Jaké orgány jsou ještě potřeba pro detoxikaci organismu?

Zdravá životospráva je vám téměř cizí, fastfood je pro vás vývařovnou číslo jedna a pravidelně si dopřáváte i několik skleniček alkoholu? Pak vězte, že vás žádné »zázračné« očistné kúry, diety ani ty nejlepší doplňky stravy nespasí. O své detoxikační orgány byste totiž měli pečovat neustále, jedině pak bude přirozený čistící mechanismus těla bez nějakého radikálního přispění fungovat 24 hodin 365 dní v roce.
Trávicí trakt
Zahrnuje soustavu orgánů, které se podílejí na příjmu, zpracování, rozkládání a vylučování potravy. Je dlouhý téměř osm metrů a začíná v dutině ústní, pokračuje hltanem, jícnem, žaludkem, tenkým a tlustým střevem a končí řitním otvorem. Dochází v něm ke vstřebávání živin, které se následně dostávají se do krve, tkání a buněk těla. Mimo to se podílí právě na detoxikaci tím, že posílá z organismu ven spoustu odpadních látek vznikajících jako vedlejší produkt metabolismu, dále také případné toxiny, které se do těla dostanou z okolního prostředí, v tekutinách či potravě. Vzhledem k tomu, že je trávicí trakt místo, kde dochází ke vstřebání živin, je záhodno myslet na to, jak mu prospět. Funkci »uklízecí firmy« zastane vláknina, při jejímž trávení navíc dochází k produkci metabolitů, konkrétně mastných kyseliny s krátkým řetězcem. Ty fungují jako regulátor imunitního systému se schopností zabraňovat zánětům či ovlivňovat dozrávání imunitních buněk. „Vlákninu dodáme zejména z luštěnin, pseudoobilovin, celozrnných obilovin či zeleniny a ovoce. Aby vláknina mohla plnit svoji funkci, tak nesmíme opomíjet pitný režim. Ve funkčním trávicím traktu se pak bude živým mikroorganismům dařit. Jejich úspěšnému množení prospějí zakysané mléčné produkty či fermentované potraviny,“ radí odbornice. Bylin, které se používají k podpoře trávicího systému, je celá řada a každá působí trochu jinak, například heřmánek, máta, fenykl, kurkuma, třezalka, kmín či majoránka.
Respirační systém
Skládá se z dýchacích cest a centrálního orgánu, tedy plic. Vzduch do dýchacího systému vstupuje nosní a ústní dutinou, dále postupuje do hrtanu a průdušnice, která se později větví na dvě průdušky. Ty vstupují do plic a větví se na menší průdušinky, na jejichž koncích jsou tzv. plicní sklípky neboli alveoly. Zde pak dochází k přenosu kyslíku do krve. Celý respirační systém funguje jako takový filtr nebezpečných látek, které můžeme vdechnout. Na povrchu nosních dutin a plic je totiž tzv. mukoidní vrstva, která zabraňuje, aby se do krve nedostaly prach a jiné cizí látky. Při vydechování se zase z organismu odstraňuje nežádoucí oxid uhličitý. Přirozenou detoxikaci respiračního systému nejlépe podpoříte pobytem na čerstvém vzduchu, dostatečným pohybem a samozřejmě nekouřením. Mezi osvědčené byliny patří například máta, koprník, eukalyptus, divizna, květy černého bezu, lékořice, jitrocel, sléz, tymián či zázvor.
Lymfatický systém
V organismu plní mnoho důležitých funkcí a řadí se sem lymfa, lymfatické kapiláry, větší lymfatické cévy a lymfatická tkáň (lymfatické uzliny, slezina, mandle a brzlík).
Významnou úlohu hraje v transportu živin a obranných mechanismech těla, ale také právě při detoxikaci organismu. Lymfatické uzliny totiž procházejí celým tělem, kde cestou zachytávají různé škodliviny, například zplodiny metabolismu, bakterie či jiné špatné látky. Z nich se pak filtrují do krve, odkud putují k dalším »čističkám«, jako jsou ledviny nebo játra. „Aby lymfa mohla spolehlivě fungovat, potřebuje z naší strany pomoc v podobě pohybu. Zatímco oběhový systém má srdce, které zastupuje pomyslný motor, tak lymfu musíme rozpohybovat mechanicky. Ideální jsou aerobní cvičení, pomoci vám mohou i specifické lymfatické masáže. Pobyt v sauně či hot jóga díky vysoké teplotě okolního prostředí podpoří vyplavení škodlivin prostřednictvím kůže. Všechny zmíněné dílčí kroky budou efektivní za předpokladu, že nebudou nahodilé, ale doplní racionální stravovací přístup aplikovaný během celého roku,“ doporučuje odbornice.
Kůže
Jde o největší lidský orgán, kůže dospělého člověka má plochu 1,5 až 2 metry2 a představuje asi 7 % jeho celkové tělesné hmotnosti. Ačkoliv má tloušťku jen několik milimetrů, má na starosti spoustu funkcí. Její hlavní úlohou je ochrana vnitřního prostředí těla, například před mikroorganismy, tlakem a třením, chemickými látkami a do jisté míry i před UV zářením. Co se pak týče detoxikace, při pocení se přes ni částečně dostávají z těla škodlivé látky, které jsou rozpustné v tucích. Kromě toho se podílí na termoregulaci těla a je také důležitým smyslovým orgánem, jejím prostřednictvím dostáváme spoustu informací o okolním světě. Obecně kůži nejvíce prospějete, když ji budete chránit před poškozením, ať mechanickým, chemickým či od slunce. Pro její zdraví je také důležitá strava bohatá na vitaminy, minerální látky a antioxidanty, dále pak vhodný pitný režim, dostatečný odpočinek a nestresovat se.
Více čtěte v tištěném APŽ číslo 33.