekonvalescence, ale i v prevenci onemocnění. Aktuálně se začíná hovořit o tom, že lázně by se mohly stát určitými centry pravidelné prevence a zároveň odměnou těm, kteří o své zdraví pečují a šetří zdravotnickému systému pozdější vysoké výdaje za léčení,“ upřesňuje význam péče MUDr. Eduard Bláha, prezident Svazu léčebných lázní. Jak už jsme zmínili, takový preventivní pobyt v lázních se obvykle nehradí ze zdravotního pojištění, proto si ho zřejmě většina z nás nedopřeje tak dlouhý, jako bývají lázně předepsané lékařem. Ty trvají obvykle tři týdny až měsíc, někdy i déle. Z hlediska prevence ale stačí i pravidelné krátkodobé pobyty, třeba prodloužený víkend, kdy procedurami a oddychem v lázeňském zařízení nastartujeme ozdravné procesy v organismu. „Lázeňská péče by neměla být vnímána jako luxus, ale jako dostupná a efektivní součást zdravotního systému,“ myslí si doktor Bláha.
Wellness
Jde o zařízení, které spojuje vířivé vany, sauny, masáže a další procedury s účelem relaxace a odpočinku. Tyto aktivity jsou obvykle dostupné v rámci wellness center, hotelů nebo resortů a jsou zaměřeny na podporu zdravého životního stylu. Vedle spa procedur nabízejí i aktivní trávení volného času, kdy jsou v rámci pobytu nabízena různá cvičení, sportovní i poznávací aktivity. Pobyty ve wellness pomohou v navození psychické pohody, kdy na chvíli vypneme od každodenního shonu. Jsou obvykle krátkodobějšího charakteru (dva dny a až týden), cenově se od pobytů v léčebných lázních zásadně neliší. Vliv na zdraví je v první řadě preventivní, proto je čistě na nás, jaké wellness aktivity zvolíme. Ale pozor, i zde existují určitá omezení. „Wellness není pro každého. Všechny procedury, i ty, kterou označovány jsou wellness, mají své indikace a kontraindikace. Pro některé lidi mohou být nebezpečné,“ upozorňuje lékař. Chronicky nemocným mohou způsobit problémy i třeba pouhé masáže nebo nepřiměřený pobyt v sauně. Nebezpečné můžou být i některé sportovní aktivity. Pokud tedy trpíte chronickými nemocemi, všechno konzultujte s odborníkem předem.
Více čtěte v tištěném APŽ číslo 31.