Autoimunitní nemoci: Lupénka se v létě může zlepšit, diabetici pozor na dehydrataci...

Autoimunitních onemocnění je celá řada. Jde vlastně o stav, kdy náš imunitní systém reaguje na buňky vlastního těla a poškozuje je. To s sebou pak nese řadu potíží, od střevních zánětů přes pylové alergie až po závažnější postižení kloubů a vnitřních orgánů. Popsáno už bylo více než osmdesát různých takových nemocí. Intenzitu příznaků často ovlivňuje i roční období. My si shrneme sedm nejčastějších problémů, s nimiž se můžeme setkat, a spolu s odborníky rozebereme, jak na jednotlivé nemoci působí léto, slunce a vysoké teploty.
LUPÉNKA
O co jde: Jedná se o kožní onemocnění, kdy doba přirozené regenerace kůže trvá cca 4 dny namísto 4 týdnů, jak je tomu u zdravého člověka. Kožní buňky se tedy vyvíjejí nedostatečně a jsou náchylné k zánětu. To má za následek vznik šupinatých ložisek, která se odlupují a mohou i krvácet. Predispozice k lupence je do značné míry dědičná. Spouštěčem nemoci může být stres, infekční onemocnění, špatná životospráva, poranění kůže atd. Lupénka může postihnout kůži, nehty, ale i klouby, které jsou pak oteklé a zarudlé a zánět může způsobit deformace kloubu a ztrátu jeho pohybové funkce.
Jak ji ovlivňuje léto: V létě jsou obvykle projevy lupenky mírnější, nemoc se obvykle zhoršuje až na podzim a pak na jaře. Může to souviset s nižší mírou stresu a vyšší hladině vitaminu D v krvi či lepší životosprávou, kdy jsou dostupnější čerstvé ovoce a zelenina. Sluneční záření je pro nemocné do určité míry prospěšné, ale každý by si měl dávat pozor na vysušení pokožky a také přílišnou expozici slunečnímu záření, zvlášť v době kolem poledne, kdy mají paprsky největší sílu.
Jak se chránit: Lupénka se obvykle léčí systémově podáváním léků v injekcích či tabletách v kombinaci s lokální léčbou pomocí kortikoidů či různých zvláčňujících přípravků. Nemocný lupenkou by měl také mít odpozorováno, které potraviny či nápoje pro něj jsou dráždivé a zhoršují stav pokožky – obvykle jde o tučné smažené pokrmy, uzeniny, polotovary, sladkosti či sladké nápoje, které zatěžují játra i ledviny. Variantou léčby je fototerapie – ozařování postižených míst UVA a UVB světlem, nebo biologická léčba.
Pomoc z přírody: Mahonie cesmínolistá obsahuje berberin, který může pomoci potlačit některé záněty a může také zpomalit růst kožních buněk. Aloe vera má antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti, proto gely a krémy s aloe pomáhají uklidnit kůži a bojovat proti bakteriím, které by mohly způsobit infekci.
DIABETES 1. TYPU
O co jde: Jedná se o onemocnění, při kterém imunitní systém omylem zničí beta buňky slinivky břišní produkující hormon inzulin, který svým působením snižuje hladinu krevního cukru. Díky inzulinu se cukr z krve vstřebává do cílových tkání, jako jsou zejména játra, svaly a tuková tkáň. Zde se cukr použije přímo jako zdroj energie nebo se uloží do zásoby. Pokud je inzulinu nedostatek nebo zcela chybí, glukóza se z krve nepřesouvá do tkání a glykémie se zvyšuje. Proč k tomu dochází, není dosud přesně známo. Spouštěčem může být virové onemocnění, dlouhodobý stres aj. Neléčené onemocnění může způsobit další komplikace.
Jak ji ovlivňuje léto: Diabetes se v létě obvykle samo o sobě nehorší ani nelepší. Během letních měsíců je potřeba především dodržovat léčbu a vyhnout se dehydrataci, která je pro diabetiky více riziková, a to i při cestování. Glukóza totiž na sebe váže vodu, která může být z organismu více vylučována. Množství jídla a pití proto přizpůsobte délce cesty a zásoby inzulinu by se měly odvíjet od toho, co budete na dovolené dělat. Vyplatí se mít inzulinu až dvojnásobek.
Jak se chránit: Kromě dodržování léčby inzulinem si měřte glykémii, tj. hladinu krevního cukru. Důvodem je to, že lidské tělo nerozezná stav, kdy glykémie roste nebo klesá, ale rozpozná až velmi nízkou nebo velmi vysokou hladinu cukru v krvi. Nízká hladina cukru pod 3,6 až 3,9 mmol/l může vést až k poruše vědomí a dlouhodobě vysoká glykémie mezi 18 až 25 mmol/l k nezvratným cévním komplikacím. „Moderní léčba diabetu pacientům značně usnadňuje cestování. Diabetici by se měli předem zajímat o počasí v dané destinaci, časový posun, zjistit by si měli i dostupnost lékařské péče v okolí. Před cestou by se pacienti měli poradit s ošetřujícím lékařem ohledně dávkování léků. Kromě toho je třeba se předem obeznámit s tím, jak v dané zemi funguje nákup léků a zdali je možné je pořídit s českým receptem. Pokud nejsou potřebná léčiva k dostání, je nutné zajistit si náhradu. Proto je vhodné znát účinnou látku, kterou obsahuje potřebný lék. Kromě nezbytných dokumentů a léků by si diabetici měli přibalit i pohodlné boty a lékárničku první pomoci,“ radí doc. MUDr. Denisa Janíčková Žďárská, PhD. z Ústřední Vojenské nemocnice v Praze.
Pomoc z přírody: V našich podmínkách jsou typickým pomocníkem borůvky, pampeliška, šalvěj, pískavice řecké seno, česnek, čekanka, ostružina či lopuch. Užívají se ve formě čajů, které vhodně doplňují pitný režim diabetika.
Více autoimunitních nemocí v tištěném APŽ číslo 30.