Pozor na letní potíže související s gastronomií...
Většina z nás během léta dělá to, k čemu se v průběhu zbytku roku tolik nedostane. Vystavujeme kůži sluníčku, plaveme, chodíme po horách, jezdíme na kole, zkoušíme exotická jídla nebo se věnujeme různým netradičním aktivitám. Jedna věc je si léto opravdu užít a zkusit něco nového, na druhou stranu bychom měli mít na paměti, že nic není bez rizika. Nejlepší je tedy úrazům a zbytečným zdravotním komplikacím předcházet, a když už se něco přece jen stane, mít dobře vybavenou cestovní lékárničku…
Gastronomie
Zácpa: Stav, kdy se vylučuje stolice méně než 3x týdně a vyprazdňování provázejí bolesti a křeče. Průvodním znakem zácpy bývá i časté nadýmání a bolesti břicha. Během dovolených se pojí často s nezdravým způsobem stravování, tj. nedostatek ovoce a zeleniny, hodně sladkostí, velká konzumace kávy a alkoholu, ochutnávky jídel, na něž nejsme zvyklí. Dále k zácpě přispívá dlouhé sezení při cestách autem a celkový nedostatek pohybu, nedodržení pitného režimu, zadržováním stolice, když je někde společné WC, např. v kempech atd.
Ošetření: Pomoci může jen pouhý dostatek tekutin 2 až 3 l denně, odvar z lněného semínka, kurkuma, dostatek vlákniny a pohyb, i na dovolené se můžete procházet, plavat nebo být jinak aktivní.
Průjem: Jinak také infekční zánět střev je stav, kdy se člověk zbavuje řídké stolice více než 3x denně a často je provázen bolestivými křečemi v břiše.
Příčin cestovního průjmu může být celá řada. V době dovolených je to jednak stres, dále dietní chyby, kdy sníme například příliš moc exotického ovoce nebo zkombinujeme potraviny všeho druhu, alkohol a podobně. Organismus se pak chce tak říkajíc vyčistit od všech toxinů a škodlivin, což se děje prostřednictvím stolice. Na vině může být i otrava toxinem stafylokoka, který napadá potraviny, a to hlavně při vyšších teplotách a nesprávném skladování potravin. Proto bychom se měli vyhnout konzumaci potravin s neověřených zdrojů např. od pouličních prodejců. Pozor také např. na nedopečené maso při grilování. Při cestách do exotických destinací se mohou vyskytnout těžší průjmy s hlenem a krví ve stolici způsobuje např. salmonela, nebo úplavice, které mohou být i životu nebezpečné, vyhledání lékařské pomoci je tedy na místě. Často může dojít k nákaze z kontaminované vody, pozor i na ovoce a led. Důležitou prevencí je časté mytí rukou.
Ošetření: Průjem může vyřešit dieta, pitný režim, heřmánkový čaj, který dezinfikuje trávicí trakt. Podobně působí i čaj z divizny velkokvěté a řepíku. Doporučuje se i konzumace borůvek, které obnovují střevní sliznici a nezralých banánů, které dodávají tělu minerály.
Pozor na jedovaté bobule!
Během procházky nás může přepadnout chuť na čerstvé lesní ovoce. Pozor bychom si ale měli dát zejména na to, zda lahodné borůvky spolehlivě rozeznáme od jiných nebezpečných bobulí, například vraního oka nebo rulíku zlomocného. Zatímco vraní oko se v lese vyskytuje spíše sporadicky, rulík číhá téměř za každou zatáčkou.
Ošetření: „Intoxikace neboli otrava se zprvu projevuje nevolností, zvracením, průjmem nebo bolestí hlavy. Při konzumaci rulíku zlomocného pozorujeme typicky rozšířené zornice, sucho v ústech, zmatenost, v nejvážnějších případech hrozí až epileptický záchvat. V případě otravy jedovatými bobulemi je obvykle nutné přivolat záchrannou službu, a dále ihned vyvoláme zvracení. U dětí jsou toxické už tři až pět bobulí, u dospělých pak deset,“ upozorňuje MUDr. Štros. V urgentních případech, kdy máme jakékoli podezření na požití něčeho, co nemusí být úplně bezpečné, lze kontaktovat Pražské Toxikologické informační středisko.
O tom, jak na výbavu cestovní lékárničky črtěte v tištěném APŽ číslo 32.